Spis treści:

Skąd się wzięła nazwa sylwester?

Czy wiesz, skąd się wzięła nazwa „sylwester”? Słowo pochodzi z języka łacińskiego i oznacza człowieka, który zamieszkuje tereny leśne.

Tradycje świętowania tego dnia wywodzą się jednak z czasów antycznych i bywają przyrównywane do greckich Dionizji, czyli obchodów na cześć boga winorośli, Dionizosa. Stąd też dla Greków symbolem nowego roku było dziecko – znak nowego początku.

Przeczytaj również: Jakie są sylwestrowe zwyczaje i przesądy? To warto zrobić ostatniego dnia roku

Historia sylwestra i mit o laterańskim smoku

Historia sylwestra oraz mit o laterańskim smoku są powiązane. Dawno temu, gdy papież Sylwester I wygrał z wielkim smokiem Lewiatanem, który w religijnej symbolice był zapisany jako uosobienie zła, nie udało mu się jednak zabić smoka. Związał jedynie pysk bestii za pomocą poświęconej nici i przystawił pieczęć ze znakiem krzyża. Sam smok został natomiast uwięziony w lochach Watykanu. Według greckiej przepowiedni, nie gwarantowało to jednak bezpieczeństwa, bo smok miał w 1000 roku przebudzić się, a następnie zniszczyć ziemię i niebo.

Papież zmarł w 355 roku, ale nie zapomniano o przerażającej przepowiedni. Gdy zbliżał się rok 1000 i w Watykanie rządził papież Sylwester II, temat powrócił. Sylwester II był człowiekiem oczytanym, pasjonował się matematyką oraz astronomią. Nie do końca chyba wierzył w przesądy. Mieszkańcy Rzymu z niepokojem wypatrywali roku 1000, bojąc się końca świata. Gdy wybiła północ, a smok się nie pojawił, ludzie odetchnęli z ulgą i rozpoczęli zabawę.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Only Art Lovers (@only.art_lovers)

Tłumy Rzymian pojawiły się na ulicach, wszyscy pili wino i tańczyli. Papież Sylwester II udzielił wtedy błogosławieństwa Urbi et Orbi (łac. „miastu i światu”) na nowy rok, wiek oraz następne tysiąclecia. Ta tradycja jest utrzymywana do dziś przez kolejnych papieży. Natomiast zwyczaj świętowania ostatniego dnia roku nazwano na cześć papieża sylwestrem.

Kiedy na świecie zaczęto świętować sylwestra?

Kolejne lata nie przyniosły jednak kontynuowania tradycji obchodów sylwestra. Musiało minąć sporo lat, gdy ostatni dzień grudnia został też ustanowiony ostatnim dniem roku. W czasach Imperium Rzymskiego nowy rok rozpoczynał się w marcu, w Anglii w IX wieku początek roku stanowiła Wielkanoc, a we Francji i Włoszech 25 grudnia lub 25 marca, w zależności od regionu. Przełomem był rok 1563, gdy nowy rok wyznaczono na 1 stycznia.

Zanim sylwester przybrał obecną formę, obchodzono Święto Głupców. Na przełomie grudnia i stycznia jeden z kleryków był ogłaszany Papieżem Głupców. Ludzie kpili z duchownych i pozwalali sobie na wiele – pili, jedli i tańczyli w świątyniach, nie okazując szacunku miejscom kultu. Kościół zajął stanowisko w tej sprawie dopiero w 1566 roku, zakazując takiej formy zabawy. Święto Głupców przeniosło się wtedy na ulice.

Zwyczaj świętowania stawał się coraz popularniejszy. Najbardziej wśród Włochów, później również wśród innych mieszkańców Europy. Sylwester był najlepszym momentem na odwiedziny u krewnych, składanie życzeń: osobiście czy poprzez wysyłanie kart. Następnym krokiem była popularyzacja wypowiadania życzeń o północy. Sam zwyczaj zabawy rozpowszechnili francuska arystokracja oraz bogate mieszczaństwo. To oni sprawili, że huczna impreza, znana dziś jako sylwester, stała się popularna.

Przeczytaj również: Życzenia na Nowy Rok 2023. Oryginalne, zabawne, ponadczasowe życzenia noworoczne

Kiedy w Polsce zaczęto świętować sylwestra?

Obchody sylwestra w Polsce pojawiły się później, bo dopiero w XIX wieku. Przybyły one do kraju nad Wisłą z Europy Zachodniej. Początkowo – tak jak we Francji – świętowała wyłącznie bogatsza część społeczeństwa. Nowy Rok był witany przez arystokrację za pomocą tokaja. Niższe klasy uprawiały polowania i świętowały w rodzinnym gronie. Wiele z tych zwyczajów zostało do dziś – nadal ludzie chętnie spędzają ten dzień ze znajomymi lub rodziną, popijają alkohol i tańczą przy głośnej muzyce.

Mimo ustalonego jednego dnia świętowania i tego, że większość świata obchodzi go 31 grudnia (wyjątkiem jest chiński Nowy Rok, który w 2023 roku przypada 22 stycznia), to z powodu wielu stref czasowych w różnych miejscach północ przychodzi o innej porze.

Jako pierwsi sylwestra będą obchodzić mieszkańcy Republiki Kiribati, która mieści się w centrum Oceanu Spokojnego i odbędzie się to już o 11:00 czasu polskiego. Następnie powitają go mieszkańcy Australii (o 14:00 polskiego czasu), Japonii (16:00) czy Chin (17:00). Później niż w Polsce północ wybije w Wielkiej Brytanii (1:00), w Brazylii (3:00) czy USA (6:00). Gdy mieszkańcy Polski będą już odsypiać sylwestrową zabawę, północ dopiero wybije w Los Angeles (9:00) i na Hawajach (11:00).

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ teleturniejowy. Odpowiesz na wszystkie pytania?

Co tak naprawdę pamiętasz ze szkoły? Ten QUIZ odsłoni wszystkie braki

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka