Atak na Pearl Harbor miał miejsce 7 grudnia 1941 r. Japońskie lotnictwo przeprowadziło wtedy atak powietrzny na amerykańskie bazy wojskowej na Hawajach.

 Atak na Pearl Harbor - geneza

Baza wojskowa w Pearl Harbor była najważniejsza bazą amerykańską na Pacyfiku, stale rozbudowywaną od czasów I wojny światowej. W przeddzień ataku Japonia nie znajdowała się w stanie wojny z USA. Japonia w rozbudowie bazy amerykańskiej upatrywała zagrożenia możliwości ekspansji i interesów gospodarczych.

Atak na Pearl Harbor - przebieg

Atak na Pearl Harbor rozpoczął wojnę na Pacyfiku. Uderzenie japońskie 7 grudnia 1941 r. było całkowitym zaskoczeniem dla strony amerykańskiej. Atak przeprowadzili admirałowie Isoroku Yamamoto i Chuichi Nagumo dowodząc 6 lotniskowcami, 2 pancernikami, 3 krążownikami, 10 okrętami podwodnymi i 8 zbiornikowcami.

Działania rozpoczęto o godz. 7:40, właściwy rozkaz do ataku został wydany o godz. 7:49. Pierwszym uderzeniem udało się całkowicie zaskoczyć żołnierzy amerykańskich. Dopiero druga fala uderzeniowa napotkała opór dział przeciwlotniczych z amerykańskich okrętów.

W czasie ataku po stronie amerykańskiej zginęło 2345 żołnierzy i marynarzy oraz 68 cywilów. Zatopiono 5 spośród i 2 niszczyciele, uszkodzono 3 pancerniki, 3 krążowniki, 1 niszczyciel. Zniszczono 188 samolotów, a 155 uszkodzono.

Straty japońskie były niewielkie: zatopiono 4 małe okręty podwodne, 29 samolotów uległo zniszczeniu, zginęło 55 lotników i 9 marynarzy.

Atak na Pearl Harbor - dalsze działania

Zniszczenia po ataku ni okazały się tak znaczne, jak początkowo sądzono. Baza nie odniosła większych uszkodzeń, a  wiele maszyn udało się odremontować.

Następnego dnia po ataku Franklin Delano Roosevelt zwrócił się do Kongresu o ogłoszenie stanu wojny pomiędzy USA a Japonią, co nastąpiło

Po udanym ataku na Pearl Harbor, Japończycy rozpoczęli walkę na Pacyfiku, opanowując kolejno wyspy Aleutów po Birmę. Przez pół roku odnosili zwycięstwa. Dopiero bitwa o Midway przyniosła kres panowania Japończyków na Pacyfiku.