Michał Anioł ( Michelangelo) Buonarotti to wielki człowiek epoki renesansu ;malarz , architekt i rzeźbiarz, a także poeta jednocześnie urodził się w 1475 roku w toskańskim Caprese. Jego rodzicami byli Francesca di Neri di Miniato del Sera i Lodovico di Buonarotti Simoni. Już od najmłodszych lat interesował się rzeźbą i malarstwem. Chociaż jego rodzice wymarzyli sobie dla syna studia gramatyczne, oddali go w 1488 roku do pracowni malarskiej braci Domenico. Już jako czternastoletni chłopiec zaczął studiować antyczną rzeźbę , miejscem owych studiów był ogród Lorenzo de Medici , który to zgromadził w nim takież rzeźby. Znajomość z tym niezwykle zamożnym mecenasem otworzyła mu możliwość poznawania wielu ówczesnych , szanowanych artystów. Od 1489 roku do śmierci mecenasa Michał Anioł mieszkał u Medyceuszy. Kiedy na gorsze zmieniła się jego sytuacja materialna rozpoczął pracę , jako pomocnik w szpitalu . Zajmował się tam głównie zmarłymi, było to dla niego okazją do poznania anatomii ciała ludzkiego . Była to doskonała lekcja , która z wielkim powodzeniem wykorzystywał w swych rzeźbach , obrazach i freskach. Jego postacie były niezwykle realistyczne, podobnie jak u innego wielkiego mistrza renesansu Leonardo da Vinci. Szczegóły ciał są tak dopracowane, że dają złudzenie żywych postaci.
Pierwszy raz Michała Anioł odwiedził Rzym w roku 1496, w czasie tego wyjazdu powstaje słynna ,,Pieta", znajdująca się w kościele świętego Piotra.
W 1501 roku , kiedy przebywał we Florencji wyrzeźbił osławiony , ponad czterometrowy posąg ,,Dawida", wzorowany w pozie na rzeźbie antycznej.
Jednym z największych wyzwań dla artysty stało się zlecenie samego papieża Juliusza II , który pragnął , aby to właśnie Michał anioł wykonał jego grobowiec.
Trzy lata później papież poprosił Michała Anioła o wykonanie fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. To niezwykłe przedsięwzięcie pochłania cztery lata z życia artysty. Powierzchnia , którą zapełnił freskami to około 500 metrów kwadratowych. Środkowa część sklepienia to dziewięć scen biblijnych. Jedna ze scen jest stworzenie Adama, na którym unoszący się w przestworzach Bóg przekazuje iskrę życia , pierwszemu człowiekowi , Adamowi. Symboliczny gest stykających się palców Boga i Adama jest jednym z najbardziej znanych i uwiecznionych w powszechnej świadomości obrazów.
Od 1521 roku czas Michała Anioła pochłaniała praca nad nagrobkami Medyceuszy.
Od 1534 roku pracował w Rzymie nad ,,Sądem Ostatecznym" , freskiem zdobiącym wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej. Ten majestatyczny fresk przedstawia Chrystusa , jako sędzię ponad trzystu innych postaci przedstawionych na fresku.
Nie brakuje też na nim świętych , choćby Wawrzyńca i Bartłomieja, patronów Kaplicy Sykstyńskiej . U boku Chrystusa jest namalowana Matka Boska. Rok później ma już na swoim koncie tytuł głównego rzeźbiarza , malarza i architekta pałacu papieskiego. Był architektem bazyliki świętego Piotra.
W latach 1542- 1450 pracował na freskami w Kaplicy Paulińskiej , na zlecenie papieża Pawła III. Michał Anioł zmarł w 1564 roku w Rzymie , którego był pełnoprawnym obywatelem, jednak jego uroczysty pogrzeb odbył się w rodzinnej Florencji w kościele San Lorenzo.
Komentarze (0)