W tym artykule przeczytasz o:

Watykan - 0,44 km2

Najmniejszy kraj na świecie jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego, a aktualnie urzędujący papież jest jednocześnie głową państwa. Liczba ludności Watykanu wynosi około 900 osób, z czego jedynie połowa jest jego obywatelami. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do innych państw obywatelstwa nie dziedziczy się wraz z narodzinami po rodzicach. Jest ono nadane, a posiadają je głównie duchowni, członkowie Gwardii Szwajcarskiej oraz świeccy, na stałe pracujący w Watykanie.

53131288_m
Bazylika św. Piotra w Watykanie /123RF/PICSEL


Watykan nie jest wyłącznie miejscem pielgrzymek. Ma on prawo do wybijania własnych monet, a także własną gazetę „L’Osservatore Romano”, rozgłośnię radiową, ośrodek telewizyjny oraz pocztę. Co więcej, znajduje się tu najkrótsza krajowa sieć kolejowa, w której skład wchodzą dwa trzystumetrowe odcinki. Jest to również jedyne państwo, które w całości jest wpisane na listę UNESCO.

Czytaj o rodzajach i odmianie rzeczownika

Monako - 1,95 km2

Kolejne z przedstawionych państw to Księstwo Monako, ze stolicą w Monte Carlo. Kraj ten jest uznawany za jeden z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych na świecie — w 2014 roku prawie 30% jego mieszkańców było milionerami. Liczba ludności wynosi około 32 000, ale jedynie jedna piąta mieszkańców posiada obywatelstwo Monako — pozostali to bogaci cudzoziemcy. Głową państwa w tym kraju jest książę, który dzieli się władzą z Radą Narodową, Ministrem Stanu i Radą Rządową.

W Monako nie ma lotnisk — najbliższe znajduje się w Nicei, we Francji. Państwo nie jest wystarczająco duże, by posiadać własny port lotniczy. Ma za to ogromną flotę helikopterów, które lądują na heliportach średnio co 20 minut. Monako uznawane jest za raj podatkowy, co sprawia, że wiele firm otwiera tu swoje siedziby. Księstwo posiada również jedno z najsłynniejszych kasyn, które znajduje się w stolicy — Monte Carlo. Nakręcono w nim m.in. trzy części filmów o agencie 007 Jamesie Bondzie.

107295770_m
Port Herkules w Monako /123RF/PICSEL

Co ciekawe — obywatele nie mogą nawet odwiedzać kasyn — w połowie XIX wieku zabroniła tego księżniczka Caroline, by wpływy z hazardu pochodziły wyłącznie od obcokrajowców.

Nauru - 21,3 km2

Republika Nauru uznawana jest za najmniejszą na świecie. Zamieszkuje ją 11 600 osób. Kraj ten jako jedyny na świecie nie posiada oficjalnej stolicy, za nieoficjalną uznawane jest miasto Yaren. Głową państwa jest prezydent, który dzieli władzę z parlamentem.

152730308_m
Nauru to najmniejsza republika na świecie /123RF/PICSEL


Przez to wyspiarskie państwo nie płynie żadna rzeka, za to otoczone jest z każdej strony oceanem. Nigdy nie odnotowano tu ujemnej temperatury, średnio w dzień wynosi ona 32 stopnie Celsjusza. Pierwszą Damą tego kraju była kiedyś Polka — Mirosława Clodumar. Nauru nigdy nie zdobyło medalu na igrzyskach olimpijskich, narodowym sportem jest tutaj podnoszenie ciężarów. Corocznie kraj ten odwiedza około 200 turystów.

Tuvalu - 26 km²

Kolejnym krajem w naszym zestawieniu jest Tuvalu. Państwo to położone jest na 9 wyspach, które nie są gęsto zaludnione. Liczy ono 11 192 mieszkańców. Stolicą kraju jest miasto Vaiaku. Tuvalu, pomimo niepodległości, za głowę państwa uznaje królową Elżbietę II, którą reprezentuje gubernator generalny.

