Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są dziury Wink Sink? 

Wink Sink 1 i Wink Sink 2 to dwa zapadliska w hrabstwie Winkler na teksańskiej pustyni, które powstały na skutek wierceń związanych z wydobyciem ropy i gazu (głównie w latach 1926-1964). Pierwsza z dziur zapadła się 3 czerwca 1980 roku, natomiast druga powstała około 1,5 km od niej, 21 maja 2002 roku. Wink Sink 1 ma 110 m średnicy, czyli nieco więcej niż wynosi długość boiska piłkarskiego, natomiast Wink Sink 2 liczy ich 270. Głębokość zapadlisk sięga 34 m.  

Przeczytaj również: Siedem rzeczy, których na Ziemi może zabraknąć

Jak powstały zapadliska? 

Tego rodzaju tąpnięcia mogą tworzyć się naturalnie, gdy przenikająca do wnętrza ziemi woda rozpuszcza podłoże skalne, tworząc podziemne jamy, które wraz z upływem czasu coraz bardziej się powiększają, aż do momentu, gdy górne warstwy gleby całkowicie się zapadną i uformują dziurę na powierzchni ziemi. Podobne zapadliska mogą kształtować się w trakcie wydobycia ropy lub gazu, gdy w gruncie wierci się dziury, do których wlewa się woda. To ona rozpuszcza międzywarstwową sól, a to także powoduje zapadanie się warstw ziemi i formowanie dziur. To właśnie w ten sposób ukształtowały się zapadliska Wink Sink na polu naftowym Henrick, gdzie wydobywano surowce energetyczne. 


Zapadliska powoli się łączą 

Prowadzone przez ponad dekadę badania z wykorzystaniem satelitarnych obrazowań radarowych wykazały, że zapadliska Wink Sink systematycznie się powiększają, a ziemia wokół nich coraz bardziej się zapada. Rozszerzające się szczeliny w gruncie pojawiają się również wzdłuż drogi, którą jeżdżą maszyny wykorzystywane do wydobywania ropy. Według badaczy z Southern Methodist University of Dallas na tych terenach grunt jest bardzo niestabilny i w przyszłości mogą pojawić się na nim kolejne zapadliska. Wink Sink 1 i 2 mogą się połączyć albo może dojść do jednego wielkiego tąpnięcia, które utworzy ogromną wyrwę w ziemi.  

Projekt bez tytułuff
Wink Sink 1 ma średnicę długości boiska piłkarskiego /fot. Gunny1971 (YouTube)


Wink Sink — możliwa katastrofa 

Połączenie się dziur może być tragiczne w skutkach, ponieważ w ich pobliżu znajdują się dwie miejscowości — Wink (ok. tys. mieszkańców) i Kermit (ok. 6 tys. mieszkańców). Nawet jeśli nie spowoduje ono zapadnięcia się miasteczek, to cały obszar wokół zapadlisk jest pełen urządzeń i instalacji do wydobywania ropy oraz rurociągów z niebezpiecznymi cieczami, zatem zawalenie się ziemi na tym obszarze może być katastrofalne w skutkach

Mimo tego, że z powodu niestabilności gleby wstęp na pola wokół Wink Sink jest dla ludzi zabroniony, teren ogrodzono, a za jego przekroczenie grozi aresztowanie, to wielu ludzi wciąż odwiedza zapadliska — w siatkach znajdywane są nacięcia, a w pobliżu dziur puste puszki i butelki. 

 
oprac. Joanna Cwynar
 
Czytaj również: