Z tego artykułu dowiesz się:

Broń fosforowa – co to jest?

Broń fosforowa składa się z amunicji wykorzystującej jeden z najpowszechniejszych i najaktywniejszych odmian alotropowych fosforu – biały fosfor. Amunicję tego typu tworzy prosty ładunek wybuchowy, który otwiera się i rozpryskuje w powietrze fragmenty białego fosforu, które z powodu reakcji z tlenem, błyskawicznie się zapalają. Pojawia się wówczas deszcz płonących cząsteczek, które pozostawiają po sobie smugi białego, szybko gęstniejącego dymu, łączącego się w końcu w puszystą chmurę.

Amunicja zapalająca - co to jest?

Amunicja zapalająca to napełnione substancją zapalną (np. białym fosforem, napalmem) środki ogniowe (np. pociski, rakiety, bomby), które po zderzeniu z celem uwalniają swoją zawartość, wytwarzając impuls cieplny o wysokiej temperaturze, który powoduje pożar w atakowanym miejscu.

Przeczytaj również: Kiedy użyto broni chemicznej i jakie były tego konsekwencje?

Bomba fosforowa – jak działa?

Bomba fosforowa składa się z ładunku zapalającego, zawierającego jako substancję aktywną biały fosfor, który jest piroforyczny, co oznacza, że w kontakcie z powietrzem ulega samozapłonowi, po czym gwałtownie spala się w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. Palący się biały fosfor wydziela też pięciotlenek fosforu, który ma postać żrącego dymu. Substancja ta jest silnie higroskopijna, zatem jeśli natrafi na wodę (która może znajdować się praktycznie wszędzie np. na tkaninach, ciele ludzkim), to wchodzi z nią w reakcję, wyzwalającą duże ciepło i w ten właśnie sposób ulega samozapłonowi. Zatem tego typu bomba spuszczona np. na miasto może spowodować w nim pożar, a u znajdujących się w nim ludzi wywołać oparzenia i zatrucia.

Pożar wzniecony taką bombą jest trudny do opanowania, ponieważ nie należy go gasić wodą, a cząstki białego fosforu płoną aż do całkowitego spalenia, chyba, że odetnie im się dostęp do tlenu.

Białego fosforu, w odpowiednich warunkach, używa się też natomiast do wytwarzania dymu w celu kamuflażu ruchu lub stworzenia zasłony dymnej, by utrudnić przeciwnikowi obserwację terenu, z którego prowadzi się walki.

gdgd
Bomba fosforowa zrzucona na okręt w Zatokce Chesapeake w 1921 roku /fot. Wikipedia (public domain)

 

Co powoduje amunicja fosforowa?

Broń fosforowa może powodować szereg obrażeń, jeśli zostanie użyta w miejscu, w którym znajduje się ludność. Uszkodzenia ciała i oparzenia wyrządzają odłamki amunicji i palący się fosfor, a wdychanie powstałego z niego dymu powoduje zatrucia.

Biały fosfor w kontakcie ze skórą przykleja się do niej i nadal się pali, przenikając do organizmu i penetrując kolejne tkanki. Jeśli szybko nie zostanie udzielona poszkodowanej osobie odpowiednia pomoc, fosfor może przepalić ścięgna, mięśnie, stawy, a nawet kości. Ze względu na jego toksyczne właściwości (dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g), absorbcja tej substancji do krwi może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych, a nawet do zgonu.

Podczas spalania białego fosforu powstaje dym, który również jest toksyczny. Jeśli ma się z nim styczność na otwartej przestrzeni, jego wysokie stężenia mogą powodować tymczasowe podrażnienia oczu, śluzówki nosa i dróg oddechowych. Staje się on bardziej niebezpieczny w pomieszczeniach zamkniętych, w których może spowodować u ludzi trwałe uszkodzenie dróg oddechowych, a nawet uduszenie.

Przeczytaj również: Broń biologiczna. Tak można zniszczyć świat

Dlaczego nie wolno używać amunicji fosforowej?

Używanie tego typu amunicji jest niehumanitarne, dlatego międzynarodowy dokument - Konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienia lub mające niekontrolowane skutki - zabrania używania broni zapalającej, “która zasadniczo przeznaczona jest do powodowania pożarów obiektów lub oparzeń osób wskutek działania płomieniowego lub cieplnego albo obu jednocześnie, wywołanych przez reakcję chemiczną substancji”. Całkowicie zakazane jest też używanie jej na ludności i obiektach cywilnych oraz obszarach wojskowych znajdujących się w rejonach skupienia cywilów.

Amunicja fosforowa może być natomiast użyta jako zasłona dymna lub do celów oświetlenia lokalizacji przeciwnika, ale jedynie w ograniczonych ilościach i na obszarach obiektów wojskowych, które są wyraźnie oddzielone od skupienia osób cywilnych.

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!