Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest Żelazna Kopuła? Poznaj fenomen najskuteczniejszej tarczy antyrakietowej na świecie

Izraelczycy wiedzieli, że ich państwo nie przetrwa bez skutecznej obrony. Pomysł na ochronę przed atakami rakietowymi wydawał się wielu absurdalny i był szeroko krytykowany. Jednak po wdrożeniu okazał się na tyle skuteczny, że część państw chciała wdrożyć podobne rozwiązanie albo kupić oryginał. Co o tym zdecydowało? Jak działa Żelazna Kopuła?

To niezwykle precyzyjny system szybkiego reagowania na znajdujące się w przestrzeni powietrznej wrogie obiekty. Największe zagrożenie stanowią we współczesnych konfliktach ataki rakietowe skierowane na budynki użyteczności publicznej, kluczowe węzły komunikacyjne, czy wreszcie osiedla mieszkalne. Ilość ofiar i skala zniszczeń jest wtedy porażająca. Dlatego państwo chcące chronić swoich obywateli i pragnące zapewnić im normalne funkcjonowanie musi wypracować skuteczny sposób przeciwdziałania zagrożeniu.

Przeczytaj również: Piekielny ogień. Czym jest amunicja fosforowa?

Autorskie rozwiązanie ratujące życie mieszkańców

Co to jest Żelazna Kopuła i jak ją skonstruowano? Izrael, tworząc Żelazną kopułę, nie bazował na doświadczeniach innych państw. Specjaliści poszli zupełnie inną, autorską ścieżką. Jak na tak duże wyzwanie działali ekspresowo – opracowanie całości od etapu pomysłu do ukończenia projektu zajęło im tylko 4 lata. W 2011 r. odbyły się pierwsze testy bojowe, które zostały zakończone pomyślnie. Polegały one na zestrzeleniu rakiet zmierzających w kierunku miejscowości Ashkelon.

Iron_Dome_radar
Radar Żelaznej Kopuły /fot. autor: NatanFlayer, licencja: CC BY-SA 2.0


Finalnie system antyrakietowy Izraela składa się z trzech elementów, wspólnie tworzących kopułę. Główną linię obrony stanowią baterie z antyrakietami przechwytującymi. To one mają za zadanie zniszczyć wrogie maszyny, które znalazły się w przestrzeni powietrznej.

Najnowsze wersje baterii niszczą nie tylko rakiety, ale i samoloty oraz śmigłowce. Proces ochrony wspiera zaawansowany system radarowy pozwalający wykryć każdy ruch w powietrzu. Nad całością czuwa natomiast centrum kontroli. To w nim koordynowane są wszystkie procesy i zapadają najważniejsze decyzje.

Ile kosztuje system obrony przeciwlotniczej?

Niezwykle skuteczne rozwiązanie posłużyło jako wzorzec do produkcji kolejnych wyrzutni eliminujących naloty rakietowe. Najdroższy w całym przedsięwzięciu był pierwszy etap związany z opracowaniem technologii. Znajomość terenu oraz duża świadomość działań wroga sprawiły, że Izrael odniósł na tym polu sukces.

1024px-Iron_Dome_near_Sderot
Wyrzutnia Żelaznej Kopuły /fot. autor: NatanFlayer, licencja: CC BY-SA 3.0


Co jeszcze za nim stoi? Naród żyjący w ciągłym zagrożeniu był zmotywowany do obrony. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy państwo nie jest w stanie wojny, a jedynie gromadzi broń na wypadek przyszłego konfliktu. Realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz ciągła gotowość bojowa wyznaczyły niejako standard postępowania specjalistów od obrony kraju.

Przeczytaj również: Kiedy użyto broni chemicznej i jakie były tego konsekwencje?

System obrony przeciwlotniczej w Polsce. Czy możemy mieć własną Żelazną Kopułę?

Czy mamy system obrony przeciwlotniczej w Polsce? Międzynarodowe konflikty dobitnie pokazują, że praktycznie zawsze przegrywa państwo, które nie jest w stanie uchronić się przed atakami z powietrza. Dlatego osoby związane z wojskiem i podejmujące decyzje w sprawie obrony skupiają się głównie na systemach przeciwlotniczych.

W Polsce prace nad wdrożeniem jednolitego rozwiązania nadal trwają. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o zakończeniu kolejnych etapów programów "Wisła" oraz "Narew". To roboczo przyjęte nazwy określające systemy krótkiego i średniego zasięgu. Infrastruktura ma obejmować projekt na wzór izraelskich precyzyjnych radarów, systemu zarządzania oraz wyrzutni. Mimo szeroko zakrojonych prac nadal nie zostały one jednak ukończone. Pozostaje mieć nadzieję, że stan ten zmieni się niebawem.

Ochrona na wypadek globalnego konfliktu. System obrony przeciwlotniczej na świecie

Obrona antybalistyczna jest priorytetem każdego z państw inwestujących w wojsko. Izrael stanowi dla nich pewien wzór postępowania. Przyjmowane koncepcje zakładają indywidualne rozwiązania lub współdziałanie kilku sąsiadujących z sobą państw w celu wypracowania skuteczniejszej obrony. Takie plany mają między innymi Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja.

System obrony przeciwlotniczej na świecie stara się wzorować na rozwiązaniu z Izraela. Na swoim polu dąży do niego nawet armia Stanów Zjednoczonych. Dopóki nie zmieni się sposób walki w toczonych aktualnie konfliktach, inwestycja w ochronę strefy powietrznej jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pozostaje mieć nadzieje, że będzie ona równie skuteczne, jak ta opracowana w Izraelu.

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!