W mitologii występuje wiele stworzeń, zarówno tych dobrych, jak i złych. Starożytni w ten sposób tłumaczyli sobie istnienie zła na świecie, a także niewyjaśnione w tamtych czasach zjawiska. Obecnie nikt nie wierzy w greckich czy rzymskich bogów, a demony i stworzenia występujące w ówczesnych przekazach są jedynie legendami. Jednak nie wszystkie. 

Harpia

W mitologii greckiej Harpie oznaczały złośliwe demony, które porywały dzieci i dusze. Stworzenia te uznawane były za córki Taumasa (boga cudów morskich) i Elektry (córki tytana Okeanosa i tytanidy Tetydy). Przedstawiane były jako skrzydlaty ptak z kobiecą twarzą i szponami. Czym naprawdę są Harpie? Harpia Wielka, bo tak brzmi jej pełna nazwa to gatunek dużego ptaka drapieżnego. Występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej.

Syrena

Postać ta pojawia się w wielu mitologiach i przekazach. Syreny były przedstawiane jako pół kobiety-pół ptaki, które swoim śpiewem zwabiały żeglarzy, których później zjadały. W mitologii rzymskiej postać syreny przedstawiana była jako ryba z głową kobiety. Czy syreny istnieją naprawdę? Tak. Nie są jednak tak urodziwe, jak ich mitologiczne koleżanki. Syreny (brzegowce, nozdrzaki) wyglądem przypominają morsy. Są gatunkiem ssaków morskich występującym m.in. w wodach Karaibów, Brazylii, Kolumbii, a także na zachodnim wybrzeżu Afryki i Australii. Współcześnie zwierzęta te także są wyjątkowe- są jedynymi roślinożernymi ssakami wodnymi.

Pławikonik

Występujące w mitologii greckiej i rzymskiej Hippokampy były pół-końmi, pół-rybami, żyjącymi w wodzie. Stanowiły zaprzęg, ciągnący wóz Posejdona- boga mórz i oceanów. Hippocampus, czyli konik morski. Zwierzęta te swoją łacińską nazwę wzięły właśnie od mitycznych stworzeń. Koniki morskie (pławikoniki), pomimo tego, że są rybami, wyglądem bardziej przypominają właśnie konie. Występują głównie w płytkich wodach klimatu tropikalnego i umiarkowanego. Są także zwierzęciem hodowanym w akwariach.

Pyton

W mitologii greckiej Pyton był wężem lub smokiem, który strzegł wyroczni w Delfach. Zabity przez Apolla, który po tym czynie przejął władzę nad wyrocznią. Zabójstwo Pytona było czynem odważnym, lecz także przekleństwem, które wymagało odkupienia. Grecki bóg, chcąc pozbyć się ciążącej na nim klątwy, ustanowił igrzyska pytyjskie. Pytony dzisiaj. Współcześnie, Pytonami nazywana jest rodzina węży, do których zaliczane są m.in. pyton plamisty, pyton malutki, pyton czarnogłowy i in. Pytony są dusicielami. Występują w Afryce, Australii oraz Azji.

Lemury

Występujące pod tą nazwą w mitologii rzymskiej stworzenia, są demonami, duszami zmarłych. Śmierć człowieka sprawia, że z jego ciała uwalniana jest dusza, która uzyskując od tego momentu swobodę i wolność, staje się lemurem. Lemury naprawdę. Są to niewielkie ssaki posiadające długi ogon i długie łapki. Lemury często posiadają puszyste futerko w kontrastujących barwach. Występują najczęściej na Madagaskarze i Komorach.