Z tego artykułu dowiesz się:

Zimowa aura potrafi zaskoczyć różnymi zjawiskami – zarówno meteorologicznymi, jak i optycznymi. Jest to pora roku, która przy odpowiednich warunkach tworzy iście bajkową scenerię. Jednym z ciekawszych, a równocześnie wyjątkowo rzadkich zjawisk, jakie zima ma w swoim repertuarze, jest diamentowy pył. Zamienia on powietrze w mieniącą się i połyskująca mgiełkę. Jak powstaje? Czym dokładnie jest diamentowy pył? Gdzie i kiedy można spotkać to niesamowite zjawisko?

Przeczytaj również: Komu zawdzięczamy „kopiuj-wklej”?

Diamentowy pył – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, diamentowym pyłem nazywa się kryształki lodu unoszące się w zimowym powietrzu. Wirują one pod wpływem nawet najlżejszych podmuchów wiatru, skrząc się przy tym i mieniąc. Kryształki lodu w diamentowym pyle mają postać drobnych, mikroskopijnych słupków, igiełek, blaszek o rozmiarach do jednego milimetra. Jest to forma zimowego opadu, do którego wystąpienia potrzebne są ściśle określone warunki. Nie jest to częste zjawisko, a gdy się już pojawi, zachwyca bajkowością.

2022-05-06 15_12_35-(417) Diamond Dust _ America's National Parks - YouTube
Diamentowy pył występuje w niskich temperaturach /fot. National Geographic (YouTube)

 

Jak powstaje diamentowy pył?

Warunkami koniecznymi do tego, by diamentowy pył pojawił się w powietrzu, są niska temperatura i słoneczna pogoda. Słońce ogrzewające pokryty śniegiem grunt, podnosi temperaturę powietrza przy nim. Jeśli jest w nim wilgoć, jej cząsteczki unoszą się razem z ciepłym powietrzem w górę. Tam napotykają gwałtowny spadek temperatury na wysokości od trzech do pięciu kilometrów. W takich warunkach mikroskopijne kropelki wody obecnej w powietrzu zamarzają, tworząc drobne lodowe kryształki. Opadając na ziemię, zamieniają się w diamentowy pył, którego piękno ujawniają promienie słońca, padające na lodowe igiełki i sprawiające, że zaczynają się one skrzyć.

Co ciekawe, niekiedy diamentowy pył daje się także zaobserwować bezchmurną nocą, w świetle słońca odbitym od powierzchni Księżyca. Oświetla ono wówczas zmrożoną w powietrzu wilgoć, unoszącą się ku górze atmosfery pod wpływem wyższej temperatury, nagrzewającej w ciągu dnia powierzchnię ziemi.

Zatem kiedy można spotkać diamentowy pył w powietrzu? Na zjawisko to można natknąć się tylko zimą, przy bardzo niskiej temperaturze i w słoneczny dzień. Łowcy naturalnych fenomenów pogodowych mogą wypatrywać go właśnie w takich okolicznościach.

Przeczytaj również: Operacja Paperclip. Jak ściągnięto do USA nazistowskich naukowców?

Gdzie można spotkać diamentowy pył?

Zjawisko diamentowego pyłu w powietrzu można obserwować w wielu miejscach na świecie. Podstawą jego zaistnienia jest ujemna temperatura. Oznacza to, że w miejscach, w których się ona pojawia, jest szansa na obserwację tego zjawiska. Diamentowy pył jest kojarzony najczęściej z obszarami o ekstremalnie niskich temperaturach, dlatego np. na Antarktydzie jest zjawiskiem powszechnym – panują tam idealne warunki do tego, by mógł on się pojawić. Nie oznacza to jednak, że chcący zaobserwować to niezwykle ulotne zjawisko, muszą szykować się na daleką podróż. Diamentowy pył pojawia się także w Polsce, choć jest on tu niezwykle rzadki. Opad tego typu obserwowany był między innymi w 2021 roku na Warmii i Mazurach, a także na Śląsku. Temperatura, w której w powietrzu pojawił się diamentowy pył, dochodziła do okolic -20 stopni C!

 

RAPORT MATURA 2022

Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022

Matura 2022 z Brykiem

Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce