Autor

Artur Oppman (1867-1931) – urodził się i zmarł w Warszawie. Jego pseudonim literackim „Or-Ot” powstał z powodu błędu drukarza, który mylnie odczytał jego inicjały. Znany jako redaktor „Wędrowca”, „Tygodnika Ilustrowanego” oraz poeta okresu Młodej Polski. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, związany z ówczesnym życiem literackim. Pisał wiersze patriotyczne, opowiadania, legendy. Najbardziej znane dzieła to: „Syrena”, „Złota kaczka”, „Bazyliszek”.

Legenda – co to?

Gatunek epicki, utwór pisany prozą. Rzadko ma autora, ponieważ jest spisany na podstawie podań i mitów przekazywanych ustnie przez pokolenia. Najczęściej nie mają morału jak bajki. W przypadku „Złotej kaczki” jest inaczej – morał jest wyraźnie zaznaczony.

Streszczenie

Legenda opowiada o losach biednego, warszawskiego szewczyka, Lutka. Słyszy on o królewnie zamienionej w złotą kaczkę, która rozdaje złote dukaty i postanawia ją znaleźć. Istnieje też pewne ryzyko: wielu śmiałków zgubiło się w lochach warszawskiego pałacu, gdzie miała znajdować się królewna. Lutkowi udało się jednak dotrzeć do złotej kaczki, która obdarowała go całą sakwą złota. Przemieniona w królewnę, dała mu bogactwo w zamian za przyrzeczenie, że nikomu nie da żadnej części swojego dobytku. Gdyby Lutek złamał obietnicę, miał na zawsze zostać biednym szewcem. Po wyjściu z podziemi i zakupieniu najdroższych szat, różnorodnych potraw spotkał żebraka, któremu ofiarował kilka monet. W tym samym momencie pojawiła się przed nim królewna i odebrała mu wszystkie bogactwa. Na powrót biedny szewc stał się zwykłym Lutkiem – nie żałował swej decyzji i własną pracą doszedł do mistrzostwa w swojej profesji.

Bohaterowie legendy

Lutek – warszawski szewczyk; Złota kaczka – piękna królewna, żebrak

Zakończenie

W zakończeniu bardzo wyraźnie zaznaczono morał. Autor chwali decyzję szewczyka, który dzieli się złotem z żebrakiem. Odnajduję on nagrodę we własnej pracy (jako późniejszy mistrz szewski) i dzieleniu się swoimi dobrami z innymi.