System radiowego sterowania pociskami torpedowymi

Hedy Lamarr była słynną amerykańską aktorką, uznawaną za najpiękniejszą kobietę swojej epoki. Jej mąż, austriacki milioner, sprzedawał Hitlerowi broń w czasie II wojny światowej. Jako jego druga połowa Hedy Lamarr miała dostęp do informacji na temat działań nazistów. Aktorka nie była jednak szczęśliwa u boku zazdrosnego współmałżonka. Poza tym nie popierała działań nazistów.

Postanowiła więc uciec do USA i tam, wspólnie z kompozytorem, pianistą i wynalazcą, Amerykaninem polskiego pochodzenia, Georgem Antheilem, wynalazła system tajnej komunikacji. Polegał on na manipulowaniu częstotliwościami radiowymi w taki sposób, aby uniemożliwić wrogom przechwytywanie torped, co miało miejsce do tej pory. W ten sposób Lamarr chciała utrzeć nosa nazistom. Swój wynalazek opatentowała w 1942 r. i przekazała go za darmo armii USA.

 

Wynalazek Lamarr dał początek komunikacji FHSS, która zaś otworzyła drogę do kilku nowoczesnych technologii bezprzewodowych w tym WiFi.

Clark Gable, Heddy Lamar
Clark Gable i Hedy Lamarr w filmie Towarzysz X z 1940 roku. 

Kamizelka kuloodporna

Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo to podstawa. Wiedzą o tym np. przedstawiciele służb mundurowych, którzy podczas niebezpiecznych akcji mają na sobie kamizelki kuloodporne. Jednak zapewne niewielu z nich wie, że kevlar – czyli materiał, z którego są tworzone, został wynaleziony przez Amerykankę polskiego pochodzenia. Stephanie Kwolek przez wiele lat pracowała nad ustawieniem podłużnych cząsteczek we włóknach polimeru w jednym kierunku. Udało się jej to osiągnąć w 1963 r., a uzyskane w ten sposób tworzywo było twardsze niż stal, a przy tym wyjątkowo elastyczne. Co ciekawe, kevlar wykorzystuje się również do produkcji m.in.: hełmów, klocków hamulcowych, nart i sprzętu turystycznego.