Autor

Artur Artur S. Mrożek Tango, bohater główny, syn Eleonory i Stomila
Wygląd: Młody, przystojny, zadbany. Ubiera się porządnie, czysto, elegancko: w ciemny garnitur, jasną koszulę i krawat
...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
Oppman
(1867-1931) – urodził się i zmarł w Warszawie. Jego pseudonim literackim „Or-Ot” powstał z powodu błędu drukarza, który mylnie odczytał jego inicjały. Znany jako redaktor Redaktor J. Szaniawski Żeglarz, bohater epizodyczny; bierze udział w tworzeniu mitu o Żeglarzu - bohaterze
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
„Wędrowca”, „Tygodnika Ilustrowanego” oraz poeta okresu Młodej Polski. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, związany z ówczesnym życiem literackim. Pisał wiersze patriotyczne, opowiadania, legendy. Najbardziej znane dzieła to: „Syrena”, „Złota kaczka”, „Bazyliszek”.

Legenda – co to?

Gatunek Gatunek zespół organizmów o podobnej budowie, wspólnym pochodzeniu, mogących się swobodnie krzyżować, dając płodne potomstwo. W procesie specjacji powstają nowe gatunki. Gatunek jest ... Czytaj dalej Słownik biologiczny epicki, utwór pisany prozą. Rzadko ma autora, ponieważ jest spisany na podstawie podań i mitów przekazywanych ustnie przez pokolenia. Najczęściej nie mają morału jak bajki. W przypadku „Złotej kaczki” jest inaczej – morał jest wyraźnie zaznaczony.

Streszczenie

Legenda opowiada o losach biednego, warszawskiego szewczyka, Lutka. Słyszy on o królewnie zamienionej w złotą kaczkę, która rozdaje złote dukaty i postanawia ją znaleźć. Istnieje też pewne ryzyko: wielu śmiałków zgubiło się w lochach warszawskiego pałacu, gdzie miała znajdować się królewna. Lutkowi udało się jednak dotrzeć do złotej kaczki, która obdarowała go całą sakwą złota. Przemieniona w królewnę, dała mu bogactwo w zamian za przyrzeczenie, że nikomu nie da żadnej części swojego dobytku. Gdyby Lutek Lutek M. Musierowicz Małomówny i rodzina, bohater epizodyczny; listonosz.
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - gimnazjum
złamał obietnicę, miał na zawsze zostać biednym szewcem. Po wyjściu z podziemi i zakupieniu najdroższych szat, różnorodnych potraw spotkał żebraka, któremu ofiarował kilka monet. W tym samym momencie pojawiła się przed nim królewna i odebrała mu wszystkie bogactwa. Na powrót biedny szewc stał się zwykłym Lutkiem – nie żałował swej decyzji i własną pracą doszedł do mistrzostwa w swojej profesji.

Bohaterowie legendy

Lutek – warszawski szewczyk; Złota kaczka – piękna królewna, żebrak

Zakończenie

W zakończeniu bardzo wyraźnie zaznaczono morał. Autor Autor J. Szaniawski Dwa teatry, bohater epizodyczny; małomówny dramaturg z nieodłączną fajką, twórca katastroficznej, fantastycznej sztuki, nie pozbawionej jednak realizmu. Postać jest ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum chwali decyzję szewczyka, który dzieli się złotem z żebrakiem. Odnajduję on nagrodę we własnej pracy (jako późniejszy mistrz Mistrz M. Bułhakow Mistrz i Małgorzata, bohater główny i tytułowy; ukochany Małgorzaty
Wygląd: Około trzydziestoośmioletni mężczyzna, ciemnowłosy, zadbany, uwagę zwracają jego przerażone ...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
szewski) i dzieleniu się swoimi dobrami z innymi.