Klimatem nazywamy ustalony w wyniku długoletnich obserwacji, zwyczajny przebieg stanów pogody, dotyczy to zarówno stanów pogodowych oraz poszczególnych w/ w składników.
Polska znajduje się w samym centrum Europy, dlatego też posiada klimat umiarkowany - ciepły, także przejściowy pomiędzy klimatem morskim i klimatem kontynentalnym. Decyduje o tym:
* bardzo duża zmienność wszystkich typów pogodowych, przez cały rok, a przede wszystkim na przełomie jesieni i zimy, także zimy i wiosny, co oznacza jeszcze dodatkowe 2 pory roku , czyli tzw. przedzimie oraz przedwiośnie.
* zmienność - często stanów -typów pogody: tzw. lato ma przewagę klimatów kontynentalnych: czyli mroźne zimy, dalej upalne lata, dalej przeplatają się one z pogodą typową dla klimatów morskich (czyli łagodna zima, dalej chłodne i deszczowe lata).
* zachmurzenia występujące w klimacie morskim, natomiast opady tzw. kontynentalne.
Przejściowość klimatu to efekt położenia Polski , więc w strefie styku mas powietrza tzw. polarno-morskiego oraz powietrza polarno-kontynentalnym. Więc Polska ma bardzo zróżnicowany klimat, a to z kolei prowadzi do częstych zmian długości trwania okresu wegetatywnego czyli średnio to około 200 dni, dla terenów na północy i wschodzie- 180 dni, a tereny górskie mniej, zaś dla Niziny Śląskiej to 220 dni. Do tego jeszcze zróżnicowana ilość opadów, więc maksimum w górach, a minimum to obszary nad Wartą, dalej Notecią. W Karpatach oraz Sudetach mamy roślinność górską. Tak zróżnicowanie roślinności ma ścisły związek z typami gleb.
Komentarze (0)