M.P: Serdecznie witamy naszych słuchaczy, przy mikrofonie Magda Piękna w waszej ulubionej audycji "Teraz Czas na was". Dziś będziemy rozmawiać o rozwoju kultury na wsiach i w małych miasteczkach. Naszymi gośćmi są panie Grażyna Szczur i Lidia Maria Rokita, przewodniczące Koła Gospodyń Wiejskich w Pcimiu. Witam panie serdecznie!
GS i ML: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.
MP: Co zadecydowało o zajęciu się działalnością kulturalną w Kole?
GS Jestem już rencistką, a nasze rodzinne gospodarstwo jest raczej małe i nie wymaga dużej pracy, to pomyślałam, że szkoda czasu tracić na oglądanie telewizji, i postanowiłam zacząć działać w Kole Gospodyń.
LR: U mnie znowu to taka tradycja już, działam w Kole jak moja babka i matka, i chyba nawet już prababka (śmiech)
MP: Jakie zajęcia organizują panie w ramach swej działalności?
LR: Prowadzimy kursy komputerowe , mamy małą kafejkę internetową. Sali i sprzętu użycza nam nasze Gimnazjum numer 1.
GS: Ale mamy też bardziej niecodzienne zajęcia. Jeden z naszych członków, pan Wackowski, ma hodowlę zaprzęgowych psów, nawet jedna z naszych pań, Alicja Bachleda doszła do finału w ogólnopolskich zawodach. Dla osób młodszych, nie tylko zresztą dziewcząt (śmiech) organizujemy kursy szydełkowania i klecenia gobelinów, w czym pomaga nam Wojewódzkie Muzeum Etnograficzne.
MP: A co z piękną tradycją ludowego pieśniarstwa?
LR: Oczywiście że też, to zwłaszcza przy naszych imprezach, jak dożynki czy potańcówki w remizie...
GS I też zbieramy się przy okazji świąt, przy wspólnym stole i tak śpiewamy razem, nie tylko religijne pieśni ale takie różne, o życiu.
MP Gdyby miały panie dać jakąś zachętę, tak w kilku słowach?
GS To chyba przede wszystkim, żeby chcieć.
LR Tak, żeby nie marnować życia i samemu zorganizować inicjatywę, a na to małe środki są potrzebne, a ludzie mają zajęcie, mogą się poznać i miło spędzić czas.
MP To bardzo optymistyczne słowa. Gratulujemy paniom pomysłu i życzymy udanych inicjatyw!
LR i GS Dziękujemy bardzo, pozdrawiamy wszystkich członków Koła w Pcimiu!
MP Dziękuję paniom również i przyłączam się do pozdrowień.