Spis treści:

Pełnia Księżyca – na czym polega?

Pełnia Księżyca to zjawisko astronomiczne, podczas którego Srebrny Glob i Słońce znajdują się w opozycji, czyli po przeciwnych względem siebie stronach Ziemi. Tarcza Księżyca jest wówczas skierowana w stronę zacienionej części naszej planety, a równocześnie w całości oświetlona przez Słońce. Naturalny satelita Ziemi odbija więc światło słoneczne i właśnie dlatego widzimy go na niebie jako pełne koło.  

Pełnia występuje co 29,5 dnia i jest jedną z czterech faz Księżyca, obok kwadry I i II oraz nowiu. Zjawisko to pojawia się więc średnio raz w miesiącu, czyli 12 razy w ciągu roku.

Przeczytaj również: Deszcze meteorów 2023. Kiedy w Polsce będą noce spadających gwiazd?

Truskawkowy księżyc – skąd pochodzi nazwa?

Czerwcową pełnię Księżyca zwyczajowo nazywa się truskawkową pełnią lub truskawkowym Księżycem. Wiele osób zastanawia się więc w związku z tym, czy wobec tego, Srebrny Glob przybiera wówczas czerwoną jak owoc barwę.  

Nazwę truskawkowy Księżyc wymyślili członkowie indiańskich plemion, którzy nadawali określenia wszystkim pełniom w roku. Ułatwiało im to kontrolowanie upływu czasu i planowanie własnej działalności, ponieważ nazwy te wiązały się z cyklami występującymi w przyrodzie. Najczęściej dotyczyły one pojawienia się plonów rolnych, momentów szczególnej aktywności zwierząt lub obfitości konkretnych zjawisk pogodowych. Nazwa truskawkowy Księżyc, dotycząca czerwcowej pełni, odnosiła się do rozpoczynającego się w tym okresie roku sezonu na truskawki.

Czy truskawkowy Księżyc rzeczywiście jest czerwony?

Nazwa truskawkowy Księżyc jest przede wszystkim zwyczajowa, więc jego barwa nie powinna specjalnie różnić się od tej, jaką widzimy na co dzień. Specjaliści z NASA zwracają jednak uwagę, że w tym okresie roku Srebrny Glob znajduje się wyjątkowo nisko, co sprawia, że prześwietla większą część naszej atmosfery. To natomiast może sprawić, że czasami będzie on rzucał lekko różową poświatę. Niewykluczone, że również do tego odnosi się jego nazwa.

Przeczytaj również: Caño Cristales – najpiękniejsza rzeka na świecie. Rozkwita feerią barw na kilka miesięcy

Truskawkowy Księżyc – kiedy patrzeć w niebo?

Pełnia Księżyca w czerwcu 2023 roku będzie miała miejsce 4. dnia miesiąca. Kulminacja zjawiska nastąpi w Polsce o godzinie 5.43, jednak oglądać będzie można je całą noc, oczywiście o ile dopisze odpowiednia pogoda, a niebo będzie bezchmurne. Pełnię można obserwować gołym okiem, natomiast by widzieć ją jeszcze wyraźniej, najlepiej udać się w zacienione miejsce, w którym zanieczyszczenie światłem jest bardzo niewielkie.

oprac. Joanna Cwynar

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z fizyki znajdziesz tutaj:

Spotkania z fizyką. Klasa 8. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi

Fizyka. Klasa 7-8. Zbiór zadań - rozwiązania i odpowiedzi

Fizyka. Klasa 8. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi