Spis treści:

Północny Sentinel

Czy wiecie, że na Ziemi istnieje ponad 100 plemion, które nie utrzymują kontaktu z cywilizowanym światem? Jednym z nim jest lud Sentinelczyków, którzy dotąd żyją odizolowani na wyspie i reagują agresją na każdą próbę kontaktu. Ich ojczyzna znajduje się w Zatoce Bengalskiej, otaczają ją rafy koralowe i jest w większości zalesiona. Jej ludność nie jest w żaden sposób kontrolowana. Władze Indii (bo na terytorium tego Państwa leży North Sentinel) zabroniły zbliżania się do wyspy na odległość mniejszą niż trzy mile. 

Historia pamięta jednak czasy, kiedy tego zakazu nie było, a różni odkrywcy próbowali nawiązać kontakt z tubylcami. Trudno jednak nazwać te próby udanymi. Sentinelczycy ostrzeliwali śmiałków strzałami, rzucali w nich dzidami, chowali się w dżungli lub zabijali ich. Raz brytyjskim marynarzom udało się porwać sześciu mieszkańców wyspy. Kiedy dwoje z nich zmarło, ponieważ nie byli odporni na choroby, pozostała czwórka została z powrotem odwieziona do ojczyzny. 

Ball’s Pyramid

Przenosimy się bliżej Australii, na Morzę Tasmana. Tam znajduje się wzniesienie skalne o niezwykle ciekawej budowie, określane jako „pierwotny sztylet z kamienia”. Tak, jak śmiałków, którzy próbowali dostać się na Sentinel, atakowali agresywni tubylcy, tak zdobywcy, którzy chcieli wejść na szczyt piramidy, byli gryzieni przez ptaki i krocionogi. 

Potężna skała jest obiektem z listy dziedzictwa UNESCO i zamieszkuje ją wiele gatunków endemicznych, czyli takich, które występują tylko na określonym obszarze. Między innymi straszyk Drycocoleus australis, określany najrzadszym owadem na świecie. Wydawało się, że ten gatunek już wymarł ze względu na plagę szczurów, które pojawiły się na wyspie przez człowieka i jego statki. Naukowcom udało się jednak przeprowadzić reintrodukcję, czyli ponowne wprowadzenie wcześniej wytępionego gatunku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amazing Vacations (@amazingvacations_india)

Sokotra

Ten archipelag wysp „nie z tego świata” również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się on z czterech wysp i mniejszych wysepek i znajduje się na Oceanie Indyjskim w terytorium Jemenu. Wyspa słynie z niesamowitych drzew, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Tak jak w przypadku Balls’ Pyramid, występuje tutaj wiele gatunków endemicznych. Symbolem wyspy jest dracena – smocze drzewo o nietypowym kształcie. Wytwarza ono czerwoną żywicę, nazywaną również smoczą krwią. Stosowano ją do lakierowania instrumentów muzycznych, barwienia tkanin i jako lek w medycynie ludowej. 

Osoby, które odwiedzają wyspę, muszą uważać na jadowite skolopendry i pająki. Powyżej zamieszczamy poglądowe zdjęcie skolopendra. Jeżeli przełamiecie strach, to na wyspie możecie podziwiać liczne kaktusy, palmy daktylowe i sześć gatunków ptaków, których nie spotkacie w innych rejonach świata. 

13667492_m
Smocze Drzewo. Sokotra. Źródło: 123RF/Picsel

 

Ōkunoshima

Tak jak w przypadku poprzednich dwóch wysp, ich fauna jest efektem długiego procesu ewolucyjnego, tak za nietypową sytuację na „wyspie królików” odpowiada człowiek. 

Japońskie wojsko od roku 1929 prowadziło tu produkcję broni chemicznej – głównie iperytu siarkowego.  Broń była wykorzystywana między innymi w wojnie chińsko-japońskiej. Po II wojnie światowej ośrodek zamknięto. Pozostały jednak ruiny fabryk i utworzono muzeum. Pomiędzy nimi biegają setki królików. Są to potomkowie zwierząt, na których Japończycy przeprowadzali eksperymenty. 

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Co tak naprawdę pamiętasz ze szkoły? Ten QUIZ odsłoni wszystkie braki

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka