Spis treści:

Jezioro Asfaltowe w Trynidadzie

W granicach administracyjnych państwa Trynidad i Tobago, wyspiarskiego państwa Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli, znajduje się jezioro o niezwykłych właściwościach. Produkuje ono naturalny asfalt, który można z powodzeniem wykorzystywać na skalę przemysłową. Pokryto nim ulicę w Waszyngtonie, przy której znajduje się Biały Dom. 

Jezioro Asfaltowe
Jezioro Asfaltowe /fot. 123RF/PICSEL

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego w akwenie powstaje asfalt. Do głównych podejrzanych należą wulkan błotny, trzęsienie ziemi i ropa naftowa. Na powierzchni ta mieszanina wody, gazów i bituminów twardnieje, stając się dobrym materiałem budowlanym.

Różowe jezioro Hiller

Przenosimy na inny kontynent – do Australii, gdzie w zachodniej części tego obszaru, w pobliżu przylądka Arid znajduje się jezioro, którego woda zabarwiona jest na jasnoróżowo. Interesujący jest również kształt tego akwenu, przypomina bowiem stopę, odciśniętą w gęstym lesie. Przez lata prowadzono badania, żeby dowiedzieć, skąd bierze się nietypowy kolor wody, która wypełnia Hiller. Okazało się, że jest to spowodowane barwnikiem, który jest wytwarzany przez glony.  

Jest to jezioro typu solankowego i przez krótki czas wydobywano z niego ten związek chemiczny. Jeżeli wybieracie się to Australii, na pewno warto odwiedzić to miejsce!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez EstudienAustralia.Au (@ea_australia_)

Spotted Lake

To akwen wypełniony złożami siarczanu magnezu, wapnia, sodu, a nawet srebra i tytanu. Tworzą one na powierzchni kolorowe plamy, które zmieniają barwę w zależności od składu mineralnego i ilości opadów w danym okresie. Jezioro znajduje się w Ameryce Północnej, na terytorium Kanady. 

Spotted Lake
Spotted Lake /fot. 123RF/PICSEL

Jest ono ważnym miejscem kultu Indian, którzy od lat traktują je jako lecznicze źródło. W 2001 roku kupili oni działkę wraz z Spotted Lake. Jeżeli wybieracie się do Kanady, warto zatrzymać się w Kolumbii Brytyjskiej i zobaczyć ten cud natury.

Diabelskie Jezioro w Waiotapu

To wyjątkowe miejsce znajduje się w Nowej Zelandii, na północ od miasta Rotura. Ze względu na aktywne minerały i osady siarki, woda w Devil’s Bath ma intensywny zielony kolor. Nie jest jedynym kolorowym gorącym źródłem, które znajduje się w tej okolicy. Na terenie Waiatapu znajdziecie również gejzery i wrzące baseny błotne. Cały obszar geotermalny zajmuje 18 kilometrów kwadratowych. 

Devil's Bath
Devil's Bath /fot. 123RF/PICSEL

Tak jak w przypadku Spotted Lake, obszar Waiotapu należał do tubylców, zanim przybyli Europejczycy. Byli to Maorysi z plemienia Ngati Whaoa. Dzisiaj ponownie został przejęty przez Maorysów i działa jako atrakcja turystyczna. 

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Co tak naprawdę pamiętasz ze szkoły? Ten QUIZ odsłoni wszystkie braki

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka