Z tego artykułu dowiesz się:

Matka Natura potrafi zachwycić. Różnorodność zjawisk meteorologicznych i atmosferycznych sprawia, że każda pora roku niesie ze sobą niespodzianki w postaci fenomenów charakterystycznych jedynie dla danych regionów świata, bądź ściśle określonych warunków. Jednym z przykładów tego typu zjawisk są lodowe jaja. Na czym polega ten zabawnie nazwany twór natury? Jak powstają lodowe jaja? Gdzie można je spotkać?

Lodowe jaja to zjawisko dość rzadko spotykane. Do tego, by mogło zaistnieć, potrzebny jest szereg ściśle określonych warunków, występujących tylko regionalnie zimą. Miłośnicy przyrodniczych fenomenów mogą jednak natrafić na nie nawet w Polsce! Oczywiście przy odrobinie szczęścia i z wiedzą o tym, jak powstają lodowe jaja. Nie da się ukryć, że są one dość wymagającym zjawiskiem. Czasem wystarczy lekka zmiana pogody czy temperatury i przestają się one formować.

Opis procesu powstawania lodowych jaj warto zacząć od doprecyzowania, czym w ogóle jest to niezwykłe zjawisko. Polega ono na tworzeniu się okrągłych, lodowych tworów różnej wielkości na powierzchni zbiorników wodnych. Lodowe jaja po uformowaniu najczęściej wyrzucane są na brzeg. Zdjęcia usłanych nimi plaż robią furorę w Internecie za każdym razem, gdy jakiemuś szczęściarzowi uda się trafić na plaży na ten cud natury. Widok czasem zapiera dech w piersiach i zaskakuje, bowiem lodowe kulki różnej wielkości pokrywają niejednokrotnie spore powierzchnie brzegu czy plaży.

Przeczytaj również: 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o pingwinach

Jak powstają lodowe jaja?

Badacze zajmujący się zjawiskami meteorologicznymi tego typu ustalili, że lodowe jaja mogą powstawać na dwa sposoby, w zależności od warunków. W pierwszym z przypadków proces ich tworzenia ma być oparty o zjawisko szlifowania lodu. Jego kawałki ocierając się o siebie, zaczynają przyjmować coraz bardziej obłe, gładkie kształty, aż w końcu stają się okrągłe. Z czasem kawałki lodu, wyglądające już jak jajka, zostają wyrzucone na brzeg bądź plażę. W takim przypadku ich kształt może nie być zawsze idealny, a powierzchnia całkowicie gładka.

fsdf
Lodowe jaja pojawiają się tylko w określonych warunkach /fot. autor: Aleksandr Abrosimov, licencja: CC BY-SA 4.0


W drugim przypadku do powstania lodowych jaj przyczynia się szereg warunków pogodowych. Kluczowymi jest temperatura powietrza i wody, a także wiatr. Jeśli któryś z tych czynników zawodzi, lodowe jaja nie pojawią się na plaży. By mogły się uformować, temperatura wody powinna docierać do punktu zamarzania, zaś powietrza wynosić musi nieco poniżej zera stopni Celsjusza. Do tego, by na plaży powstały lodowe jaja, konieczny jest też lekki wiatr. W takich warunkach w płytkiej, przybrzeżnej wodzie fale mogą zacząć proces formowania kulek wokół grudek piasku i kamyków. Tworzące się w ten sposób formy z pomocą wiatru przemieszczają się, obracają i dzięki temu nabierają okrągłego kształtu.

Przeczytaj również: Skarb Montezumy — kim był Montezuma i jaką tajemnicę skrywa jego klątwa?

Lodowe jaja – ciekawostki

Lodowe jaja to zjawisko niezwykle rzadkie i wymagające. Powstają one w ściśle określonych warunkach. Jeśli któryś z nich nie zostanie spełniony, lodowe kulki nie uformują się tak, jak powinny. Jeśli wiatr będzie zbyt słaby, woda zamarznie jako tafla. Zbyt mocne podmuchy nie pozwolą też ukształtować się gładkim, regularnym jajkom. Za niska temperatura także przeszkodzi w powstawaniu tego niezwykłego zjawiska – woda zamarznie wówczas zbyt szybko. Z kolei ciepło wykluczy zamarznięcie wody wokół kamyków i grudek.

Lodowe jaja – gdzie można spotkać?

To niesamowite zjawisko pojawia się dość rzadko. Obserwator musi znaleźć plażę i mieć szczęście do warunków pogodowych. Szczęśliwie występują one dość powszechnie zimą także i w naszym klimacie. W Polsce lodowe jaja można spotkać u wybrzeża Bałtyku. Pojawiły się m.in. w Jastarni na brzegu Zatoki Puckiej. Można je obserwować także w różnych miejscach na świecie. W Internecie nie brak zdjęć dokumentujących ten fenomen w Finlandii czy na brzegach jeziora Michigan w USA.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Cate T Archer (@lady_noname)

 

Przeczytaj również: 

Przymrozek i mróz. Co warto wiedzieć na ich temat?

Ferie 2022 w różnych stronach Polski. Oto najciekawsze miejsca