Spis treści:

Mrówki ogniste – gatunek inwazyjny z Ameryki Południowej

Początkowo mrówki ogniste występowały w Ameryce Południowej – w Argentynie, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju. Gatunek okazał się aż tak inwazyjny, że dotarł nie tylko do Stanów Zjednoczonych, Azji, Australii, ale także do Europy. 

Mrówki ogniste są duże – ok. 4 mm długości. Charakteryzują się ubarwieniem od czerwonawego po brązowe. Po zasiedleniu terenu królowa buduje małe schronienie i znosi pierwsze jaja – ok. 10–15 sztuk. Potem składa kolejne, by po jednym miesiącu być otoczoną robotnicami, które zapewniają jej pożywienie. Od tego czasu królowa może znosić nawet do 1500 jaj dziennie!

Rozprzestrzenianie się mrówek ognistych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dzięki przewozowi towarów mogą dotrzeć w wiele miejsc. Szybko się aklimatyzują, eliminują rodzime gatunki mrówek, ale stanowią też zagrożenie dla innych owadów, płazów, gadów i ptaków. 

Nie są obojętne dla ludzi. Mrówki ogniste niszczą uprawy, co powoduje ogromne straty finansowe rolników. Gnieżdżą się czasem w instalacji elektrycznej.

Przeczytaj również: Karaczany – zadziwiające owady o wielu twarzach

Czy mrówki ogniste gryzą?

Mrówki ogniste mają na końcu odwłoku żądło. Żywią się nie tylko nasionami roślin, ale przede wszystkim owadami. Zabijają małe ssaki, gady i płazy, niszczą ptasie lęgi. 

Często, gdy poczują się zagrożone, atakują ofiarę w sposób skoordynowany – kilka osobników równocześnie. Wprowadzają do jej ciała  jad, który wywołuje silny ból oraz uczucie podobne do oparzenia. Potem pojawia się opuchlizna i pęcherze. Owady te mogą też atakować ludzi.

Przeczytaj również: Co to za owad? Poniedziałkowy QUIZ z biologii na rozgrzewkę

Mrówki ogniste w Europie

Mrówki ogniste pojawiły się już we Włoszech. Zaobserwowano je niedaleko Syrakuz. To aż 88 gniazd na obszarze 5 hektarów. Kolonie sycylijskie położone są w ujściu rzeki i parku przyrodniczym na przedmieściach miasta. Tam mają świetne warunki do życia.

Pierwsze użądlenia tych owadów były notowane od 2019 roku. Ekspertom udało się ustalić, że populacja, która dotarła do Europy, pochodzi najprawdopodobniej z USA lub z Chin. 

Specjaliści podkreślają, że łatwiej nie dopuścić do zasiedlenia terenu przez mrówkę ognistą niż się jej pozbyć. Australia wydaje miliony dolarów, aby nie mieć problemów z tymi owadami. Nowa Zelandia jest jedynym krajem, któremu udało się wytępić inwazyjny gatunek po tym, jak pojawił się tam w 2001 roku. 

Obecnie mrówki ogniste mogłyby zasiedlić ok. 7 procent terytorium Europy. Uwielbiają ciepło. Dobre warunki do kolonizacji znalazłyby w śródziemnomorskich miastach przybrzeżnych. Naukowcy ostrzegają jednak, że zagrożone są także duże miasta, takie jak Barcelona, Londyn czy Rzym. W przyszłości globalne ocieplenie może ułatwić tym owadom kolonizowanie kolejnych obszarów, które teraz nie są jeszcze w ich zasięgu.

Źródła: ekologia.pl, polsatnews.pl, theguardian.com, bryk.pl 

Oprac. Monika Wąs

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z biologii

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręcznik z biologii