Ferdynand Magellan był portugalskim żeglarzem, który odbył pierwszą podróż dookoła świata.

Ferdynand Magellan - marzenia o Azji Wschodniej

Po sukcesach wypraw Vasco da Gamy do Indii, Portugalczycy rozpoczęli penetrację tamtych rejonów. W jednej z takich wypraw wziął udział Ferdynand Magellan. Zamierzał on dotrzeć do wybrzeży Azji Wschodniej przez Ocean Atlantycki oraz drugi, nie znany wówczas jeszcze ocean oddzielający Nowy Świat (Amerykę) od Azji.

Brak poparcia ze strony króla portugalskiego dla wyprawy, kazał skierować Magellanowi kroki na dwór hiszpański. Ówczesny król - Karol I sfinansował jego wyprawę.

Wyprawa Magellana

20 września 1519 r. 5 okrętów pod wodzą Ferdynanda Magellana wyruszyło z hiszpańskiego portu o nazwie San Luca de Barrameda. Załoga liczyła 270 osób. Statki skierowały się na południowy zachód w stronę wybrzeży Afryki Zachodniej oraz Brazylii. Po przezimowaniu w Patagonii Ferdynand Magellan podjął się dalszej podróży, podczas której odkrył cieśninę łączącą dwa oceany (Cieśnina Wszystkich Świętych, obecnie Cieśnina Magellana).

Podroż przez Pacyfik okazała się wykańczająca dla większości załogi, zaś sam Magellan zginął w walce z tubylcami na Filipinach. Resztka załogi kontynuowała podroż przez Moluki w kierunku Oceanu Indyjskiego. Po trzech latach podroży pod dowództwem kapitana del Cano okręt "Victoria" z powrotem zawitał do wybrzeży hiszpańskich (06.09.1522). Korzenie i zioła, jakie przywieziono z wyprawy, pozwoliły na pokrycie jej kosztu i przyniosły znaczne zyski.

W ten sposób dokonano pierwszej podróży dookoła świata. Odkryto tym samym cieśninę łączącą Atlantyk i Pacyfik, kilka nowych gatunków zwierząt, a dokonywany pomiar czasu podczas podróży w późniejszym czasie przyczynił się do wyznaczenia linii zmiany daty.