Jezioro Asfaltowe w Trynidadzie

Podróż rozpoczynamy od wyspy Trynidad w Ameryce Południowej. Znajduje się ona w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim. Tutaj, w granicach administracyjnych państwa Trynidad i Tobago znajduje się jezioro o niezwykłych właściwościach. Produkuje ono naturalny asfalt, który można z powodzeniem wykorzystywać na skalę przemysłową. Przykładowo – pokryto nim ulicę w Waszyngtonie, przy której znajduje się Biały Dom. 

Jezioro Asfaltowe
Źródło: 123RF/Picsel

Co ciekawe – naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego w akwenie powstaje asfalt. Do głównych podejrzanych należą wulkan błotny, trzęsienie ziemi i ropa naftowa. Na powierzchni ta mieszanina wody, gazów i bituminów twardnieje, stając się dobrym materiałem budowlanym.

Różowe jezioro Hiller

Przenosimy na inny kontynent – do Australii, gdzie w zachodniej części tego obszaru, w pobliżu przylądka Arid znajduje się jezioro, którego woda zabarwiona jest na jasnoróżowo. Interesujący jest również kształt tego akwenu, przypomina bowiem stopę, odciśniętą w gęstym lesie. Przez lata prowadzono badania, żeby dowiedzieć, skąd bierze się nietypowy kolor wody, która wypełnia Hiller. Okazało się, że jest to spowodowane barwnikiem, który jest wytwarzany przez glony.  

LIQENI_HILLIER_-_ROZE
Jezioro Hiller. Autor zdjęcia: Kurioziteti123. Źródło: Wikipedia

Jest to jezioro typu solankowego i przez krótki czas wydobywano z niego ten związek chemiczny. Jeżeli wybieracie się to Australii, na pewno warto odwiedzić to miejsce!