Czym jest Wikimedia Europe?

W sierpniu 2022 roku została powołana organizacja Wikimedia Europe, która zrzesza 22 stowarzyszenia krajowe, w tym Wikimedię Polska. Ma ona występować przed instytucjami Unii Europejskiej w sprawach dotyczących wolnej wiedzy i kultury, zabezpieczać finanse dla swojej organizacji oraz koordynować działania należących do niej krajowych stowarzyszeń.  

W pięcioosobowym zarządzie Wikimedii Europe będzie zasiadał Polak – Maciej Nadzikiewicz, który obejmie tam funkcję sekretarza zarządu. Kolejnymi członkami kadry zarządzającej będą przedstawiciele Wikimiedii innych krajów. Stanowisko prezeski zostanie powierzone Claudii Garád z Austrii, skarbniczki — Capucine-Marin Dubroca-Voisin z Francji, a pozostałymi członkami zarządu będą Gonçalo Themudo z Portugalii i Rebecca MacKinnon — członkini Wikimedia Foundation, zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj również: Autor tekstu z arkusza maturalnego o egzaminie: „Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania”

Kim jest Maciej Nadzikiewicz?

Maciej Nadzikiewicz, czyli najmłodszy, bo 24-letni członek zarządu Wikimedii Europe, mimo swojego wieku ma już na koncie spore osiągnięcia.  

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2018 roku działał w Fundacji na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana, w której obejmował stanowisko wiceprezesa zarządu. Był także współkoordynatorem Konferencji Młodych Liderów oraz został umieszczony na liście 25 Under 25 magazynu „Forbes” za swoją działalność społeczną.

W 2019 roku związał się ze stowarzyszeniem  Wikimedia Polska, w którym od 2020 roku pełnił funkcję członka zarządu i administratora polskojęzycznej Wikipedii. 


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie