Wszem i wobec

Poprawna forma to „wszem wobec”. Aby prawidłowo odczytać znaczenie całej frazy i – tym samym – ustrzec się popełnienia błędu, należy wcześniej odszyfrować jego poszczególne człony. Z „wszem” raczej nie mamy problemu, ponieważ niemal od razu słówko to definiujemy jako „wszystkim”. Więcej czasu musimy poświęcić jednak drugiemu wyrazowi. „Wobec” oznaczało kiedyś „w obecności”. Podane wyrażenie oznacza więc 

„w obecności wszystkich” lub „wszystkim obecnym”. Spójnik „i” nie jest więc między nimi potrzebny. 

Swetr

„Sweter” to słowo pochodzące z regionalizmu małopolskiego. Jego nadużywanie może wynikać z jednego powodu: podczas odmiany „e” staje się ruchome. Mówimy bowiem: „swetra”, „swetrowi” i „swetrem”. Z tego powodu może nam się czasami wydawać, że skoro nie ma „e” przy odmianie, to po co dodawać je w mianowniku? Nie dajcie się jednak zwieść! Jedyna poprawna forma to „sweter”. 

Kot w swetrze
Na pogodę za oknem najlepiej nadaje się swetr... nie, sweter! Źródło: 123RF/Picsel

Odnośnie czegoś

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych w mowie potocznej. Odnosić możemy się bowiem jedynie do czegoś. Wyrażenie „odnośnie sytuacji Korei Południowej” jest więc niepoprawne. Co ciekawe, nie mamy tendencji do popełniania błędu przy tworzeniu imiesłowów: kiedy mówimy: „odnosząc się do np. Twojej prezentacji” lub „odnoszący się do np. wiadomości otrzymanej wczoraj”, używamy już poprawnych form. Warto więc odnieść się do naszych rad i pamiętać o tej zasadzie.