112993113_m
Widok na Tuvalu z okna samolotu /123RF/PICSEL


W państwie tym istnieje specyficzna relacja pomiędzy rodzeństwami — unikają się oni wzajemnie, kontaktując się ze sobą jedynie w razie konieczności. Co więcej, także rodzice nie mają zbyt serdecznych relacji ze swoimi dziećmi. Średnia wieku na Tuvalu wynosi nieco ponad 25 lat.

San Marino - 61,6 km2

Z ciepłych krajów przenosimy się znów do Europy. San Marino — ostatnie państwo na naszej liście jest najstarszą republiką na świecie. Zamieszkuje ją 33 020 osób, z czego około 1000 to obcokrajowcy. Co ciekawe, zakazane jest posiadanie podwójnego obywatelstwa. Stolicą San Marino jest miasto o tej samej nazwie. Głową państwa są kapitanowie regenci, a szefem rządu Sekretarz Stanu do spraw Politycznych i Zagranicznych.

105307197_m
Twierdza La Rocca o Guaita w San Marino /123RF/PICSEL


W tym kraju nie ma lasów, lotnisk ani stacji kolejowej. Państwo to nigdy nie zostało podbite, a ostatnia bitwa, w której brało udział, miała miejsce w XV wieku. Większość mieszkańców wciąż mieszka w starożytnych bądź średniowiecznych domach i zamkach. San Marino w całości położone jest na terenach górzystych. W kraju tym nie ma sygnalizacji świetlnej — mieszkańcy jeżdżą tu bardzo bezpiecznie.

St. Kitts i Nevis - 261 km2 

Kolejne państwo, które położone jest na wyspach. Jest ono najmniejszym suwerennym krajem obu Ameryk. Zamieszkuje je 55 715 osób. Stolicą St. Kitts i Nevis jest miasto Basseterre, w którym znajduje się jedyny port i terminal lotniczy w kraju. Głową państwa jest królowa Elżbieta II, którą reprezentuje gubernator generalny. 

125675014_m
Port Zante w St. Kitts i Nevis /123RF/PICSEL


Temperatura w tym kraju nigdy nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Są to najstarsze skolonizowane tereny Karaibów. Obie wyspy zostały utworzone przez wulkany, znajdują się na nich zarówno białe, jak i czarne, plaże wulkaniczne. Mieszkańcy wypijają tu rocznie średnio 8,2 litra czystego alkoholu, z czego prawie 50% stanowi spirytus. Ponad 40% mieszkańców tych wysp ma nadwagę. 

Malediwy  - 300 km2

Przedostatni kraj w naszym zestawieniu — Malediwy. Składają się one z około 1190 wysp. Zamieszkuje je 360 000 osób, jednak archipelag odwiedza rokrocznie ponad milion turystów. Ich stolicą jest miasto Male. To republika, w której zarówno szefem rządu, jak i głową państwa jest prezydent. Malediwy są krajem muzułmańskim. 

153582988_m
Jedna z wysp Malediwów /123RF/PICSEL


Jest to jeden z najniżej położonych krajów na świecie — średnia wysokość lądu wynosi 1,5 m n.p.m., a wiele z terenów znajduje się poniżej powierzchni wody. Nie posiada on naturalnych wód śródlądowych. Jest to kraj, w którym odnotowuje się najwyższy współczynnik rozwodów na świecie. Na Malediwy nie wolno wwozić alkoholu. 

Malta - 316 km2 

Jest to wyspiarskie państwo — miasto, znajdujące się w Europie. Stolicą kraju jest Valletta, która jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Zamieszkuje je 475 700 osób. Jest to republika parlamentarna, na której czele stoi prezydent, który sprawuje władzę wraz z parlamentem. 

131005206_m
Centrum miasta Valletta na Malcie /123RF/PICSEL


W tym kraju nie ma ani gór, ani rzek. Na Malcie kręcono wiele filmów i seriali, najpopularniejszym z nich jest Gra o Tron. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych kraju, Lazurowe Okno, zapadło się w 2017 roku. Nazwa Malta wywodzi się od greckiego słowa miód. 

Czytaj również:

Niebieskie światło niszczy siatkówkę oka. Jak jeszcze działa światło z komórki?

Kciuk w górę może bulwersować. Uważaj, emoji bywają bardzo mylące

Strach przed watą, włosami i…kobietami. TOP 20 najbardziej irracjonalnych fobii