Spis treści:

Kim jest Jakub Pachocki?

Jakub Pachocki jest absolwentem informatyki na Uniwersytecie Warszawskim i doktorem nauk Carnegie Mellon University. Ukończył studia postdoktoranckie na Harvardzie i prowadził badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od lat przoduje w zestawieniach najlepszych programistów świata.  

Wśród jego badawczych zainteresowań znajduje się projektowanie wydajnych algorytmów, a w szczególności aplikacji do uczenia maszynowego, czyli szkolenia komputerów do uczenia się na ogromnych ilościach danych i doskonalenia się na postawie doświadczenia. W ostatnim czasie Jakub Pachocki wraz ze swoim zespołem pracował nad stworzeniem algorytmu sztucznej inteligencji, który będzie jeszcze mocniejszy niż dotychczasowe. Premiera efektu jego pracy, czyli ChataGPT-4, miała miejsce wczoraj.

Przeczytaj również: ChatGPT – ulubieniec uczniów i studentów. Czy sztuczna inteligencja dobrze odrabia zadania za uczniów?

Czym jest ChatGPT-4?

ChatGPT-4 to kolejna, ulepszona wersja zaprezentowanej przez firmę OpenIA sztucznej inteligencji, która od swojej premiery w listopadzie, zyskała rekordowy przyrost użytkowników w ciągu zaledwie kilku dni.

Nowa wersja chatbota jest 570 razy silniejsza od starej, dzięki czemu może dawać użytkownikom o 40 proc. rzetelniejsze i dokładniejsze odpowiedzi, lepiej interpretować ich intencje, rozwiązywać bardziej złożone problemy i odpowiadać na pytania nie tylko tekstem, ale również wytworzonym przez siebie obrazem, dźwiękiem czy nawet filmem. Odpowiedzi ChataGPT-4 na pytania mają być również poprawniej skonstruowane pod względem językowym i stylistycznym, a także bliższe naturalnej, ludzkiej mowie.  

Podczas testów ChataGPT-4 na żywo, które miały miejsce w czasie jego premiery 14 marca, sztuczna inteligencja podsumowała kilkuakapitowy tekst jednym zdaniem, w którym wszystkie słowa zaczynały się na tę sama literę; odczytała ręcznie zapisaną notatkę; udzieliła porady podatkowej oraz wyjaśniła, dlaczego udostępniony jej obrazek ma zabawny charakter. Prowadzone wcześniej badania wykazały natomiast, że nowa wersja ChataGPT jest w stanie poradzić sobie z trudnymi testami wiedzy, uzyskując przy tym wyniki na poziomie górnych 10 proc., podczas gdy wyniki poprzedniej wersji plasowały się jedynie w dolnych 10 proc.


Dla kogo jest dostępny ChatGPT-4?

Już dziś ChatGPT-4 jest w ograniczonej formie odstępny dla abonentów ChatGPT Plus, a także dla badaczy, którzy poproszą o dostęp do niego. Prócz tego Microsoft potwierdził, że jego wyszukiwarka Bing oraz jej chatbot mają być oparte na nowej wersji sztucznej inteligencji.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ z fauny. Mało kto zdobędzie 15/20

Trudny QUIZ ortograficzny. Zdania z Ogólnopolskich Dyktand. Dasz radę?

QUIZ na środę. Pamiętasz seriale dla młodzieży z lat 80. i 90.?