Spis treści:

Strzyżak sarni – występowanie

Lipoptena cervi to owad, który występuje w klimacie umiarkowanym. Można go spotkać nie tylko w Europie, ale także w Azji, a nawet w Ameryce Północnej. Zamieszkuje polskie lasy i jest aktywny od maja do września, a nawet października. 

Strzyżak sarni jest brązowy, a długość jego ciała nie przekracza 6 mm. Ma głowę i płaski odwłok. Wyglądem przypomina pajęczaka. Nie bez powodu owad ten bywa nazywany „latającym kleszczem”. Posiada skrzydła, które odrzuca, gdy trafi na odpowiednią ofiarę. Nie siada tylko w widocznych miejscach ciała, np. na rękach, ale próbuje się ukryć choćby w nosie, czy w uchu. Zdarza się, że wchodzi nawet pod powiekę oka. 

Przeczytaj również: Co to za owad? Poniedziałkowy QUIZ z biologii na rozgrzewkę

Jak uniknąć ugryzienia?

Silne odnóża strzyżaka sarniego są zakończone pazurkami. Ułatwiają mu one przyczepianie się do sierści lub włosów żywiciela. Zazwyczaj wybiera sarny, jelenie, łosie lub borsuki. Może też ugryźć człowieka.

Pasożyt atakuje chmarami i żywi się krwią. Wkłuwa się w ciało za pomocą aparatu ssąco-kłującego. Ugryzienie strzyżaka sarniego jest bolesne. Na skórze pojawia się grudka. Obrzęk nie przypomina tego, który bywa wywołany przez komara. Miejsce to może swędzieć do kilku tygodni, chociaż zdarzają się przypadki, że zmiana na skórze nie chce zniknąć nawet do roku. W przypadku alergików są też inne konsekwencje. Oprócz problemów skórnych mogą pojawić się trudności z oddychaniem. 

Jak uniknąć ugryzienia strzyżaka sarniego? Podobnie, jak w przypadku ochrony przed innymi insektami, nie zaszkodzi użycie preparatu odstraszającego. Jednak to nie daje stuprocentowej gwarancji, że owad nie usiądzie na naszym ciele. Dlatego na wycieczkę do lasu warto wybrać się w koszuli z długim rękawem, w długich spodniach, pełnych butach. Dłuższe włosy lepiej spiąć, a głowę osłonić czapką. 

–  Badania wykazały, że strzyżaki mają pewne preferencje w stosunku do barw. Kolory takie jak czarny czy czerwony, ale także... niebieski wybiorą zdecydowanie częściej niż biały czy żółty. Choć idąc do lasu, instynktownie ubieramy się raczej na ciemno, dla spokoju może warto rozważyć nieco bardziej awangardowy strój – taka informacja pojawiła się na profilu Lasów Państwowych w mediach społecznościowych.

Ubranie powinno przylegać do ciała, a im mniej odsłoniętych partii skóry, tym lepiej. Po powrocie z lasu warto dokładnie sprawdzić, czy nie przynieśliśmy strzyżaka sarniego z wycieczki. 

Przeczytaj również: Jego żądło wywołuje śmiertelną reakcję alergiczną albo zatrucie toksynami

Czy strzyżak sarni przenosi choroby?

Strzyżaki sarnie mogą przenosić bakterie Bartonella schoenbuchensis. Przyczynia się ona do stanów zapalnych skóry i rozwoju bartonelozy (odzwierzęcej choroby zakaźnej).

Owady te są nosicielami drobnoustrojów, które wywołują anaplazmozę oraz boreliozę. Nie ma jednak dowodów, że przenoszą je na żywiciela. 

Źródła: ekologia.pl, swiatzwierzat.pl, bryk.pl

Oprac. Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia – rozwiązania do zadań z zeszytu ćwiczeń

Rozwiązania i odpowiedzi do zadań z podręcznika do biologii

Odpowiedzi do ćwiczeń z podręcznika do biologii