Spis treści:

Granadilla – historia

Granadilla to małe średniowieczne miasteczko w prowincji Cáceres w Hiszpanii. W IX wieku zostało odkryte przez Maurów, ponieważ znajdowało się w ważnym miejscu szlaku wiodącego z Europy do Afryki. Ze względu na swoje położenie na wzniesieniu, było idealnym miejscem do obserwowania otoczenia, dlatego Maurowie wybudowali tam wieżę strażniczą.

W 1160 roku Ferdynand II król Leonu podbił miasto i obudował je murem, a następnie rozbudował wieżę w niewielki zamek. Mając w swoim władaniu Granadillę, sprawił, że miasto zaczęło się zaludniać, rozbudowywać i rozwijać, przez co stało się wówczas jednym z najważniejszych miejsc regionu. W kolejnych dekadach było zarządzane przez różnych królów, książąt i hrabiów, aż do 1955 roku, gdy zostało zajęte przez Państwo Hiszpańskie, w celu obok niego wybudowania zbiornika wodnego.

106468920_m
Wieża i fragment muru otaczającego miasteczko /123RF/PICSEL


Przeczytaj również: 10 niesamowitych kanionów świata. Widoki zapierają dech w piersiach!

Granadilla i generał Franco

W 1955 roku rząd generała Franco zdecydował, że obok Granadilli powstanie zbiornik retencyjny Gabriel y Galán, a samo miasteczko będzie jego terenem zalewowym. Z tego powodu przez kolejne kilka lat wywłaszczano grunty w mieście, a mieszkający w nim ludzie zostali zmuszeni do opuszczenia Granadilli.

Stworzenie akwenu spowodowało podniesienie się wód gruntowych, przez co wzniesienie, na którym znajdowało się miasto, zostało odcięte od lądu niemal ze wszystkich stron – tylko jedna droga zapewniała miejscowości połączenie z lądem.

Ostatni mieszkaniec wyniósł się z półwyspu w 1964 roku. Większość tamtejszej ludności została przesiedlona do Alagón del Río — wybudowanego specjalnie na te potrzeby miasta, które znajduje się około 60 km od Granadilli. Reszta mieszkańców rozproszyła się po całej Hiszpanii.

Granadilla – miasto duchów

Ze względu na to, że w przeszłości przez długi czas Granadilla była istotnym dla regionu miastem, prócz zamku wzniesiono tam również inne imponujące, zabytkowe budowle. Kiedyś toczyło się tam bujne życie i było gwarno, jednak po wysiedleniu mieszkańców, wszystko to zniknęło, a Granadilla zaczęła być nazywana „miastem duchów”.

150366250_m
Domy i wille w opuszczonym mieście duchów /123RF/PICSEL


Nawet wówczas, gdy wody gruntowe podniosły się do najwyższego w historii punktu, Granadilla nigdy nie została zalana. W rządowej dokumentacji jej status nadal był jednak określony jako strefa zagrożenia powodziowego, dlatego jej byli mieszkańcy nigdy nie powrócili tam na stałe. Przez kilkanaście lat miasto niszczało, obrastało roślinami, a także padało celem szabrowników, którzy rozkradali pozostałe tamtejsze zabytki i inne drogocenne przedmioty.

Przeczytaj również: Różowe jeziora. Skąd wziął się ten niezwykły fenomen natury?

Granadilla – miasto studentów

Kilka lat po śmierci generała Franco i transformacji ustrojowej w Hiszpanii Granadilla została uznana za zabytkowy zespół historyczno-artystyczny i wpisana na listę opuszczonych hiszpańskich miast, które mają zostać odrestaurowane. Od tego czasu zaczęli przyjeżdżać tam studenci, których część zajęć edukacyjnych polegała na pomocy w przywracaniu miastu świetności — renowacji budowli i dbaniu o znajdujące się w nim ogrody. Kolejne pokolenia studentów robią to do dziś, przez to Granadilla zyskała miano „miasta studentów”.

Granadilla – atrakcje

Dziś, szczególnie w okresie wakacyjnym, Granadilla czasowo wraca do życia, bo prócz studentów, jest odwiedzana również przez turystów — zwiedza się ją za darmo w określonych godzinach.

Jakie atrakcje oferuje? Przede wszystkim można wybrać się na wycieczkę po mieście duchów, by odkrywać opuszczone posiadłości oraz ogrody, a także obejrzeć okolicę ze szczytu wieży, zwiedzić XVI-wieczny kościół, czy nacieszyć oko podczas spaceru główną uliczką miasta, którą charakteryzują w kolorowe kamieniczki i domy.  

177331914_m (1)
Główna uliczka Granadilli /123RF/PICSEL


Granadilla jest też strefą szczególnej ochrony ptaków, dlatego może być świetnym miejscem do ich obserwowania. W otaczającym miasto jeziorze Gabriel y Galán można pływać, wędkować i uprawiać sporty wodne, a pobliżu Granadilli znajdują się również dwie inne urokliwe miejscowości — Plasencia i Hervás.

oprac. Joanna Cwynar

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:

Geografia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Geografia – odpowiedzi do zadań z podręcznika

Geografia – ćwiczenia z wyjaśnieniami