Z tego artykułu dowiesz się:

Zapowiedź przyszłość, odbicie lęków, wyraz najgłębszych pragnień – bez względu na to, jak interpretujemy sny, nadal stanowią one nie do końca rozwikłaną zagadkę. Z ich fenomenem mierzą się zarówno mniej, jak i bardziej naukowe hipotezy. Z jednej strony tym, skąd się biorą sny, zajmują się neurolodzy, z drugiej odpowiedzi, dlaczego śnimy, próbują dostarczać też psychiatrzy. Oto, do jakich wniosków w kwestii tego, jak powstają sny i dlaczego śnimy, dochodzą specjaliści.

Sny – dlaczego je mamy?

Wyjaśnianie tego tematu warto zacząć od omówienia, czym w ogóle są sny. Z naukowej definicji wynia, że to wizje, przewijające się w umyśle śpiącego człowieka sekwencje obrazów, nad którymi ma on ograniczoną kontrolę, bądź nie ma jej wcale. Mogą one przyjmować formę całych historii bądź niezwiązanych ze sobą obrazów. Bywają bardzo realistyczne, z zachowaniem ciągu zdarzeń i logiki albo całkowicie nierealne. Niekiedy marzenia senne przybierają postać nawracających, męczących majaków, a nawet koszmarów.

Czytaj o zaskakujących faktach na temat spania

Sny – jak powstają?

Sny powstają w obszarze mózgu odpowiedzialnym za emocje i pamięć. Mowa tu o hipokampie. Naukowcy nie mają jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak powstają sny. Różne dziedziny nauki tłumaczą je na swój sposób. Neurologia wyjaśnia, że marzenia senne pojawiają się w fazie REM i są procesem przetwarzania i utrwalania informacji, który dodatkowo stymuluje dopamina. Są one często porównywane do halucynacji, które pojawiają się u osób zmagających się z chorobami psychicznymi wiążącymi się nadprodukcją dopaminy. W tym miejscu warto dodać, że jeśli człowiek zostanie wybudzony ze snu w trakcie fazy REM, najprawdopodobniej będzie pamiętał swoje senne marzenia – co zdarza się rzadko w przypadku naturalnego wybudzenia. Z kolei psychiatrzy i psycholodzy będą odnajdywali w sennych marzeniach dodatkowe znaczenia i interpretowali je przez pryzmat doświadczeń śniącej osoby.

88282745_m
Sny mogą być odbiciem naszych lęków /123RF/PICSEL


Dlaczego sny się powtarzają?

Senne marzenia i koszmary mogą się powtarzać. Czasem ich motywem przewodnim może być nawracający element, w innym przypadku w trakcie snu odtwarzana jest ta sama sekwencja zdarzeń albo obrazów. W czym leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Dlaczego sny się powtarzają? Zjawisko to można traktować jako komunikat płynący z podświadomości człowieka doświadczającego powtarzających się marzeń sennych. Mogą one być w takim wypadku odbiciem jego lęków, błędów, które popełnia, niekomfortowej sytuacji, w jakiej się znajduje. Powtarzające się sny mogą być wyrazem odczuwanego przez osobę dyskomfortu psychicznego, potrzeby zmiany bądź przewartościowania pewnych życiowych kwestii. Marzenia senne tego typu mają alarmujący charakter – bez względu na to, czego dotyczą i co je wywołuje, powinny być traktowane jako ostrzeżenie, przestroga. Człowiek doświadczający powtarzających się snów powinien zasięgnąć porady specjalisty. Być może trapiące go – nierzadko ukryte, nieuświadomione – problemy da się rozwiązać terapią.

Dlaczego sny są kolorowe?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego sny są kolorowe, może być dla wielu osób zaskoczeniem. Otóż o ile z badań wynika, że aktualnie jest to w zasadzie normalny stan rzeczy, jeszcze na początku XX wieku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Sny były czarno-białe. Dlaczego? Skąd ta zmiana? Naukowcy wiążą ją z… mediami. A dokładniej z pojawieniem się kolorowych filmów i zdjęć. Znalazły one odbicie w formie, jaką zaczęły przyjmować ludzkie sny. Wprowadziły do nich kolor.


Czytaj również:

Niebieskie światło niszczy siatkówkę oka. Jak jeszcze działa światło z komórki?

Strach przed watą, włosami i…kobietami. TOP 20 najbardziej irracjonalnych fobii

Kciuk w górę może bulwersować. Uważaj, emoji bywają bardzo mylące

Ile kosztuje Netflix i jak go wykupić