Spis treści:

Czym są meteory i co to jest deszcz meteorów?

Meteory często myli się z meteorytami, co jest sporym błędem. Pierwsze z nich to świecące ślady, które pozostawiają po sobie meteoroidy przemieszczające się w ziemskiej atmosferze. Z kolei meteoryty to nic innego jak pozostałości po ciele niebieskim (np. komecie lub asteroidzie), które docierają do Ziemi pod stałą postacią.

Pojawia się więc pytanie, co to jest deszcz meteorów? Jest to kumulacja spadających meteoroidów. Bardzo często potocznie nazywa się je także „spadającymi gwiazdami”.

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Kwadrantydy 2023 – meteory, które obserwowano w styczniu

Przez cały rok na niebie pojawia się zjawisko, jakim jest deszcz meteorów. 2023 rok jest pod tym względem wyjątkowy. Pierwsze spadające gwiazdy zaobserwowano już w styczniu. Od 1 stycznia do 7 lutego na niebie ze średnią prędkością przemieszczały się Kwadrantydy, będące częścią gwiazdozbioru Wolarza. Były one doskonale widoczne w Polsce. Wystarczyło zerknąć na niebo o konkretnej godzinie, aby nie przegapić tego wydarzenia.

Przeczytaj również: Jak powstaje zorza polarna? Gdzie w Polsce można zobaczyć zorzę polarną

Kwiecień i maj 2023 – szansa na dostrzeżenie spadających gwiazd

Te dwa miesiące są wyjątkowo obfite w zjawiska pojawiające się na niebie. Już w połowie kwietnia, a dokładniej od 16 dnia tego miesiąca, można było zaobserwować Lirydy. Są to meteory będące pozostałościami po komecie Thatchera, których radiant znajduje się przy gwiazdozbiorze Lutni. Największe natężenie spadających gwiazd było widoczne 23 kwietnia. To jednak nie wszystko! Od 19 kwietnia na niebie pojawiają się także kolejne meteory – eta Akwarydy. Są one częścią gwiazdozbioru Wodnika i śladem po komecie Halleya. Aktualnie można je obserwować aż do 28 maja, chociaż największe szanse na to będą 16 maja.

Lipiec i sierpień – niezwykły deszcz meteorów 2023

W lipcu 2023 roku na niebie pojawią się Perseidy. Od 17 lipca aż do 24 sierpnia będzie można zaobserwować aktywność meteorów, które uznaje się za jedne z najbardziej widocznych. Są one częścią gwiazdozbioru Perseusza – stąd też nawiązująca do tego nazwa. Chcesz mieć pewność, że nie przegapisz tego zjawiska? Śledź informacje na temat godzin, kiedy będzie można je obserwować. Szacuje się, że kumulacja przypadnie na 12-13 sierpnia.

W międzyczasie – od 12 lipca do 19 sierpnia – na niebie pojawią się także delta Akwarydy, mające radiant w gwiazdozbiorze Wodnika. Ich kumulacja ma przypaść na 28 lipca. Są one jednymi z najlepiej widocznych rojów w Polsce. Co jeszcze je wyróżnia? Przede wszystkim umiarkowana prędkość i wysoka aktywność.

Przeczytaj również: Kraina śpiących wulkanów w Małopolsce. Gdzie można zobaczyć aktywną mofetę?

Październikowe noce z deszczem meteorów

Miłośnicy zjawisk pojawiających się na niebie w październiku 2023 roku będą mieli dwie okazje do tego, aby obserwować spadające gwiazdy. Pierwszy deszcz meteorów będzie miał miejsce od 6 do 10 października. Największe liczba Drakonidów, mających radiant w gwiazdozbiorze Smoka, będzie widoczna w dniach 8-9 października.

Drugi deszcz meteorów w październiku będzie znacznie dłuższy. Szacuje się, że potrwa od 2 października aż do 7 listopada. Wówczas na niebie pojawią się Orionidy. Największa widoczność spadających gwiazd przypadnie na 21-22 października.

Projekt bez tytułu (3)
Deszcze meteorów są w Polsce dobrze widoczne /123RF/PICSEL

 

Listopad – kolejny, tym razem potrójny deszcz meteorów 2023

W listopadzie na niebie będzie można obserwować południowe Taurydy z radiantem w gwiazdozbiorze Byka. Chociaż ich aktywność zauważalna będzie już od początku września (a dokładniej 10 września), to największa szansa na ich dostrzeżenie przypadnie na 5-6 listopada.

Drugi deszcz spadających gwiazd dotyczy północnych Taurydów – także z radiantem w gwiazdozbiorze Byka. Te będą aktywnie od 20 października do 10 grudnia. Największa widoczność przypadnie jednak na 12-13 listopada.

Ostatnie zjawisko w listopadzie 2023, które będzie można obserwować na niebie, to deszcz Leonidów trwający od 10 do 23 listopada. Kumulacja nastąpi 18 listopada i może być wyjątkowa z uwagi na prędkość, jaką osiągną Leonidy.

Przeczytaj również: 10 najdziwniejszych odkryć na świecie. Jakie kryją tajemnice?

Kiedy i jak obserwować deszcz meteorów w grudniu 2023?

Spadające gwiazdy w grudniu 2023 roku pojawią się na niebie w dwóch turach. Pierwsza z nich rozpocznie się 4, a skończy 17 grudnia. Wówczas będzie można obserwować Geminidy, których największa aktywność nastąpi 14-15 grudnia.

Drugi deszcz meteorów będzie miał miejsce od 17 do 26 grudnia. Ten dotyczy Ursydów, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Najwięcej spadających gwiazd na niebie będzie można zobaczyć 23 grudnia nad ranem. Wówczas będą one najbardziej widoczne.

Deszcze meteorów w Polsce są bardzo dobrze widoczne na niebie. Znając datę i godzinę kumulacji spadających gwiazd, można dostrzec ich naprawdę sporo. Oczywiście widoczność poszczególnych meteorów różni się między sobą i nie zawsze jest taka sama. Ważna jest nie tylko ich prędkość, ale także warunki atmosferyczne, w których prowadzi się obserwacje.

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)


Rozwiąż nasze quizy:

Czy znasz znaczenie najdziwniejszych polskich słów? QUIZ dla znawców języka polskiego

QUIZ: Kultowe gry i zabawy z PRL-u? Pamiętasz zasady

QUIZ: Jak to się pisze? Takie pułapki na dyktandzie pokonają tylko mistrzowie języka polskiego