W tym artykule przeczytasz o:

Harpia wielka (Harpia harpyja)

Harpia wielka jest największym ptakiem, jaki zamieszkuje lasy tropikalne południowo-środkowej Ameryki i jednym z największych ptaków na świecie. Długość jej ciała wynosi około metra. W swoim ekosystemie zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk, wycinkę lasów i odstrzał, jest zagrożona wyginięciem i znajduje się obecnie pod ścisłą ochroną. Próbując ocalić harpię, rząd Panamy uznał ją w 2002 roku za symbol kraju i wprowadził bardzo surowe kary za kłusownictwo.

20 proc. ofiar tego ptaka stanowią naczelne (w tym również duże małpy, takie jak kapucynki i wyjce). Chętnie poluje na leniwce i papugi. Może porwać w powietrze osobnika o masie równiej swojemu ciału. Jest to możliwe dzięki jej potężnym szponom.

Przeczytaj również: Retrogradacja Merkurego. Czym jest i czy rzeczywiście ma na nas wpływ?

Ayam Cemani

„Ayam” w języku indonezyjskim oznacza „kurczak”, a Cemani odnosi się do wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi ta piękna rasa czarnych kur. Przez mieszkańców wioski rasa Ayam Cemani była znana od stuleci i wykorzystywana do celów religijnych. Do Europy sprowadzono ją dość późno, bo w 1998 roku. Jest sprzedawana w Holandii, Słowacji, Niemczech, a nawet w Polsce.

148991739_s
Kurę Ayam Cemani można kupić także w Polsce /123RF/PICSEL


Nie tylko jej grzebień, pióra i dziób są czarne. W tym samym kolorze są też kości, krew i mięso kury. Nietypowe ubarwienie jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce bez problemu można zakupić tego ptaka. Ceny za koguta w serwisach sprzedażowych zaczynają się od 50 złotych. Na rynkach koszty zmieniają się w zależności od rasy i jakości koguta. Najdroższa odmiana Ayam Cemani to Indonezyjski Król, który może kosztować nawet… ponad 10 tys. złotych.

Trzewikodziób (Balaeniceps rex)

Trzewikodziób to jedyny przedstawiciel swojej rodziny. Zamieszkuje Sudan Południowy, Ugandę i brzegi jeziora Czad. Nazywany jest także bocianem wielorybim lub bocianem butodziobym. Pierwszy raz został opisany dopiero w połowie XIX wieku, przez angielskiego przyrodnika Johna Goulda. Posiada charakterystyczny dziób, który pomaga mu szukać pożywienia w mule. W sytuacji zagrożenia kłapie nim, wydając przy tym odgłos podobny do bocianiego kłapania. Prowadzi głównie nocny tryb życia.

164123260_l
Trzewikodzioby to jedne z najdroższych ptaków na świecie /123RF/PICSEL


Te wielkie ptaki mogą osiągać nawet ponad 120 centymetrów wzrostu. Ze względu na ich rozmiar, rzadko latają, a jeśli już im się to przydarzy, to nie wznoszą się wysoko ponad ziemię. Niestety jest to gatunek narażony na wyginięcie, ze względu na utratę naturalnych siedlisk. Trzewikodzioby, jako jedne z najdroższych gatunków na świecie, są łapane i sprzedawane kolekcjonerom lub do ogrodów zoologicznych. Cena za tego ptaka może osiągnąć nawet 20 tys. dolarów!

Przeczytaj również: Operacja Paperclip. Jak ściągnięto do USA nazistowskich naukowców?

Dzioborożec (Bucerotidae)

Dzioborożce również są wielkimi ptakami — osiągają od 30 cm do nawet 1 m. Występują w niektórych rejonach Afryki, Azji oraz w Oceanii. To, co wyróżnia je spośród innych gatunków to wyjątkowe dzioby — długie, zakrzywione, często kolorowe i z rogową, pustą w środku, naroślą na ich górnej części. Ta narośl, zależnie od gatunku, służy do wzmacniania dzioba, bicia innych ptaków lub jako rezonator ich śpiewu.

Są to ptaki wszystkożerne, jednak mają za krótki język, by popychać nim pokarm, dlatego najpierw rozszarpują jedzenie dziobem, a później rzucają je na tył swojego gardła.

129650289_s
Samiec dzioborożca zamurowuje samicę w dziupli na czas wysiadywania jaj /123RF/PICSEL


Proces wysiadywania jaj i wychowywania młodych jest u dzioborożców bardzo specyficzny. Gdy samica wysiaduje jaja i karmi pisklęta, samiec przy użyciu błota i odchodów, które po zaschnięciu tworzą twardą strukturę, zamurowuje ją w dziupli i donosi jej jedzenie. Podaje jej pokarm przez specjalnie zostawioną do tego celu dziurę. W momencie, kiedy małe podrosną, samica rozkuwa dziurę i wychodzi, po czym z powrotem zamurowuje w dziupli młode, a ona wraz z samcem przynosi im jedzenie.

Koliberek hawański (Mellisuga helenae)

Koliberek hawański to najmniejszy ptak na świecie. Długość jego ciała wynosi około 6,3 centymetra. Występuje na Kubie, ale tego można domyślić się po jego nazwie. Jak każdy przedstawiciel swojego gatunku, potrafi bardzo szybko latać. Robi to w poszukiwaniu nektaru kwiatów, który jest podstawowym składnikiem jego diety. Oprócz tego żywi się małymi pająkami i owadami.

Bee_hummingbird_(Mellisuga_helenae)_adult_male_non-breeding
Koliberek hawański to najmniejszy ptak na świecie /fot. autor: Charles J Sharp, licencja: CC BY-SA 4.0


Co ciekawie, na jego piórach zachodzi zjawisko iryzacji. To tęczowe barwy, które dzięki interferencji światła odbitego pokrywają obiekt. Mogą pojawiać się na plamach cieczy, chmurach, minerałach i pancerzu zwierząt. Łatwo zaobserwować je na bańkach mydlanych czy plamach z benzyny, a także na piórach koliberka hawańskiego, kiedy lata po wyspach archipelagu kubańskiego.

Przeczytaj również: Budząc się, czują, jak eksploduje im głowa. Czy nauka wyjaśnia, co im dolega?

Rupicola

Rupicola to żyjący w Ameryce Południowej ptak, który zachwyca przede wszystkim swoim niezwykłym wglądem i kolorem. Samce tego gatunku charakteryzuje półksiężycowy grzebień na głowie, który nieco przypomina irokeza i służy im do przyciągania samic. W czasie godów rupicola stroszy swoje pióra i wydaje z siebie głośne krzyki.

157793182_s
Grzebień rupicoli przypomina irokeza /123RF/PICSEL


Ptaki te zachwycają również swoim niesamowitym kolorem — bardzo intensywnym, niemal nienaturalnym oranżem, który dodatkowo uwydatnia ich jasne, często błękitne tęczówki.

Kondor królewski (Sarcoramphus papa)

Kondor królewski to padlinożerny ptak, żyjący w Ameryce Południowej i Centralnej. Mierzy około 70-80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet 2 m!

176012717_s
Skóra na szyi, głowie i dziobie kondora królewskiego odznacza się niezwykłymi barwami /123R/PICSEL


Ptaki te mają głównie biało-szare upierzenie, a zachwyt budzą ich intensywnie przebarwienia skóry na głowie i szyi, które mogą przybierać jednocześnie różne kolory — czerwony, pomarańczowy, fioletowy i niebieski. Kondora królewskiego charakteryzują też skórna narośl na dziobie oraz jasne tęczówki.

 

RAPORT EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

Egzamin ósmoklasisty z Brykiem

Egzamin po szkole podstawowej. Jak się przygotować? - arkusze z poprzednich lat

Rekrutacja do szkół średnich 2022. Jak policzyć punkty po egzaminie ósmoklasisty?