Opis obrazu pt. ,, Maria Leszczyńska”

 

Obraz pt. ,,Portret Marii Leszczyńskiej”, namalował w 1730 roku  francuski malarz Alexis Simon Belle. Dzieło zostało wykonane farbami olejnymi na płótnie i znajduje się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Tematem obrazu jest Maria Leszczyńska, królowa Francji w latach 1725-1768. Na pierwszym planie można zauważyć  młodą kobietę, ubraną w typową dla tamtego okresu suknię wykonaną z aksamitu koloru szmaragdowego, z bogato zdobionym gorsetem i wykończonymi koronką rękawami. Brązowe włosy  są skręcone w loki i udekorowane złotym diademem. Na bladej twarzy królowej wykwitają delikatne rumieńce, a jej brązowe oczy patrzą przenikliwie na obserwatora. Maria trzyma w dłoniach białe lilie, symbolizujące majestat królewski i nawiązujące do herbu Francji, czyli trzech lilii na błękitnym tle. Na drugim planie stoi dama dworu, z którą zapewne wybiera się na spacer, na co wskazuje parasolka w ręku dwórki oraz postawa królowej: stoi bokiem do malarza, lekko podciąga suknię, tak jakby chciała ruszyć w kierunku schodów. U stóp monarchini stoi mały piesek, symbolizujący wierność poddanych do Marii Leszczyńskiej.

 Całe światło zostało skupione na postaci władczyni; jej towarzyszka stoi w cieniu. Całe tło jest ciemne i wprawia w przygnębienie. Do namalowania obrazu Belle użył dosyć zimnych i ciemnych barw, co niekorzystnie wpływa na klimat obrazu. Osobiście uważam, że obraz jest ciekawy i mimo ciemnych barw miło się na niego patrzy.