Przejdź na stronę główną Interia.pl

Trans-Atlantyk

Witold Gombrowicz

Streszczenie krótkie

21 sierpnia 1939 roku „Gombrowicz” popłynął z Gdyni do Buenos Aires na statku „Chrobry”. Razem z nim na statku znaleźli się między innymi: Czesław Straszewicz, senator Rembieliński, minister Mazurkiewicz. Po przybiciu statku do portu, „Gombrowicz” razem z Czesławem i Rembielińskim poszli zwiedzać miasto, które ich zachwyciło mnogością luksusowych sklepów. Po powrocie na statek trafili na przyjęcie wydane przez kapitana dla przedstawicieli tamtejszej Polonii. Wtedy też dotarła wiadomość o wybuchu wojny. Czesław i inni postanowili płynąć do Anglii i Szkocji, aby tam przyłączyć się do walki. „Gombrowicz” zręcznie się z tego wyplątał i pozostał w Buenos Aires.

Tu nawiązał kontakty z polonią, ale okazało się, że pielęgnuje się tu stare tradycje, które już zupełnie nie pasują do nowych czasów. Polacy - ziemianie hołdują ziemiańskim obyczajom, co jest śmieszne. Gombrowicz poznaje homoseksualistę Gonzala, który pała uczuciem do młodego Polaka, syna Tomasza Kobrzyckiego. Gonzalo za wszelką cenę chce się zbliżyć do pięknego młodzieńca, a Gombrowicz zostaje wplątany w tę miłosną grę. Tomasz i jego syn stają się uosobieniem dwóch pojęć: „ojczyzny” i „synczyzny”. Dla Gombrowicza śmierć ojca oznacza wyzwolenie syna. Gonzalo marzy o tym, by Tomasz nie żył, bo wtedy mógłby romansować z jego synem.

Cała powieść kończy się absurdalną sceną szalonego tańca. Widać, że pan Tomasz upadł na podłogę, ale na nikim nie zrobiło to wrażenia. Cały dom huczał od tańca, śpiewu i śmiechu.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.