W tym artykule przeczytasz o:

Zamek w Stobnicy

Nowo powstający zamek w Stobnicy, położony w województwie wielkopolskim, od początku budził kontrowersje. Pojawiają się one głównie ze względu na naruszenie obszaru Natura 2000. Od 2015 r. trwają prace nad wybudowaniem i ukończeniem imitacji średniowiecznego zamku, w którego wnętrzu mają znajdować się docelowo lokale mieszkalne.

Budowla ma wymiary 150 m długości i 100 m szerokości. Wieża jest wysoka na około 50 m, a wartość zamku w Stobnicy szacuje się na 400 mln zł.

Przeczytaj również: TOP 7 niezwykłych ptaków. Wyglądają jak z filmów fantasy!

Mur na granicy z Białorusią

Na początku tego roku rozpoczęła się budowa muru na granicy z Białorusią. Według aktualnych szacunków inwestycja ta ma osiągnąć długość 186 km, mierzyć 5,5 m wysokości oraz pochłonąć 1,6 mld zł. Strażnicy graniczni wydali z końcem marca oświadczenie, że prace idą zgodnie z planem. Czasami zdarzają się jednak takie incydenty jak kradzież maszyn oraz elementów bariery.

 

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Długi na 1300 m oraz głęboki na co najmniej 5 m kanał na Mierzei Wiślanej ma za zadanie połączyć drogę morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Projekt ten znajduje się obecnie na ostatnim etapie realizacji i ma ułatwić podróżowanie statkom o głębokości zanurzenia do 4,5 m.

1920px-Przekop_Mierzei_Wiślanej
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej /fot. autor: Ptaqe, licencja: CC BY-SA 4.0

 

Tunel drogi ekspresowej S19

Nowy odcinek trasy S19 – czyli tunel drogi ekspresowej – ma łączyć ze sobą Europę Północną oraz Południową. Ten fragment na drodze Via Carpatia ma mierzyć blisko 2 km długości. Ponad 10-kilometrowy element trasy, w której skład wchodzi tunel, ma być gotowy w 2026 r. Już teraz inwestycja została okrzyknięta jedną z najtrudniejszych technologicznie budów w Polsce.

Przeczytaj również: Piekielny ogień. Czym jest amunicja fosforowa?

Szlak Via Carpatia

A jeśli mowa o Via Carpatia… Szlak ten w Polsce liczy łącznie 683 km. Ma przebiegać z Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów, Koszyce na Słowacji i Debreczyn na Węgrzech, by później poprowadzić do Rumunii i Grecji. Koszt inwestycji szacuje się na 272,7 mln zł, z czego 187,7 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych. Jego głównym celem jest połączenie dwóch krańców Europy.

 

Farma wiatrowa Baltic

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power uważany jest za kluczowy element transformacji Grupy ORLEN. Ma ogromne znaczenie dla polskiej energetyki. Budowa ma rozpocząć się w 2024 r., a farma ma osiągać moc do 1,2 GW i docelowo zasilać w czystą energię nawet milion gospodarstw domowych. Jest to szczególnie istotna kwestia dla mieszkańców nadmorskich miejscowości.

Budowa największego zbiornika wodnego na polach Bełchatów i Szczerców

Zaledwie kilka tygodni temu ruszyła budowa największego zbiornika wodnego w Polsce – na polach Bełchatów i Szczerców. Ma on powstać na terenach dawnych kopalni, z czego Pole Bełchatów zostało już zamknięte na eksploatację węgla, a Pole Szczerców ma działać tylko do 2040 r. Po tym czasie wyrobiska zostaną przekształcone i zagospodarowane pod funkcjonalność akwenu. Koniec prac planowany jest na 2062 r.

Przeczytaj również: Baba Anujka – najstarsza seryjna morderczyni na świecie

Tunel pod Świną

W Świnoujściu realizowane są właśnie ostatnie etapy budowy tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą kraju. Koszt całej inwestycji szacowany jest na blisko 950 mln zł, a Świnoujście otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 775,6 mln zł. To stanowi aż 85% wartości całej inwestycji. Całkowita długość dróg dojazdowych ma wynosić 3,4 km.

 

Baltic Pipe

Gazociąg lub Korytarz Bałtycki o nazwie Baltic Pipe to system gazociągów w trakcie realizacji, który ma za zadanie połączyć Norwegię, Danię oraz Polskę.  Jego przepustowość ma osiągać 10 mld m sześciennych rocznie i jest już na ostatnim etapie realizacji.

1280px-Mapa_baltic-pipe-public-domain-PL
Mapa poglądowa Baltic Pipe /fot. autor: Lemiel, licencja: CC BY-SA 4.0


Uruchomienie planowane jest na 1 października 2022 r. Komisja Europejska uznała, że jest to projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI). Otrzymał on dofinansowanie unijne. Do połowy 2019 r. jego wysokość sięgała 266,8 mln euro.

Przeczytaj również: Retrogradacja Merkurego. Czym jest i czy rzeczywiście ma na nas wpływ?

Varso Tower

Kompleks budynków biurowych Varso Tower stawiany na warszawskiej Woli (na rogu ulicy Chmielnej oraz alei Jana Pawła II) ma być najwyższym budynkiem w Polsce oraz całej Unii Europejskiej.

159370572_s
Varso Tower na tle centrum Warszawy /123RF/PICSEL


Jego wysokość całkowita ma aż 310 m, a wysokość dachu - 230 m. Budowla ma posiadać aż 53 kondygnacje, co uczyni ją istnym drapaczem chmur. Postawiony w neomodernistycznym stylu kompleks ma zostać oddany do użytku jeszcze tego roku. Koszty budowy szacuje się na prawie 2 mld zł.

Co uważasz na temat tych inwestycji? Są one potrzebne, a może według Ciebie lepiej byłoby zainwestować w inne sektory?

 

RAPORT EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

Egzamin ósmoklasisty z Brykiem

Egzamin po szkole podstawowej. Jak się przygotować? - arkusze z poprzednich lat

Rekrutacja do szkół średnich 2022. Jak policzyć punkty po egzaminie ósmoklasisty?