Zestawienie gatunków roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową w Polsce

ROŚLINY

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

arcydziegiel litwor

Archangelica officinalis

2.

arcydziegiel nadbrzeżny

Archangelica litoralis

3.

arnika górska

Arnica montana

4.

barwinek pospolity

Vinca minor

5.

bluszcz pospolity

Hedera helix

6.

brzoza karłowata

Betula nana

7.

brzoza niska

Betula humilis

8.

brzoza ojcowska

Betula oycoviensis

9.

buławnik czerwony

Cephalantera rubra

10.

buławnik mieczolistny

Cephalantera longifolia

11.

buławnik wielkokwiatowy

Cephalantera alba

12.

chamedafne północna

Chamaedaphne calyculata

13.

ciemiężyca biała

Veratrum album

14.

ciemiężyca czarna

Veratrum nigrum

15.

ciemiężyca zielona

Veratrum lobelianum

16.

cis

Taxus bacatta

17.

długosz królewski

Osmunda regalis

18.

dwulistnik muszy

Ophrys insectifera

19.

dyptam jesionolistny

Dictamnus albus

20.

dziewięćsił bezłodygowy

Carlina acaulis

21.

dziewięćsił popłocholistny

Carlina onopordifolia

22.

gnidosz królewski carolinum

Pedicularis sceptrum

23.

gnidosz rozesłany

Pedicularis silvatica

24.

gnieźnik jajowaty

Neottia ovata

25.

gnieźnik leśny

Neottia nidus-avis

26.

gnieźnik sercowaty

Neottia cordata

27.

gołek białawy

Pseudorchis albida

28.

goryczka kropkowana

Gentiana punctata

29.

goryczka krótkołodygowa

Gentiana clusii

30.

goryczka krzyżowa

31.

goryczka przezroczysta

Gentiana frigida

32.

goryczka śniegowa

Gentiana nivalis

33.

goryczka wąskolistna

Gentiana pneumonanthe

34.

goryczka wiosenna

Gentiana verna

35.

goryczuszka bałtycka

Gentianella baltica

36.

goryczuszka błotna

Gentianella uliginosa

37.

goryczuszka czeska

Gentianella bohemica

38.

goryczuszka gorzkawa

Gentianella amarella

39.

goryczuszka lodnikowa

Gentianella tenella

40.

goryczuszka orzęsiona

Gentianella ciliata

41.

goryczuszka polna

Gentianella campestris

42.

goryczuszka wczesna

Gentianella lutescens

43.

goryczuszka Wettsteina

Gentianella germanica

44.

goździk brodaty

Dianthus barbatus

45.

goździk kosmaty

Dianthus armeria

46.

goździk lodnikowy

Dianthus glacialis

47.

goździk okazały

Dianthus speciosus

48.

goździk piaskowy

Dianthus arenarius

49.

goździk postrzępiony

Dianthus plumarius

50.

goździk pyszny

Dianthus superbus

51.

goździk siny

Dianthus gratianopolitanus

52.

goździk skupiony

Dianthus compactus

53.

goździk wczesny

Dianthus praecox

54.

gółka długoostrogowa

Gymnadenia conopsea

55.

gółka wonna

Gymnadenia odoratissima

56.

grążel drobny

Nuphar pumilum

57.

grążel żółty

Nuphar luteum

58.

groszek szerokolistny

Lathyrus latifolius

59.

groszek wschodniokarpacki

Lathyrus laevigatus

60.

grzybienie białe

Nymphaea alba

61.

grzybienie północne

Nymphaea candida

62.

grzybieńczyk wodny

Limnanthemum nymphoides

63.

jarząb brzęk

Sorbus torminalis

64.

jarząb szwedzki

Sorbus intermedia

65.

języcznik zwyczajny

Phyllitis scolopendrium

66.

kłokoczka południowa

Staphyllea pinnata

67.

kosaciec bezlistny

Iris aphylla

68.

kosaciec syberyjski

Iris sibirica

69.

kosatka kielichowa

Tofieldia calyculata

70.

kosodrzewina

Pinus mugho

71.

koślaczek stożkowaty

Anacamptis piramidalis

72.

kotewka orzech wodny

Trapa natans

73.

kręczynka jesienna

Spiranthes spiralis

74.

kruszczyk błotny

Epipactis palustris

75.

kruszczyk drobnolistny

Epipactis microphylla

76.

kruszczyk ostry

Epipactis leptochila

77.

kruszczyk rdzawoczerwony

Epipactis atrorubens

78.

kruszczyk siny

Epipactis purpurata

79.

kruszczyk szerokolistny

Epipactis helleborine

80.

kukuczka kapturowata

Neottianthe cucullata

81.

len włochaty

Linum hirsutum

82.

len złocisty

Linum flavum

83.

lepnica litewska

Silene lithuanica

84.

lilia złotogłów

Lilium martagon

85.

limba

Pinus cembra

86.

lipiennik Loesela

Liparis loeselii

87.

lobelia jeziorna

Lobelia dortmanna

88.

lulecznica kraińska

Scopolia carniolica

89.

łyszczec wiechowaty

Gypsophilla paniculata

90.

malina moroszka

Rubus chamaemorus

91.

mieczyk błotny

Gladiolus palustris

92.

mieczyk dachówkowaty

Gladiolus imbricatus

93.

mikołajek nadmorski

Eryngium maritimum

94.

miłek wiosenny

Adonis vernalis

95.

miodokwiat krzyżowy

Herminium monorchis

96.

mlecznik nadmorski

Glaux maritima

97.

naparstnica purpurowa

Digitalis purpurea

98.

naparstnica zwyczajna

Digitalis grandiflora

99.

niebielistka trwała

Sweertia perennis

100.

obuwik pospolity

Cypripedium calceolus

101.

omieg górski

Doronicum austriacum

102.

orlik pospolity

Aquilegia vulgaris

103.

ostnica Jana

Stipa joannis

104.

ostnica piaskowa

Stipa borysthenica

105.

ostnica powabna

Stipa pulcherrima

106.

ostnica włosowata

Stipa capillata

107.

ostrołódka kosmata

Oxytropis pilosa

108.

ostrożeń pannoński

Cirsium pannonicum

109.

ozorka zielona

Coeloglossum viride

110.

ożota zwyczajna

Linosyris vulgaris

111.

pajęcznica liliowata

Anthericum liliago

112.

parzydło leśne

Aruncus dioicus

113.

pełnik europejski

Trollius europaeus

114.

pierwiosnka omączona

Primula farinosa

115.

pióropusznik strusi

Matteucia struthiopteris

116.

pluskwica europejska

Cimicifuga europaea

117.

podkolan biały

Platanthera bifolia

118.

podkolan zielonawy

Platanthera chlorantha

119.

podrzeń żebrowiec

Blechnum spicant

120.

pokrzyk wilcza jagoda

Atropa belladonna

121.

pomocnik baldaszkowaty

Chimaphilla umbellata

122.

poryblin jeziorny

Isoetes lacustris

123.

poryblin kolczasty

Isoetes setacea

124.

potrostek alpejski

Chamorchis alpina

125.

powojnik prosty

Clematis recta

126.

rojnik górski

Sempervivum montanum

127.

rojnik pospolity

Jovibarba sobolifera

128.

rojnik włochaty

Jovibarba hirta

129.

rokitnik zwyczajny

Hippophae rhamnoides

130.

rosiczka długolistna

Drosera anglica

131.

rosiczka okrągłolistna

Drosera rotundifolia

132.

rosiczka owalna

Drosera obovata

133.

rosiczka pośrednia

Drosera intermedia

134.

różanecznik żółty

Rhododendron flavum

135.

salwinia pływająca

Salvinia natans

136.

sasanka alpejska

Pulsatilla alba

137.

sasanka łąkowa

Pulsatilla pratensis

138.

sasanka otwarta

Pulsatilla patens

139.

sasanka słowacka

Pulsatilla slavica

140.

sasanka wiosenna

Pulsatilla vernalis

141.

sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgaris

142.

skrzyp olbrzymi

Equisetum maximum = Equisetum telmateia

143.

sosna błotna

Pinus uliginosa

144.

stoplamek bzowy

Dactylorchiza sambucina

145.

stoplamek krwisty

Dactylorchiza incarnata

146.

stoplamek plamisty

Dactylorchiza maculata

147.

stoplamek sercowaty

Dactylorchiza cordigera

148.

stoplamek szerokolistny

Dactylorchiza majalis

149.

stoplamek Traunsteinera

Dactylorchiza traunsteineri

150.

stoplamek zaniedbany

Dactylorchiza praetermisa

151.

storczyca kulista

Traunsteinera globosa

152.

storczyk blady

Orchis pallens

153.

storczyk błotny

Orchis laxiflora

154.

storczyk cuchnący

Orchis coriophora

155.

storczyk drobnokwiatowy

Orchis ustulata

156.

storczyk kukawka

Orchis militaris

157.

storczyk męski

Orchis mascula

158.

storczyk purpurowy

Orchis purpurea

159.

storczyk samiczy

Orchis morio

160.

storczyk trójzębny

Orchis tridentata

161.

storzan bezlistny

Epipogium aphyllum

162.

szachownica meleagris

kostkowata Frittilaria

163.

szafirek drobnokwiatowy

Muscari botryoides

164.

szafirek miękkolistny

Muscari comosum

165.

szafran spiski

Crocus scepusiensis

166.

szarotka alpejska

Leontopodium alpinum

167.

szczodrzeniec zmienny

Cytisus albus

168.

śniedek baldaszkowaty

Ornithogalum umbellatum

169.

śniedek cienkolistny

Ornithogalum gussonei

170.

śnieżyca wiosenna

Leucoium vernum

171.

śnieżyczka przebiśnieg

Galanthus nivalis

172.

tajęża jednostronna

Goodyera repens

173.

tojad dzióbaty

Aconitum variegatum

174.

tojad lisi

Aconitum vulparia

175.

tojad mocny

Aconitum firmum

176.

tojad mołdawski

Aconitum moldavicum

177.

tojad sudecki

Aconitum callibotryon

178.

tojad tauryjski

Aconitum tauricum

179.

tojad wiechowaty

Aconitum paniculatum

180.

tojad wschodniokarpacki

Aconitum lasiocarpum

181.

turówka wonna żubrówka

Hierochloe odorata

182.

warzucha polska

Cochlearia polonica

183.

wawrzynek główkowy

Daphne cneorum

184.

wawrzynek wilczełyko

Daphne mezereum

185.

wątlik błotny

Hammarbya paludosa

186.

wężymord stepowy

Scorzonera purpurea

187.

wiciokrzew pomorski

Lonicera periclymenum

188.

widłak alpejski

Diphasiastrum alpinum

189.

widłak cyprysowaty

Diphasiastrum tristachyum

190.

widłak goździsty

Lycopodium clavatum

191.

widłak Isslera

Diphasiastrum issleri

192.

widłak jałowcowaty

Lycopodium annotinum

193.

widłak spłaszczony

Diphasiastrum complanatum

194.

widłak torfowy

Lycopodiella innudata

195.

widłak wroniec

Huperzia selago

196.

widłak Zeillera

Diphasiastrum zeilleri

197.

wielosił błękitny

Polemonium coeruleum

198.

wierzba borówkolistna

Salix myrtilloides

199.

wierzba lapońska

Salix lapponum

200.

wiśnia karłowata

Prunus fruticosa

201.

woskownica europejska

Myrica gale

202.

wrzosiec bagienny

Erica tetralix

203.

wyblin jednolistny

Malaxis monophyllos

204.

zawilec narcyzowy

Anemone narcissiflora

205.

zawilec wielkokwiatowy

Anemone sylvestris

206.

zerwa kulista

Phyteuma orbiculare

207.

zimowit jesienny

Colchicium autumnale

208.

zimoziół północny

Linnaea borealis

209.

żłobik koralowy

Corallorhiza trifida

210.

żmijowiec czerwony

Echium rubrum

GRZYBY NIELICHENIZUJĄCE

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

flagowiec olbrzymi

Meripilus giganteus

2.

mądzak malinowy

Mutinus ravenelii

3.

mądzak psi

Mutinus caninus

4.

modrzewnik lekarski

Lariciformes officinalis

5.

naparstniczka czeska

Verpa bohemica = Ptychoverpa bohemica

6.

naparstniczka stożkowata

Verpa conica

7.

podgrzybek pasożytniczy

Xerocomus parasiticus

8.

purchawica olbrzymia

Langermannia gigantea

9.

smardz jadalny

Morchella esculenta

10.

smardz półwolny

Morchella gigas = Mitrophora semilibera)

11.

smardz stożkowaty

Morchella conica = M. elata

12.

soplówka gałęzista

Hericium clathroides = H. ramosum

13.

soplówka jeżowata

Hericium erinaceum

14.

soplówka jodłowa

Hericium coralloides = H. flagellum

15.

sromotnik bezwstydny

Phallus impudicus

16.

sromotnik dwoisty

Phallus duplicatus = Dicytophora duplicata

17.

sromotnik fiołkowy

Phallus hadriani

18.

szmaciak gałęzisty

Sparassis crispa

19.

szmaciak krótkotrzonowy

Sparassis brevipes

20.

szyszkowiec łuskowaty

Strobilomyces floccopus

21.

żagiew okółkowa

Polyporus umbellatus

22.

żagwica listkowata

Grifola frondosa

[T1] GRZYBY LICHENIZUJĄCE (POROSTY)

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

z rodziny brodaczkowatych (Usneaceae)

1

brodaczka Arnolda

Usnea arnoldii

2

brodaczka buczynowa

Usnea faginea

3

brodaczka członowana

Usnea articulata

4

brodaczka dziobata

Usnea scrobiculata

5

brodaczka grabowa

Usnea Carpinea

6

brodaczka karpacka

Usnea carpatica

7

brodaczka kaukaska

Usnea Caucasica

8

brodaczka kędzierzawa

Usnea subfloridana

9

brodaczka kępkowa

Usnea hirta

10

brodaczka lapońska

Usnea lapponica

11

brodaczka łysiejąca

Usnea glabrata

12

brodaczka marszczona

Usnea rugulosa

13

brodaczka modrzewiowa

Usnea laricina

14

brodaczka nadobna

Usnea florida

15

brodaczka niezwykła

Usnea monstruosa

16

brodaczka obwisła

Usnea pendulina

17

brodaczka pajęczynowata

Usnea chaetophora

18

brodaczka południowa

Usnea perplectans

19

brodaczka rogowata

Usnea ceratina

20

brodaczka rozpierzchła

Usnea fulvoreagens

21

brodaczka sina

Usnea glauca

22

brodaczka smukła

Usnea tenax

23

brodaczka Wasmutha

Usnea wasmuthii

24

brodaczka włosowata

Usnea capillaris

25

brodaczka wyprostowana

Usnea prostrata

26

brodaczka wysmukła

Usnea fragillescens

27

brodaczka zaniedbana

Usnea neglecta

28

brodaczka zbita

Usnea compacta

29

brodaczka zwodnicza

Usnea dolosa

30

brodaczka zwyczajna

Usnea filipendula

31

koralinka rozgałęziona

Dactylina madreporiformis

32

mąkla odmienna

Evernia mesomorpha

33

mąkla rozłożysta

Evernia divaricata

34

mąkla tarniowa

Evernia prunastri

35

nibywłostka kędzierzawa

Pseudephebe minuscula

36

nibywłostka wełnista

Pseudephebe pubescens

37

odnożyca murawkowata

Ramalina capitata

38

odnożyca bałtycka

Ramalina baltica

39

odnożyca drobna

Ramalina dilacerata

40

odnożyca jesionowa

Ramalina fraxinea

41

odnożyca karpacka

Ramalina carpatica

42

odnożyca kępkowa

Ramalina fastigiata

43

odnożyca mączysta

Ramalina farinacea

44

odnożyca Motyki

Ramalina motykana

45

odnożyca opylona

Ramalina pollinaria

46

odnożyca pośrednia

Ramalina intermedia

47

odnożyca Roeslera

Ramalina roesleri

48

odnożyca rynienkowata

Ramalina calicaris

49

odnożyca tępa

Ramalina obtusata

50

odnożyca włosowata

Ramalina thrausta

51

szydlina różowa

Thamnolia vermicularis

52

włostka brązowa

Bryoria fuscescens

53

włostka brodata

Bryoria fuscidula

54

włostka Brunatnawa

Bryoria pseudofuscescens

55

włostka ciemniejsza

Bryoria subcana

56

włostka cieniutka

Bryoria capillaris

57

włostka delikatna

Bryoria haynaldii

58

włostka dwubarwna

Bryoria bicolor

59

włostka jodłowa

Bryoria abietina

60

włostka karpacka

Bryoria carpatica

61

włostka Katarzyny

Bryoria catharinae

62

włostka Kümmerlego

Bryoria kümmerleana

63

włostka Motyki

Bryoria motykana

64

włostka Nadvornika

Bryoria nadvornikiana

65

włostka osobliwa

Bryoria mirabilis

66

włostka pogięta

Bryoria flexuosa

67

włostka poplątana

Bryoria intricans

68

włostka Smitha

Bryoria smithii

69

włostka spleciona

Bryoria implexa

70

włostka Szczeciniasta

Bryoria setacea

71

włostka Tatarkiewicza

Bryoria tatarkiewiczii

72

włostka tatrzańska

Bryoria tatrica

73

włostka turniowa

Bryoria chalybeiformis

74

włostka wełnista

Bryoria lanestris

75

włostka Wranga

Bryoria vrangiana

76

włostka Zofii

Bryoria sophiae

77

włostka zwiewna

Bryoria fremontii

78

żyłecznik czerniejący

Alectoria nigricans

79

żyłecznik halny

Alectoria ochroleuca

80

żyłecznik zwisający

Alectoria sarmentosa

z rodziny granicznikowatych (Stictaceae)

81

granicznik płucnik

Lobaria pulmonaria

82

granicznik tarczownicowy

Lobaria scrobiculata

83

granicznik wykwintny

Lobaria virens

z rodziny pawężnicowatych (Peltigeraceae)

84

dołczanka dwuzarodnikowa

Solorina bispora

85

dołczanka gąbczasta

Solorina spongiosa

86

dołczanka szafranowa

Solorina crocea

87

dołczanka torbiasta

Solorina saccata

88

pawężnica brodawkowata

Peltigera aphthosa

89

pawężnica Degena

Peltigera degenii

90

pawężnica Elżbiety

Peltigera elisabethae

91

pawężnica forteczna

Peltigera monticola

92

pawężnica jabłkowata

Peltigera malacea

93

pawężnica łuseczkowata

Peltigera praetextata

94

pawężnica Neckera

Peltigera neckeri

95

pawężnica nibypalczasta

Peltigera neopolydactyla

96

pawężnica pagórkowa

Peltigera collina

97

pawężnica palczasta

Peltigera polydactylon

98

pawężnica pergaminowa

Peltigera membranacea

99

pawężnica psia

Peltigera canina

100

pawężnica rozłożysta

Peltigera horizontalis

101

pawężnica sałatowa

Peltigera hymenina

102

pawężnica szorstka

Peltigera scabrosa

103

pawężnica tarczkowata

Peltigera lepidophora

104

pawężnica węgierska

Peltigera ponojensis

105

pawężnica zielonkawa

Peltigera virescens

106

pawężnica żeberkowata

Peltigera venosa

107

pawężnica żyłkowana

Peltigera leucophlebia

108

pawężniczka arktyczna

Nephroma arcticum

109

pawężniczka gładka

Nephroma bellum

110

pawężniczka jaśniejsza Nephroma expallidum

111

pawężniczka odwrócona

Nephroma resupinatum

112

pawężniczka sorediowa

Nephroma parile

113

pawężniczka zachodnia

Nephroma laevgatum

z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae s.l)

114

biedronecznik zmienny

Punctelia subrudecta

115

brązowniczka brzozowa

Tuckermannopsis chlorophylla

116

brązowniczka płotowa

Tuckermannopsis sepincola

117

brunka drobna

Neofuscelia pulla

118

brunka isidiowa

Neofuscelia loxodes

119

brunka zmienna

Neofuscelia verruculifera

120

czarniaczek alpejski

Allantoparmelia alpicola

121

kobiernik Arnolda

Parmotrema arnoldii

122

kobiernik orzęsiony

Parmotrema chinense

123

kobiernik postrzępiony

Parmotrema crinitum

124

kobiernik wybredny

Parmotrema stuppeum

125

mąklik otrębiasty

Pseudevernia furfuracea

126

nibypłucnik kędzierzawy

Cetrelia cetrarioides

127

nibypłucnik wątpliwy

Cetrelia olivetorum

128

oskrzelka niwalna

Allocetraria nivalis

129

oskrzelka rynienkowata

Allocetraria cucullata

130

pawężnik Laurera

Nephromopsis laureri

131

płaskotka reglowa

Parmeliopsis hyperopta

132

płaskotka rozlana

Parmeliopsis ambigua

133

płucnica czarniawa

Cetraria commixta

134

płucnica darenkowata

Cetraria muricata

135

płucnica Delisa

Cetraria delisei

136

płucnica kędzierzawa

Cetraria ericetorum

137

płucnica kolczasta

Cetraria aculeata

138

płucnica krucha

Cetraria odontella

139

płucnica wątrobiasta

Cetraria hepatizon

140

płucnik modry

Platismatia glauca

141

popielak pylasty

Imshaugia aleurites

142

przylepka brodawkowata

Melanelia subargentifera

143

przylepka listeczkowata

Melanelia laciniatula

144

przylepka łuseczkowata

Melanelia exasperatula

145

przylepka łysiejąca

Melanelia glabra

146

przylepka oddzielona

Melanelia granulosa

147

przylepka okopcona

Melanelia fuliginosa

148

przylepka oliwkowa

Melanelia olivacea

149

przylepka sorediowa

Melanelia sorediata

150

przylepka strzępiasta

Melanelia panniformis

151

przylepka szorstka

Melanelia exasperata

152

przylepka wytworna

Melanelia incolorata

153

przylepka złotawa

Melanelia subaurifera

154

przylepka żałobna

Melanelia stygia

155

przypłaszczka zielonawa

Rhizoplaca chrysoleuca

156

przystrumycznik pustułkowaty

Hypotrachyna revoluta

157

pustułka Bittera

Hypogymnia bitteri

158

pustułka brunatniejąca

Hypogymnia austerodes

159

pustułka oprószona

Hypogymnia farinacea

160

pustułka rozdęta

Hypogymnia vittata

161

pustułka rurkowata

Hypogymnia tubulosa

162

rożynka północna

Cornicularia normoerica

163

szarzynka brodawkowat

Parmelina pastillifera

164

szarzynka dębowa

Parmelina quercina

165

szarzynka skórzasta

Parmelina tiliacea

166

tapetka pierścieniowata

Arctoparmelia centifuga

167

tapetka pokrzywiona

Arctoparmelia incurva

168

tarczownica czerwieniejąca

Parmelia discordans

169

tarczownica pogięta

Parmelia submontana

170

tarczownica skalna

Parmelia saxatilis

171

tarczownica ścienna

Parmelia omphalodes

172

ustupka brunatna

Brodoa atrofusca

173

ustupka halna

Brodoa intestiniiformis

174

wabnica kielichowata

Pleurosticta acetabulum

175

zeżyca seledynowa

Flavopunctelia flaventior

176

złotlinka halna

Vulpicida tilesii

177

złotlinka jaskrawa

Vulpicida pinastri

178

żełuczka drobna

Xanthoparmelia angustiphylla

179

żełuczka isidiowa

Xanthoparmelia conspersa

180

żełuczka Mougeota

Xanthoparmelia mougeotii

181

żełuczka zmienna

Xanthoparmelia somloensis

182

żółtlica chropowata

Flavoparmelia caperata

z rodzaju obrostnica (Anaptychia)

183

obrostnica halna

Anaptychia bryorum

184

obrostnica rzęsowata

Anaptychia ciliaris

185

obrostnica wysmukła

Anaptychia crinalis

186

turzynka okazała

Heterodermia speciosa = Anaptychia speciosa

z rodzaju błyskotka (Fulgensia)

187

błyskotka brodawkowata

Fulgensia bracteata

188

błyskotka jasna

Fulgensia fulgens

189

błyskotka mchowa

Fulgensia schistidii

z rodzaju chróścik (Stereocaulon)

190

chróścik alpejski

Stereocaulon alpinum

191

chróścik drobny

Stereocaulon nanodes

192

chróścik główkowaty

Stereocaulon pileatum

193

chróścik górski

Stereocaulon spathuliferum

194

chróścik inkrustowany

Stereocaulon incrustatum

195

chróścik karłowaty

Stereocaulon condensatum

196

chróścik kępkowy

Stereocaulon evolutum

197

chróścik obnażony

Stereocaulon vesuvianum

198

chróścik orzęsiony

Stereocaulon tomentosum

199

chróścik palczasty

Stereocaulon dactylophyllum

200

chróścik pasterski

Stereocaulon paschale

201

chróścik skalny saxatile

Stereocaulon

z rodzaju chrobotka (Cladina)

202

chrobotka alpejska

Cladina stellaris

203

chrobotka czarniawa

Cladina stygia

204

chrobotka leśna

Cladina arbuscula

205

chrobotka łagodna

Cladina mitis

206

chrobotka najeżona

Cladina portenosa

207

chrobotka reniferowa

Cladina rangiferina

208

chrobotka smukła

Cladina ciliata

ZWIERZĘTA

PIJAWKI HIRUDINEA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Pijawka lekarska

Hirudo medicinalis

PAJĄKI ARANAE

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Gryziel tapetnik

Atypus piceus

Atypus muralis

Atypus affinis

2.

Poskocz krasny

Erersus niger

3.

Strojniś nadobny

Philaeus chrysops

4.

Tygrzyk paskowany

Argyope bruennichi

OWADY INSECTA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Biegacz błyszczący

Carabus nitens

2.

Biegacz fioletowy

Carabus violaceus

3.

Biegacz gajowy

Carabus nemoralis

Carabus obsoletus

Carabus problematicus

Carabus scabriusculus

Carabus scheidleri

Carabus sylvestris

Carabus urlichii

Carabus transylvanicus

4.

Biegacz gładki

Carabus glabratus

5.

Biegacz granulowany

Carabus granulatus

6.

Biegacz gruzełkowaty

Carabus variolosus

7.

Biegacz obrzeżony

Carabus marginalis

Carabus menetriesi

8.

Biegacz ogrodowy

Carabus hortensis

Carabus irregularis

9.

Biegacz polny

Carabus arcensis

10.

Biegacz pomarszczony

Carabus intricatus

Carabus linnaei

11.

Biegacz skórzasty

Carabus coriaceus

Carabus fabricii

12.

Biegacz wręgaty

Carabus cancellatus

Carabus clatratus

13.

Biegacz wypukły

Carabus convexus

14.

Biegacz zielonozłoty

Carabus auronitens

Carabus besseri

15.

Biegacz złocisty

Carabus auratus

Carabus zawadzkii

16.

Gadziogłówka żółtonoga

Stylurus flavipes

17.

Górówka sudecka

Erebia sudetica

18.

Jelonek rogacz

Lucanus cervus

19.

Kozioróg bukowiec

Cerambyx scopolii

20.

Kozioróg dębosz

Cerambyx cerdo

21.

Mieniak strużnik

Apatura ilia

22.

Mieniak tęczowiec

Apatura iris

23.

Modliszka zwyczajna

Manitis religiosa

24.

Modraszek nausitos

Maculinea nausithous

25.

Modraszek telejus

Maculinea teleius

26.

Nadobnica alpejska

Rosalia alpina

27.

Niepylak apollo

Parnassius apollo

28.

Niepylak mnemozyna

Parnassius mnemosyne

29.

Paź królowej

Papilio machaon

30.

Paź żeglarz

Iphiclides podalirius

31.

Postojak wiesiołkowiec

Proserpinus proserpina

32.

Przeplatka aurinia

Euphydryas aurinia

33.

Sichrawa karpacka

Gaurotes excellens

34.

Straszka północna

Sympecma braueri

35.

Strzępotek edypus

Coenonympha oedippus

36.

Tęcznik liszkarz

Calosoma sycopantha

37.

Tęcznik mniejszy

Calosoma inquisitor

Calosoma investigator

38.

Tęcznik złocisty

Calosoma auropunctatum

Calosoma reticulatum

39.

Trzepla zielona

Ophiogomphus cecilia

40.

Trzmiel ciemnopasy

Bombus ruderatus

41.

Trzmiel czarnopaskowany

Bombus schrencki

42.

Trzmiel gajowy

Bombus lucorum

43.

Trzmiel grzbietoplam

Bombus maculidorsis

44.

Trzmiel kamiennik

Bombus lapidarius

45.

Trzmiel leśny

Bombus pratorum

46.

Trzmiel ogrodowy

Bombus hortorum

47.

Trzmiel olbrzymi

Bombus fragrans

48.

Trzmiel ozdobny

Bombus distinguendus

49.

Trzmiel parkowy

Bombus hypnorum

50.

Trzmiel paskowany

Bombus subterraneus

51.

Trzmiel pirenejski

Bombus pyrenaeus

52.

Trzmiel rdzawoodwłokowy

Bombus pomorum

53.

Trzmiel różnobarwny

Bombus soroeensis

54.

Trzmiel rudonogi

Bombus ruderarius

55.

Trzmiel rudoszary

Bombus sylvarum

56.

Trzmiel rudy

Bombus pascuorum

57.

Trzmiel stepowy

Bombus laesus

58.

Trzmiel szary

Bombus veteranus

59.

Trzmiel sześciozębny

Bombus wurfleini

60.

Trzmiel tajgowy

Bombus jonellus

61.

Trzmiel wielki

Bombus magnus

62.

Trzmiel wielkooki

Bombus confusus

63.

Trzmiel wschodni

Bombus semenoviellus

64.

Trzmiel wyżynny

Bombus elegans

65.

Trzmiel ziemny

Bombus terrestris

66.

Trzmiel zmienny

Bombus humilis

67.

Trzmiel żółtopasy

Bombus sichelii

68.

Trzmiel żółty

Bombus muscorum

69.

Wynurt

Cerchus chrysomelinus

70.

Zalotka białoczelna

Leucorrhinia albifrons

71.

Zalotka spłaszczona

Leucorrhinia caudalis

72.

Zalotka większa

Leucorrhinia pectoralis

73.

Zmierzchnica trupia główka

Acherontia atropos

74.

Żagnica zielona

Aeshna viridis

KRĄGŁOUSTE CYCLOSTOMATA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Minóg morski

Petromyzon marinus

2.

Minóg rzeczny - w stadium rozwoju larwalnego w rzekach

Lampetra fluviatilis

3.

Minóg strumieniowy

Lampetra planeri

4.

Minóg ukraiński

Eudontomyzon mariae

RYBY PISCES

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Alosa

Alosa alosa

2.

Babka mała

Pomatoschistus minututs

3.

Babka piaskowa

Pomatoschistus microps

4.

Ciosa - poza obszarem wód Zalewu Wiślanego

Pelecus cultratus

5.

Dennik

Liparis liparis

6.

Głowacz pręgopłetwy

Cottus poecilopus

7.

Iglicznia

Syngnathus typhle

8.

Jesiotr zachodni

Acipenser sturio

9.

Kiełb białopłetwy

Gobio albipinnatus

10.

Kiełb Kesslera

Gobio kessleri

11.

Koza

Cobitis taenia

12.

Koza złotawa

Cobitis aurata

13.

Kur rogacz

Myoxocephalus quadricornis

14.

Łosoś - poza obszarem Morza Bałtyckiego, wód przymorskich, ujść rzecznych do Morza Bałtyckiego oraz rzek: Drwęcy, Drawy i Wisły od Włocławka do ujścia

Salmo salar

15.

Parposz

Alosa fallax

16.

Piekielnica

Alburnoides bipunctatus

17.

Piskorz

Misgurnus fossilis

18.

Pocierniec

Spinachia spinachia

19.

Różanka

Rhodeus sericeus

20.

Strzeble - wszystkie gatunki

Phoxinus

21.

Śliz

Nemachilus barbatulus

PŁAZY AMPHIBIA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Grzebiuszka ziemna

Pelobates fuscus

2.

Kumak górski

Bombina variegata

3.

Kumak nizinny

Bombina bombina

4.

Ropucha paskówka

Bufo calamita

5.

Ropucha szara

Bufo bufo

6.

Ropucha zielona

Bufo viridis

7.

Rzekotka drzewna

Hyla arborea

8.

Salamandra plamista

Salamandra salamandra

9.

Traszka górska

Triturus alpestris

10.

Traszka grzebieniasta

Triturus cristatus

11.

Traszka karpacka

Triturus montandoni

12.

Traszka zwyczajna

Triturus vulgaris

13.

Żaba dalmatyńska

Rana dalmatina

14.

Żaba jeziorkowa od dnia 1 marca do dnia 31 maja

Rana lessonae

15.

Żaba moczarowa

Rana temporaria

16.

Żaba śmieszka od dnia 1 marca do dnia 31 maja

Rana ridibunda

17.

Żaba trawna

Rana arvalis

18.

Żaba wodna od dnia 1 marca do dnia 31 maja

Rana esculenta

GADY REPTILIA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Gniewosz plamisty

Coronella austriaca

2.

Jaszczurka zielona

Lacerta viridis

3.

Jaszczurka zwinka

Lacerta agilis

4.

Jaszczurka żyworodna

Lacerta vivipara

5.

Padalec zwyczajny

Anguis fragilis

6.

Wąż Esculapa

Elaphe longissima

7.

Zaskroniec zwyczajny

Natrix natrix

8.

Żmija zygzakowata

Vipera berus

9.

Żółw błotny

Emys orbicularis

PTAKI AVES

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Alczyk

Alle alle

2.

Alka

Alca torda

3.

Batalion

Philomachus pugnax

4.

Bączek

Ixobrychus minutus

5.

Bąk

Botaurus stellaris

6.

Bekasik

Lymnocryptes minimus

7.

Bernikla białolica

Branta leucopsis

8.

Bernikla kanadyjska

Branta canadensis

9.

Bernikla obrożna la

Branta bernic

10.

Bernikla rdzawoszyja

Branta ruficollis

11.

Białorzytka

Oenanthe oenanthe

12.

Białorzytka płowa

Oenanthe isabellina

13.

Białorzytka rdzawa

Oenanthe hispanica

14.

Białozór

Falco rusticolus

15.

Biegus arktyczny

Calidris melanotos

16.

Biegus długoskrzydły

Calidris bairdii

17.

Biegus krzywodzioby

Calidris ferruginea

18.

Biegus malutki

Calidris minuta

19.

Biegus mały

Calidris temminckii

20.

Biegus morski

Calidris maritima

21.

Biegus płaskodzioby

Limicola falcinellus

22.

Biegus płowy

Tryngites subruficollis

23.

Biegus rdzawy

Calidris canutus

24.

Biegus zmienny a

Calidris alpin

25.

Bielaczek

Megrus albellus

26.

Bielik

Haliaeetus albicilla

27.

Bielik wschodni

Haliaeetus leucoryphus

28.

Birginiak

Polysticta stelleri

29.

Błotniak zbożowy

Circus cyaneus

30.

Błotniak łąkowy

Circus pygargus

31.

Błotniak stawowy

Circus aeruginosus

32.

Błotniak stepowy

Circus macrourus

33.

Bocian biały

Ciconia ciconia

34.

Bocian czarny

Ciconia nigra

35.

Bogatka

Parus major

36.

Brodziec piegowaty

Tringa melanoleuca

37.

Brodziec piskliwy

Actitis hypoleucos

38.

Brodziec pławny

Tringa stagnatilis

39.

Brodziec śniady

Tringa erythropus

40.

Brodziec żółtonogi

Tringa flavipes

41.

Brzegówka

Riparia riparia

42.

Brzęczka

Locustella luscinioides

43.

Burzyk szary

Puffinus griseus

44.

Burzyk śródziemnomorski

Puffinus yelkouan

45.

Burzyk żółtodzioby

Calonectris diomedea

46.

Cierlik

Emberiza cirlus

47.

Cierniowka

Sylvia communis

48.

Cietrzew

Tetrao tetrix

49.

Cyranka

Anas querquedula

50.

Cyranka bajkalska

Anas formosa

51.

Cyranka modroskrzydła

Anas discors

52.

Czajka stepowa

Chettusia leucura

53.

Czajka towarzyska

Chettusia gregaria

54.

Czajka

Vanellus vanellus

55.

Czapla biała

Egretta alba

56.

Czapla modronosa

Ardeola ralloides

57.

Czapla nadobna

Egretta garzetta

58.

Czapla purpurowa

Ardea purpurea

59.

Czarnogłówka

Parus montanus

60.

Czeczotka

Carduelis flammea

61.

Czeczotka tundrowa

Carduelis hornemanni

62.

Czerwonak

Phoenicopterus ruber

63.

Czubatka

Parus cristatus

64.

Czuprynka

Anas falcata

65.

Czyż

Carduelis spinus

66.

Derkacz

Crex crex

67.

Drop

Otis tarda

68.

Drozd ciemny

Zoothera sibirica

69.

Drozd obrożny

Turdus torquatus

70.

Drozd oliwkowy

Turdus obscurus

71.

Drozd pstry

Zoothera dauma

72.

Drozd rdzawy

Turdus naumanni

73.

Drozd różnogardły

Turdus ruficollis

74.

Droździk

Turdus iliacus

75.

Drzemlik

Falco columbarius

76.

Dubelt

Gallinago media

77.

Dudek

Upupa epops

78.

Dymówka

Hirundo rustica

79.

Dzierlatka

Galerida cristata

80.

Dzierzba czarnoczelna

Lanius minor

81.

Dzierzba pustynna

Lanius isabellinus

82.

Dzierzba rudogłowa

Lanius senator

83.

Dzięcioł białogrzbiety

Dendrocopos leucotos

84.

Dzięcioł białoszyi

Dendrocopos syriacus

85.

Dzięcioł czarny

Dryocopus martius

86.

Dzięcioł duży

Dendrocopos major

87.

Dzięcioł średni

Dendrocopos medius

88.

Dzięcioł trójpalczasty

Picoides tridactylus

89.

Dzięcioł zielonosiwy

Picus canus

90.

Dzięcioł zielony

Picus viridis

91.

Dzięciołek

Dendrocopos minor

92.

Dziwonia

Carpodacus erythrinus

93.

Dzwoniec

Carduelis chloris

94.

Edredon

Somateria mollissima

95.

Fulmar

Fulmarus glacialis

96.

Gadożer

Circaetus gallicus

97.

Gagoł

Bucephala clangula

98.

Gajówka

Sylvia borin

99.

Gawron - w okresie od 15 marca do 30 czerwca

Corvus frugilegus

100.

Gąsiorek

Lanius collurio

101.

Gęś krótkodzioba

Anser brachyrhynchus

102.

Gęś mała

Anser erythropus

103.

Gil

Pyrrhula pyrrhula

104.

Głuptak

Sula basana

105.

Głuszec

Tetrao urogallus

106.

Głuszek

Emberiza cia

107.

Górniczek

Eremophila alpestris

108.

Grubodziób

Coccothraustes coccothraustes

109.

Hełmiatka

Netta rufina

110.

Hubara

Chlamydotis undulata

111.

Ibis kasztanowaty

Plegalis falcinellus

112.

Jarzębatka

Sylvia nisoria

113.

Jaskółka rudawa

Hirundo daurica

114.

Jastrząb

Accipiter gentilis

115.

Jemiołuszka

Bombycilla garrulus

116.

Jer

Fringilla montifringilla

117.

Jerzyk

Apus apus

118.

Junko

Junco hyemalis

119.

Kaczka jarzębata

Marmaronetta angustirostris

120.

Kalandra białoskrzydła

Melanocorypha leucoptera

121.

Kalandra czarna

Melanocorypha yeltoniensis

122.

Kalandra szara

Melanocorypha calandra

123.

Kamieniuszka

Histrionicus histrionicus

124.

Kamusznik

Arenaria interpres

125.

Kania czarna

Milvus migrans

126.

Kania ruda

Milvus milvus

127.

Kaniuk

Elanus caeruleus

128.

Kapturka

Sylvia atricapilla

129.

Karliczka

Porzana pusilla

130.

Kawka

Corvus monedula

131.

Kazarka

Tadorna ferruginea

132.

Kląskawka

Saxicola torquata

133.

Kobczyk

Falco vespertinus

134.

Kobuz

Falco subbuteo

135.

Kokoszka

Gallinula chloropus

136.

Kopciuszek

Phoenicurus ochruros

137.

Kormoran czubaty

Phalacracorax aristotelis

138.

Kormoran mały

Phalacrocorax pygmeus

139.

Kormoran - ochronie nie podlegają ptaki bytujące na obszarze stawów rybnych, uznanych za obręby hodowlane w rozumieniu ustawy o rybactwie śródlądowym, od dnia 15 sierpnia do odlotu

Phalacrocorax carbo

140.

Kos

Turdus merula

141.

Kowalik

Sitta europaea

142.

Krakwa

Anas strepera

143.

Kraska

Coracias garrulus

144.

Krętogłów

Jynx torquilla

145.

Krogulec

Accipiter nisus

146.

Krogulec krótkonogi

Accipiter brevipes

147.

Kropiatka

Porzana porzana

148.

Kruk

Corvus corax

149.

Krwawodziób

Tringa totanus

150.

Krzyżodziób modrzewiowy

Loxia leucoptera

151.

Krzyżodziób sosnowy

Loxia pytyopsittacus

152.

Krzyżodziób świerkowy

Loxia curvirostra

153.

Kszyk

Gallinago gallinago

154.

Kukułka

Cuculus canorus

155.

Kulczyk

Serinus serinus

156.

Kulik cienkodzioby

Numenius tenuirostris

157.

Kulik mniejszy

Numenius phaeopus

158.

Kulik wielki

Numenius arquata

159.

Kulon

Burhinus oedicnemus

160.

Kurhannik

Buteo rufinus

161.

Kwiczoł

Turdus pilaris

162.

Kwokacz

Tringa nebularia

163.

Lelek kozodój

Caprimulgus europaeus

164.

Lerka

Lullula arborea

165.

Lodowiec

Gavia immer

166.

Lodówka

Clangula hyemalis

167.

Łabędź czarnodzioby

Cygnus columbianus

168.

Łabędź krzykliwy

Cygnus cygnus

169.

Łabędź niemy

Cygnus olor

170.

Łęczak

Tringa glareola

171.

Łozówka

Acrocephalus palustris

172.

Łuskowiec

Pinicola enucleator

173.

Łuszczyk indygo

Passerina cyanea

174.

Makolągwa

Carduelis cannabina

175.

Markaczka

Melanitta nigra

176.

Maskonur

Fratercula arctica

177.

Mazurek

Passer montanus

178.

Mewa białogłowa

Larus cachinnans

179.

Mewa blada

Larus hyperboreus

180.

Mewa cienkodzioba

Larus genei

181.

Mewa czarnogłowa

Larus melanocephalus

182.

Mewa delawarska

Larus delawarensis

183.

Mewa mała

Larus minutus

184.

Mewa modrodzioba

Pagophila eburnea

185.

Mewa obrożna

Larus sabini

186.

Mewa polarna

Larus glaucoides

187.

Mewa pospolita

Larus canus

188.

Mewa różowa

Rhodostethia rosea

189.

Mewa siodłata

Larus marinus

190.

Mewa srebrzysta

Larus aeruginosus

191.

Mewa trójpalczasta

Rissa tridactyla

192.

Mewa żółtonoga

Larus fusus

193.

Modraszka

Parus caeruleus

194.

Modrzyk

Porphyrio porphyrio

195.

Mornel

Charadrius morinellus

196.

Muchołówka białoszyja

Ficedula albicollis

197.

Muchołówka mała

Ficedula parva

198.

Muchołówka szara

Muscicapa striata

199.

Muchołówka żałobna

Ficedula hypoleuca

200.

Mysikrólik

Regulus regulus

201.

Myszołów

Buteo buteo

202.

Myszołów włochaty

Buteo lagopus

203.

Nagórnik

Monticola saxatilis

204.

Nawałnik burzowy

Hydrobates pelagicus

205.

Nawałnik duży

Oceanodroma leucorhoa

206.

Nur białodzioby

Gavia adamsii

207.

Nur czarnoszyi

Gavia arctica

208.

Nur rdzawoszyi

Gavia stellata

209.

Nurnik

Cepphus grylle

210.

Nurogęś

Mergus merganser

211.

Nurzyk polarny

Uria lomvia

212.

Nurzyk

Uria aalge

213.

Ogorzałka

Aythya marila

214.

Ohar

Tadorna tadorna

215.

Oknówka

Delichon urbica

216.

Orlica

Larus ichthyaetus

217.

Orlik grubodzioby

Aquila clanga

218.

Orlik krzykliwy

Aquila pomarina

219.

Ortolan

Emberiza hortulana

220.

Orzechówka

Nucifraga caryocatactes

221.

Orzeł cesarski

Aquila heliaca

222.

Orzeł przedni

Aquila chrysaetos

223.

Orzeł stepowy

Aquila nipalensis

224.

Orzełek

Hieraaetus pennatus

225.

Osetnik

Serinus citrinella

226.

Ostrygojad

Haematopus ostralegus

227.

Pardwa

Lagopus lagopus

228.

Pasterz

Sturnus roseus

229.

Paszkot

Turdus viscivorus

230.

Pelikan kędzierzawy

Pelecanus crispus

231.

Pelikan mały

Pelecanus rufescens

232.

Pelikan różowy

Pelecanus onocrotalus

233.

Pełzacz leśny

Certhia familiaris

234.

Pełzacz ogrodowy

Certhia brachydactyla

235.

Perkoz dwuczuby

Podiceps cristatus

236.

Perkoz rdzawoszyi

Podiceps griseigena

237.

Perkoz rogaty

Podiceps auritus

238.

Perkozek

Tachybaptus ruficollis

239.

Piaskowiec

Calidris alba

240.

Piecuszek

Phylloscopus trochilus

241.

Piegża

Sylvia curruca

242.

Pierwiosnek

Phylloscopus collybita

243.

Platkonóg szydłodzioby

Phalaropus lobatus

244.

Pleszka

Phoenicurus phoenicurus

245.

Pliszka cytrynowa

Motacilla citreola

246.

Pliszka górska

Motacilla cinerea

247.

Pliszka siwa

Motacilla alba

248.

Pliszka żółta

Motacilla flava

249.

Pluszcz

Cinclus cinclus

250.

Płaskonos

Anas clypeata

251.

Płatkonóg płaskodzioby

Phalaropus fulicarius

252.

Płochacz halny

Prunella collaris

253.

Płochacz syberyjski

Prunella montanella

254.

Płomykówka

Tyto alba

255.

Podgorzałka

Aythya nyroca

256.

Podróżniczek

Luscinia svecica

257.

Pokląskwa

Saxicola rubetra

258.

Pokrzewka wasata

Sylvia cantillans

259.

Pokrzywnica

Prunella modularis

260.

Pomurnik

Tichodroma muraria

261.

Poświerka

Calcarius lapponicus

262.

Potrzeszcz

Miliaria calandra

263.

Potrzos

Emberiza schoeniclus

264.

Pójdźka

Athene noctua

265.

Przepiórka

Coturnix coturnix

266.

Puchacz

Bubo bubo

267.

Pustułeczka

Falco naumanni

268.

Pustułka

Falco tinnunculus

269.

Pustynnik

Syrrhaptes paradoxus

270.

Puszczyk mszarny

Strix nebulosa

271.

Puszczyk

Strix aluco

272.

Puszczyk uralski

Strix uralensis

273.

Raniuszek

Aegithalos caudatus

274.

Raróg

Falco cherrug

275.

Remiz

Remiz pendulinus

276.

Rokitniczka

Acrocephalus schoenobaenus

277.

Rożeniec

Anas acuta

278.

Rudzik

Erithacus rubecula

279.

Rybaczek srokaty

Ceryle rudis

280.

Rybitwa białoczelna

Sterna albifrons

281.

Rybitwa białoskrzydła

Chlidonias leucopterus

282.

Rybitwa białowąsa

Chlidonias hybridus

283.

Rybitwa czarna

Chlidonias niger

284.

Rybitwa czubata

Sterna sandvicensis

285.

Rybitwa krótkodzioba

Gelochelidon nilotica

286.

Rybitwa popielata

Sterna paradisaea

287.

Rybitwa różowa

Sterna dougallii

288.

Rybitwa rzeczna

Sterna hirundo

289.

Rybitwa wielkodzioba

Sterna caspia

290.

Rybołów

Pandion haliaeetus

291.

Rycyk

Limosa limosa

292.

Rzepołuch

Carduelis flavirostrris

293.

Samotnik

Tringa ochropus

294.

Sęp kasztanowaty

Aegypius monachus

295.

Sęp płowy

Gyps fulvus

296.

Sierpiec

Bucephala islandica

297.

Sierpówka

Streptopelia decaocto

298.

Sieweczka mongolska

Charadrius mongolus

299.

Sieweczka morska

Charadrius alexandrinus

300.

Sieweczka obrożna

Charadrius hiaticula

301.

Sieweczka pustynna

Charadrius leschenaultii

302.

Sieweczka rzeczna

Charadrius dubius

303.

Siewka złota

Pluvialis apricaria

304.

Siewnica

Pluvialis squatarola

305.

Sikora lazurowa

Parus cyanus

306.

Sikora uboga

Parus palustris

307.

Siniak

Columba oenas

308.

Siwerniak

Anthus spinoletta

309.

Skowronek

Alauda arvensis

310.

Skowrończyk krótkopalcowy

Carandrella brachydactyla

311.

Słowik rdzawy

Luscinia megarhynchos

312.

Słowik szary

Luscinia luscinia

313.

Sokół skalny

Falco eleonorae

314.

Sokół wędrowny

Falco peregrinus

315.

Sosnówka

Parus ater

316.

Sowa błotna

Asio flammeus

317.

Sowa jarzębata

Surnia ulula

318.

Sowa śnieżna

Nyctea scandiaca

319.

Sójka

Garrulus glandarius

320.

Sójka syberyjska

Perisoreus infaustus

321.

Sóweczka

Glaucidium passerinum

323.

Sroka - w okresie od 15 marca do 30 czerwca

Pica pica

324.

Srokosz

Lanius excubitor

325.

Sterniczka

Oxyura leucocephala

326.

Strepet

Tetrax tetrax

327.

Strumieniówka

Locustella fluviatilis

328.

Strzyżyk

Troglodytes troglodytes

329.

Syczek

Otus scops

330.

Szablodziób

Recurvirostra avosetta

331.

Szczudłak

Himantopus himantopus

332.

Szczygieł

Carduelis carduelis

333.

Szlachar

Mergus serrator

334.

Szlamik

Limosa lapponica

335.

Szpak

Sturnus vulgaris

336.

Ścierwnik

Neophron percnopterus

337.

Ślepowron

Nycticorax nycticorax

338.

Śmieszka

Larus ridibundus

339.

Śnieguła

Plectophenax nivalis

340.

Śnieżka

Montifriingilla nivalis

341.

Śnieżyca

Anser caerulescens

342.

Śpiewak

Turdus philomelos

343.

Świergotek drzewny

Anthus trivialis

345.

Świergotek łąkowy

Anthus pratensis

346.

Świergotek nadmorski

Anthus petrosus

347.

Świergotek polny

Anthus campestris

348.

Świergotek rdzawogardłowy

Anthus cervinus

349.

Świergotek szponiasty

Anthus richardi

350.

Świergotek tajgowy

Anthus hodgsoni

351.

Świergotek tundrowy

Anthus gustavi

352.

Świerszczak

Locustella naevia

353.

Świerszczak melodyjny

Locustella certhiola

354.

Świstun

Anas penelope

355.

Świstunka brunatna

Phylloscopus fuscatus

356.

Świstunka górska

Phylloscopus bonelli

357.

Świstunka grubodzioba

Phylloscopus schwarzi

358.

Świstunka

Phylloscopus sibilatrix

359.

Świstunka północna

Phylloscopus borealis

360.

Świstunka złotawa

Phyloscopus proregulus

361.

Świstunka żółtawa

Phylloscopus inornatus

362.

Tamaryszka

Acrocephalus melanopogon

363.

Terekia

Xenus cinereus

364.

Trzciniak

Acrocephalus arundinaceus

365.

Trzcinniczek

Acrocephalus scirpaceus

366.

Trzmielojad

Pernis apivorus

367.

Trznadel czarnogłowy

Emberiza melanocephala

368.

Trznadel czubaty

Emberiza rustica

369.

Trznadel

Emberiza citrinella

370.

Trznadel modrogłowy

Emberiza caesia

371.

Trznadel złotawy

Emberiza aureola

372.

Trznadelek

Emberiza pusilla

373.

Turkan

Somateria spectabilis

374.

Turkawka

Streptopelia turtur

375.

Uhla

Melanitta fusca

376.

Uhla pstrodzioba

Melanitta perspicillata

377.

Uszatka

Asio otus

378.

Warzęcha

Platalea leucorodia

379.

Wąsatka

Panurus biarmicus

380.

Wierzbówka

Cettia cetti

381.

Wieszczek

Pyrrocorax graculus

382.

Wilga

Oriolus oriolus

383.

Włochatka

Aegolius funereus

384.

Wodniczka

Acrocephalus paludicola

385.

Wodnik

Rallus aquaticus

386.

Wójcik

Phylloscopus trochiloides

387.

Wrona - w okresie od 15 marca do 30 czerwca

Corvus corone

388.

Wróbel

Passer domesticus

389.

Wróbel skalny

Petronia petronia

390.

Wydrzyk długosterny

Stercorarius longicaudus

391.

Wydrzyk ostrosterny

Stercorarius parasiticus

392.

Wydrzyk tęposterny

Stercorarius pomarinus

393.

Wydrzyk wielki

Catharacta squa

394.

Zaganiacz

Hippolais icterina

395.

Zaganiacz szczebiotliwy

Hippolais polyglota

396.

Zaroślówka

Acrocephalus dumetorum

397.

Zausznik

Podiceps nigricollis

398.

Zielonka

Porzana parva

399.

Zięba

Fringilla coelebs

400.

Zimorodek

Alcedo atthis

401.

Zniczek

Regulus ignicapillus

402.

Żołna

Merops apiaster

403.

Żuraw

Grus grus

404.

Żuraw stepowy

Antrhopoides virgo

405.

Żwirowiec łąkowy

Glareola pratincola

406.

Żwirowiec stepowy

Glareola nordmanni

SSAKI - MAMMALIA

Lp.

Nazwa polska

Nazwa łacińska

1.

Borowiaczek

Nyctalus leisleri

2.

Borowiec wielki

Nyctalus noctula

3.

Bóbr europejski

Castor fiber

4.

Chomik europejski

Cricetus cricetus

5.

Darniówka tatrzańska

Pitymys tatricus

6.

Foka pospolita

Phoca vitulina

7.

Foka szara

Halichoerus grypus

8.

Gacek brunatny

Plecotus auritus

9.

Gacek szary

Plecotus austriacus

10.

Gronostaj

Mustela erminea

11.

Jeż wschodni

Erinaceus concolor

12.

Jeż zachodni

Erinaceus europaeus

13.

Karlik malutki

Pipistrellus pipistrellus

14.

Karlik większy

Pipistrellus nathusii

15.

Koszatka

Dryomys nitedula

16.

Kozica

Rupicapra rupicapra

17.

Kret - z wyjątkiem występujących w zamkniętych ogrodach, szkółkach i na lotniskach

Talpa europaea

18.

Łasica

Mustela nivalis

19.

Mopek

Barbastella barbastellus

20.

Morświn

Phocoena phocoena

21.

Mroczek posrebrzany

Vespertilio murinus

22.

Mroczek pozłocisty

Eptesicus nilssoni

23.

Mroczek późny

Eptesicus serotinus

24.

Nerpa

Phoca hispida

25.

Niedźwiedź brunatny

Ursus arctos

26.

Nocek Bechsteina

Myotis bechsteini

27.

Nocek Brandta

Myotis brandti

28.

Nocek duży

Myotis myotis

29.

Nocek łydkowłosy

Myotis dascyneme

30.

Nocek natterera

Myotis nattereri

31.

Nocek orzęsiony

Myotis emarginatus

32.

Nocek rudy

Myotis daubentoni

33.

Nocek wąsatek

Myotis mystacinus

34.

Norka europejska

Mustela lutreola

35.

Nornik śnieżny

Microtus nivalis

36.

Orzesznica

Muscardinus avellanarius

37.

Podkowiec mały

Rhinolophus hipposideros

38.

Popielica

Glis glis

38.

Ryjówka aksamitna

Sorex araneus

39.

Ryjówka górska

Sorex alpinus

40.

Ryjówka malutka

Sorex minutus

41.

Ryjówka średnia

Sorex caecutiens

42.

Rzęsorek mniejszy

Neomys anomalus

43.

Rzęsorek rzeczek

Neomys fodiens

44.

Smużka

Sicista betulina

45.

Suseł moręgowany

Spermophilus citellus

46.

Suseł perełkowany

Spermophilus suslicus

47.

Świstak

Marmota marmota

48.

Tchórz stepowy

Mustela eversmanni

49.

Wiewiórka

Sciurus vulgaris

50.

Wilk

Canis lupus

51.

Wydra

Lutra lutra

52.

Zając bielak

Lepus timidus

53.

Zębiełek białawy

Crocidura leucodon

54.

Zębiełek karliczek ens

Crocidura suaveol

55.

Żbik

Felis silvestris

56.

Żołędnica

Eliomys quercinus

57.

Żubr

Bison bonasus

[T1]