Spis treści:

Czy w Bhutanie ludzie rzeczywiście są najszczęśliwsi?

W rzeczywistości w rankingu publikowanym regularnie przez ONZ Bhutan wcale nie zajmuje pierwszego miejsca. W wynikach badań nad szczęściem góruje Finlandia. Skąd zatem wzięło się przekonanie, że Bhutańczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie? A może to tylko chwyt marketingowy dla turystów?

Opinie te mają swoje źródło jeszcze w latach 70. To właśnie wtedy król Jigme Singye Wangchuck ustanowił wskaźnik szczęścia narodowego brutto (GNH), który miał być alternatywą dla PKB. Według tego wskaźnika to właśnie mieszkańcy Bhutanu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Czy ma to przełożenie na życie codzienne mieszkańców? Trzeba to raczej traktować symbolicznie – w Bhutanie liczy się nie tyle bogactwo, co szeroko pojmowany dobrostan.

Przeczytaj również: Najgroźniejsze erupcje wulkanów w historii. Jak wpłynęły na świat?

Bhutan – położenie, geografia i klimat

Większość powierzchni kraju stanowią tereny górzyste. Bhutan jest położony we wschodniej części Himalajów. Na północy szczyty sięgają powyżej 7000 m n.p.m., a w środkowej i południowej części góry są niższe i poprzedzielane żyznymi dolinami rzek. Sieć rzeczna w Bhutanie jest bardzo gęsta – wszystkie cieki wodne są dopływami Brahmaputry.

Jaki jest klimat Bhutanu? Położenie w górach powoduje, że w dolinach dominują chłodne zimy i gorące lata, na terenach położonych wyżej – chłodne lata i ostre zimy. Charakterystyczna dla klimatu zwrotnikowego monsunowego jest też duża wilgotność.

16599883_m
Thimphu - stolica Bhutanu /123RF/PICSEL

 

Historia Bhutanu

Kiedy powstało państwo Bhutan? Historia niezależnego państwa zaczyna się w 1616 r., kiedy przybyły z Tybetu lama Szabdrung Ngawang Namgyal dokonał zjednoczenia ze sobą kilku prowincji. Cywilizacja na tym terenie ma jednak znacznie dłuższą historię – znalezione pod ziemią narzędzia i budowle megalityczne to dowód na to, że obecny Bhutan był zamieszkany już w 2000–1500 r. p.n.e.

Zjednoczenie w XVIII w. nie było trwałe. W 1772 r. Bhutan po raz pierwszy zaatakowali Brytyjczycy. Ostatecznie kraj musiał zrzec się części terytorium. Później był niepodległy, ale objęty brytyjskim protektoratem. Tereny od Wielkiej Brytanii odzyskał po podpisaniu traktatu o przyjaźni z Indiami, w 1949 r.

Przeczytaj również: TOP 10 mistrzów kamuflażu. Niektóre ze zwierząt są wręcz niezauważalne

Turystyka w Bhutanie – jedno z najbardziej niedostępnych państw świata

Zainteresował cię Bhutan i chciałbyś sprawdzić na własne oczy, jak żyje się w najszczęśliwszym państwie świata? Warto mieć świadomość, że nie będzie to takie łatwe, jak podróż do innych krajów azjatyckich.

Do niedawna Bhutan stosował politykę izolacjonizmu, co oznaczało m.in. ograniczanie wstępu do kraju turystom. Jeszcze około 20 lat temu tylko nielicznym udawało się zobaczyć charakterystyczne dla Bhutanu atrakcje.

Obecnie kraj stopniowo otwiera się na turystów. Pamiętaj jednak, że do wjazdu na teren Bhutanu konieczna jest wiza, a obcokrajowcy muszą liczyć się z wysokimi opłatami za zwiedzanie atrakcji.

A co warto zobaczyć, gdy odwiedzasz Bhutan? Atrakcje to przede wszystkim:

 • „Niebiański trakt stu tysięcy zakrętów” – malownicza 600-kilometrowa trasa łącząca wschód i zachód kraju, pełna serpentyn, wiodących nad przepaściami;
 • Taktsang w Paro – klasztor osadzony na granitowej skale, uważany za najświętsze miejsce Bhutanu;
 • Dolina Haa, znana z VII-wiecznych świątyń i bogactwa kultury ludowej;
 • trasy trekkingowe, spośród których najsłynniejsza to Jomolhari Laya Gasa Trek;
 • głośne i barwne festiwale religijne, takie jak Paro Tshechu czy Thimphu Tshechu.
10322737_m
Bhutan to góry, woda i spokój /123RF/PICSEL

Przeczytaj również: Wizz Air poleci na Malediwy. Na rajskie wyspy dotrzesz także z Polski

Bhutan – ciekawostki

Bhutan jest dla mieszkańców Europy tak egzotycznym krajem, że ciekawe jest w nim właściwie wszystko – od architektury po życie codzienne mieszkańców. Jest jednak kilka związanych z Bhutanem ciekawostek, które mogą cię szczególnie zaskoczyć.

Czy wiesz, że:

 • nazwa „Bhutan” oznacza „Kraj Grzmiącego Smoka” i pochodzi od częstych burz;
 • Bhutan jest jedynym krajem na świecie o ujemnej emisji dwutlenku węgla;
 • najwyższy szczyt Bhutanu, Gangkhar Puensum, jest jednocześnie najwyższą niezdobytą dotychczas górą na świecie;
 • armia Bhutanu znajduje się na ostatnim miejscu na świecie pod względem wysokości budżetu;
 • aż 72 proc. powierzchni kraju pokrywają lasy;
 • obowiązkowymi elementami edukacji są: czytanie ksiąg buddyjskich, złotnictwo, tańce narodowe;
 • w bhutańskiej telewizji nie ma reklam;
 • na terenie kraju nie znajdziesz ani jednej restauracji McDonalds;
 • zakaz używania jednorazowych reklamówek obowiązuje już od 1999 r.

Te wszystkie związane z Bhutanem ciekawostki pokazują, że jest to kraj przywiązany do swojej tradycji, w którym przyroda cieszy się niezwykłym szacunkiem.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie