Puc, Bursztyn i goście

Jan Grabowski

Problematyka

Puc, Bursztyn i goście to powieść opowiadająca o życiu mieszkających w pewnym gospodarstwie w małym miasteczku psów. Centrum akcji stanowi przemiana, jakiej doświadcza kanapowy piesek Mikado, który przyjeżdża tu z wizytą z Warszawy. Okazuje się, że potrafi bawić się i walczyć tak samo, jak inne psy, choć został wychowany w luksusie i nie znał w ogóle podwórzowego życia. Odwagą i wytrwałością zyskuje sobie przyjaźń i szacunek innych psów. Historia ta uczy, że każdemu należy dać szansę, gdyż nawet ktoś wyglądający na niemiłego może się okazać wartościowy. Mikado z tej szansy skorzystał i zyskał przyjaciół, Tiuzdej nie. Z drugiej strony powieść pokazuje także, że nie należy bać się nieznanego, gdyż można bardzo wiele zyskać, okazując odwagę. Mikado nie wie przecież, co go czeka na podwórzu, nigdy nie bawił się tak, jak inne psy - a jednak decyduje się spróbować i okazuje się, że podjął najlepszą możliwą decyzję.

Puc, Bursztyn i goście to także książka, która ostrzega nas, abyśmy nie traktowali zwierząt jak zabawek. Tiuzdej i Mikado są przez pannę Agatę traktowane jak ozdobne figurki, opływają w luksusy, jedzą najlepsze rarytasy, mają ubranka, ale nie znają w ogóle życia. Pannę Agatę oburzają zachowania charakterystyczne dla psów - mdleje, gdy widzi Mikada walczącego na rynku z innymi psami, a gdy Tiuzdej kradnie kawałek surowego mięsa, bulwersuje ją to tak bardzo, że postanawia natychmiast wyjechać. Tymczasem mając zwierzę, powinniśmy pamiętać, że zachowuje się ono w pewien charakterystyczny dla niego sposób i nie wolno mu tego zabraniać, ponieważ jest to sprzeczne z naturą.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.