Książka, którą chciałbym polecić każdemu, niezależnie od wieku to   „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa.

Akcja powieści toczy się w czasie Świąt Bożego Narodzenia, w Londynie, w Anglii. Głównym bohaterem utworu jest  skąpy starzec- Ebenezer Scrooge. To człowiek, który myśli tylko i wyłącznie o sobie. nie obchodzi świąt, nie pozwala swojemu podwładnemu na wcześniejsze skończenie pracy, nie odwzajemni życzeń swojego siostrzeńca, nie wspiera datkiem potrzebujących.

Bankier Ebenezer  gardzi dobrem. Jedyne jego pragnienie życiowe: zbić fortunę..Nie spodziewa się, że oto tego wieczoru zdarzy się coś, co na zawsze odmieni jego wnętrze.

W wigilijną noc nawiedza  Srooge'a jego dawny, zmarły przed siedmiu laty wspólnik - Jakub Marley.  Przepowiada, że w ciągu trzech kolejnych nocy Ebenezer doczeka się odwiedzin trzech duchów, które pokażą mu odpowiednią drogę.

Pierwsza ze zjaw zabiera naszego bohatera do przeszłości, ukazując mu dawne Wigilie Bożego Narodzenia. Kolejna pokazuje mu tegoroczne święta spędzane m. in. przez rodzinę jego księgowego Boba Cratchita. Ostatni z duchów przenosi go do przyszłości. Tam ogląda śmierć jednego z dzieci swojego pracownika oraz własną, którą nikt się później nie przejmuje. Każde z tych widziadeł miało na celu wzbudzić w nim współczucie, smutek i strach, by zademonstrować mu uczucia, których prawdopodobnie nigdy nie odczuwał.Czy uda im się odmienić Scrooge'a ? Jakie będą dalsze jego losy ?Dowiecie się tego czytając książkę pt. "Opowieść wigilijna"

Uważam, że książka jest bardzo interesująca. Zawiera bardzo dużo elementów fantastycznych. Wyróżnia się prostym językiem , zrozumiałym dla każdego. W czasach gdy pieniądze „żądzą światem” pokazuje nam prawdziwe wartości. Pokazuje ,że największym skarbem są przyjaciele, rodzina i miłość, a nie pieniądze i władza.