Gilotyna a „Gwiezdne Wojny”

Ścinanie ludziom głów gilotyną kojarzy nam się z dawnymi czasami Rewolucji Francuskiej. Rzeczywiście, wtedy udoskonalono to narzędzie i zaczęto stosować jako standardowe do wykonywania egzekucji.

W czasach hitlerowskiej okupacji wysyłano na nią za uczestnictwo w ruchu oporu, a po wojnie nie zdecydowano się znieść jej używania. Ostatniego ścięcia gilotyną dokonano w 1977 roku, czyli w tym samym, w którym do weszła pierwsza część „Gwiezdnych Wojen”. Karę śmierci we Francji zniósł dopiero prezydent François Mitterrand w 1981 roku.

Gilotyna

Żródło: 123RF/Picsel

Kleopatrze bliżej do Facebooka, niż piramid

Starożytny Egipt kojarzy nam się z faraonami, monumentalnymi piramidami i piękną Kleopatrą. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że dla królowej Egiptu piramidy były tak samo starożytne, jak dla nas jest Kleopatra.

Piramidy były już wtedy dawnym obiektem architektury, przypominającym o potędze Egiptu. Piramida Cheopsa powstała około 2560 roku p.n.e., a Kleopatra zmarła w 30 roku p.n.e. Oznacza to, że bliżej jest legendarnej, egipskiej królowej do Facebooka, niż do ikonicznych elementów krajobrazu Gizy.

Piramidy

Żródło: 123RF/Picsel

Oxford starszy niż Aztekowie

Nauka w angielskim Oxfordzie rozpoczęła się już w 1096 roku. W 1249 był to już oficjalny uniwersytet. Oxford sprawia wrażenie instytucji z naszych czasów, czegoś nam towarzyszącego. Ludzie wciąż się tam zapisują i korzystają z jego wykładów. Nie zdajemy sobie sprawy, że ma już prawie tysiąc lat. Z Aztekami jest odwrotnie – sprawiają wrażenie cywilizacji starożytnej. Jednak oficjalnie początek cywilizacji azteckiej datuje się dopiero na 1325 rok. Wtedy założono miasto Tenochtitlán na terenie dzisiejszego Meksyku.

Oxford

Żródło: 123RF/Picsel

Islandzki parlament powstał przed chrztem Polski

Najstarszym parlamentem na świecie jest Althing. To islandzkie zgromadzenie ogólne zostało utworzone w 930 roku, 45 kilometrów od dzisiejszej stolicy - Reykjaviku. Natomiast Polanie prowadzili swoją ekspansję terytorialną nad Wisłą mniej więcej w latach 930-940. Oficjalne uznanie Polski na arenie międzynarodowej nastąpiło dopiero po chrzcie Mieszka I w 966 roku. Islandzki Althing w swojej ponad tysiącletniej historii miał tylko 45-letnią przerwę w działaniu i urzęduje do dziś.

Althing

Żródło: 123RF/Picsel

Tiffany & Co. starsza niż Włochy

Włochy

Żródło: 123RF/Picsel

Amerykańska firma sprzedająca biżuterię stała się sławna na cały świat dzięki filmowi „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn w roli głównej. Pierwszy sklep założony został już w 1837 roku przez Charlesa Tiffany’ego i Johna Younga w Connecticut. Natomiast włoski generał Giuseppe Garibaldi rozpoczął swoją kampanię w 1861 roku. Jego misja miała na celu zjednoczenie Włoch poprzez podbicie pomniejszych księstw i państw-miast, które zajmowały teren ówczesnego Półwyspu Apenińskiego. Udało się to w 1870 roku, po podbiciu Rzymu. Dopiero wtedy Włochy stały się państwem, które znamy dzisiaj.

Historia obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby najlepsi powieściopisarze. Nie składa się wyłącznie z traktatów, dat i nazwisk. Nauka historii może być sposobem na lepsze zrozumienie procesów rządzących współczesną polityką i społeczeństwem. Jak widać, potrafi być też źródłem inspiracji i rozrywki.