Na Ziemi niebawem może zabraknąć:

Owoce morza i ryby

Według przeprowadzonych w 2006 roku badań, jeżeli nadal będziemy utrzymywać obecne tempo połowu owoców morza, już w 2048 roku może ich zabraknąć. Obecnie rozważa się tworzenie specjalnych sanktuariów, które miałyby korzystnie wpłynąć na aktualny stan mórz i oceanów. Dane zebrane przez Greenpeace jasno wskazują, że na ten moment zagrożonych jest aż 63 proc. światowych zasobów owoców morza.

Ropa

Nie ma co ukrywać — jako społeczeństwo jesteśmy uzależnieni od ropy. Od lat 80. wskaźnik jej wydobycia był niższy niż wskaźnik jej zużycia. Obecnie jedna odkryta baryłka „czarnego złota” przypada na około trzech do pięciu baryłek wydobywanych. Powoli zaczyna się to zmieniać, ponieważ stale szukamy i wprowadzamy rozwiązania wykorzystujące alternatywne źródła energii. Trudno jednoznacznie ustalić, kiedy ropy naftowej może zabraknąć. Gdybyśmy jednak podzielili odkryte rezerwy ropy przez jej roczne zużycie, wynik okazałby się niepokojący: „czarnego złota” wystarczy nam, według tych wyliczeń, na około 40 lat

7 tajemnic Trzech Króli. Tego mogłeś o nich nie wiedzieć

Kakao

Czy wyobrażacie sobie świat bez czekolady? Niestety, ten scenariusz z horroru może stać się rzeczywistością. Wszystko za sprawą stale rosnącego popytu i jednoczesnego spadku produkcji kakao. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, począwszy od niekorzystnej pogody, a skończywszy na kwestiach stricte politycznych. Według prognoz i doniesień jednych z największych przetwórców czekolady — Marsa i Barry Callebaut, niedobory kakao będą stale rosnąć.

73354989_m
Niedobory kakao wciąż rosną /123RF/PICSEL


Woda

O tym, że wkrótce może zabraknąć wody pitnej, w ostatnich czasach mówi się coraz głośniej. WHO prognozuje, iż do 2025 roku połowa żyjących na Ziemi ludzi będzie zamieszkiwać tereny cechujące się niedostatkiem wody. Aktualnie coraz częściej woda pozornie zdatna do spożycia jest skażona chemikaliami i przenoszącymi się wraz z nią chorobami zakaźnymi. I choć nasza świadomość klimatyczna rośnie, a naukowcy głowią się nad rozwiązaniami, takimi jak np. odsalanie wody, scenariusze przyszłości nie wyglądają zbyt pozytywnie.

Kawa

Świat bez niej wydaje się bardzo ponurą wizją. W momencie, gdy produkcja kawy maleje, popyt na nią nieustannie rośnie. Arabica jest jednym z najbardziej znanych na świecie rodzajów napoju, który wielu z nas stawia rano na nogi. Niestety, panujące susze i choroby sprawiają, że plony arabiki z roku na rok są coraz uboższe. Szacuje się, że w przeciągu najbliższych 60 lat zbiory tej popularnej kawy mogą zmniejszyć się aż o 99 proc.  

Światowy Dzień Braille’a. Jak czytają i piszą osoby niewidome?

Wino

Zabraknie czekolady, zabraknie kawy, a być może zabraknie też wina. Wszystko przez to, że pijemy go coraz więcej, natomiast produkujemy coraz mniej. Jest to spowodowane m.in. zmianami klimatycznymi, które uniemożliwiają odpowiedni rozwój winorośli. Analitycy przewidują, że jeśli takie trendy nie ulegną zmianie, wkrótce ceny wina zaczną znacząco rosnąć.

Hel

Hel jest pierwiastkiem istotnym z punktu widzenia nauki (wykorzystuje się go w licznych procesach technologicznych) oraz przemysłu. Niestety, pokłady tego gazu stale ulatują w kosmos, co w przyszłości może zaowocować jego dotkliwym niedoborem. Jednym z pomysłów oszczędzenia go jest... zakaz napełniania nim balonów.

Świadomość tego, że wkrótce niektóre zasoby Ziemi mogą się wyczerpać, jest przytłaczająca. Dlatego warto stale się edukować w zakresie ekologii, aby móc samemu robić małe kroki oddalające nas od momentu, w którym zabraknie np. ryb lub wody.

Czytaj również:

Dlaczego śnieg pali się na czarno? Oto 10 ciekawostek o śniegu, których możesz nie znać

Dlaczego bogowie greccy byli nieśmiertelni? Znasz ich znaki rozpoznawcze?