Spis treści:

Najdziwniejsze owoce świata

Najdziwniejsze owoce świata zaskakują swoim wyglądem i smakiem. Czy warto ich spróbować? Zdecydowanie. Tym bardziej że niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe – na przykład smakują jak czekolada lub wręcz przeciwnie, są bardzo soczyste i orzeźwiające. 

Owoc drzewa hala aka puhala 

To owoc drzewa padana połaciowego, który pochodzi z wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Jego owoce są okrągłe i mają nietypowe włoski na skórce. Miąższ jest biały lub żółty i ma kilka dużych nasion. Jest słodko-kwaśny i charakteryzuje się intensywnym smakiem. Hala aka puhala ma średnicę około 10-15 cm i waży około 200-400 g. Jego skórka jest zielona lub żółta.  


Owoc wyróżnia się wysoką zawartość witaminy C i potasu. Ponadto jest źródłem błonnika, poprawia krążenie krwi i chroni przed chorobami naczyniowymi. Przyjmuje się też, że jego liście łagodzą stres, obniżają ciśnienie krwi i wykazują właściwości upiększające – wzmacniają włosy i eliminują łupież. Hala aka pulę można jeść na surowo, gotować, piec lub suszyć.

Przeczytaj również: Najstarsze drzewo świata ma ponad 5 tysięcy lat. Jakie tajemnice kryje?

Jagodzian rambutan

To gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych, który występuje głównie w Malezji, Chinach i Indonezji. Jego owoce przypominają liczi, ale mają czerwoną lub żółtą skórkę z miękkimi włoskami. Miąższ jest biały lub różowy i ma jedno duże nasiono. Jest biały, soczysty i orzeźwiający. Owoc mierzy około 3-5 cm i waży około 20-40 g. Zawiera sporo witaminy C, żelaza i manganu. Można go jeść na surowo, dodawać do sałatek, koktajli, deserów lub przetworów.  

1200px-Rambutan_Nephelium_lappaceum_Whaldener_Endo
Jagodzian rambutan /fot. autor: Whaldener Endo, licencja: CC BY-SA 3.0


W Polsce kupimy go w wybranych sklepach. Niektórzy też próbują hodować go w domu, choć nie jest to łatwe. Jeśli drzewko urośnie, będzie niewielkie i nie ma raczej szansy na pojawienie się na nim owoców.

Mangostan właściwy

Jest to drzewo z rodziny kluzjowatych, które pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jego owoce są ciemnofioletowe i mają grubą skórkę. Pod nią kryje się biały, delikatny miąższ o słodko-cierpkim smaku. Mangostan właściwy ma średnicę około 4-8 cm i waży około 50-150 g. Jego skórka jest gruba, zwykle fioletowa lub brązowa. Owoc nadaje się do jedzenia na surowo, a także sprawdzi się jako dodatek do sałatek, koktajli, deserów lub sosów. Ma wysoką zawartość witaminy C i B, błonnika oraz polifenoli. Jest również bogatym źródłem białka.

Z mangostanem jest związana legenda. Zgodnie z nią drzewko odnalazł sam Budda i zachwycony smakiem owoców postanowił podzielić się nimi z mieszkańcami pobliskiej wioski. Od tamtej pory mangostan ma znaczenie religijne i jest niezwykle ceniony. 

Przeczytaj również: Odwrócony wodospad. Czy to niezwykłe zjawisko można spotkać w Polsce?

Bligia pospolita

To owoc drzewa z rodziny flaszowcowatych, które rośnie w tropikalnej Afryce. Jego owoce są podłużne i mają pomarańczową skórkę. Miąższ jest biały lub żółty i ma konsystencję masła. Smakuje słodko, a aromatem przypomina jabłko. Owoc charakteryzuje się wysoką zawartość witaminy C, kwasu foliowego i chityny. Można go jeść na surowo, gotować, piec lub smażyć.


Akebia

Pochodzi z rodziny lardyzowatych. Rośnie w Azji Wschodniej i ma formę kłącza. Jej owoce są fioletowe lub różowe i mają miękką skórkę. Miąższ jest biały lub różowy i ma drobne nasiona. Smakuje bardzo słodko i pachnie jak czekolada. Akebia osiąga długość około 10-15 cm i waży około 50-100 g.  

Projekt bez nazwy
Akebia /fot. autor: JohnJGasper2, licencja: CC BY-SA 4.0


Owoc ma wysoką zawartość witaminy C, wapnia i magnezu. Świetnie smakuje na surowo, jako dodatek do sałatek, koktajli, deserów lub galaretek.

Salak 

Kolejny najdziwniejszy owoc świata to salak, który wydaje palma z rodziny arekowatych rosnąca w Azji Południowo-Wschodniej. Jej owoce są brązowe i mają łuskowatą skórkę. Miąższ jest żółty lub biały i ma twardą konsystencję. Smakuje kwaśno-słodko, a aromatem przypomina ananasa. Cechuje się wysoką zawartością witaminy C, potasu i jodu.

Przeczytaj również: Nazywane jest „polskim Como”. Bajkowe jezioro na Dolnym Śląsku

Najdziwniejsze warzywa świata

Najdziwniejsze owoce świata to nie wszystko. Warto przyjrzeć się także warzywom, które zadziwiają swoim wyglądem i smakiem. Wśród nich można wyróżnić na przykład rzodkiewkę arbuzową, nazywaną też rzodkwią chińską.

 
Jej nazwa jest związana z wyglądem miąższu, który ma intensywnie czerwony kolor i przypomina właśnie arbuza. Smak również należy do wyjątkowych. Ma subtelnie pikantną, delikatnie słodkawą nutę, z lekką kwaskowatością. Dzięki temu jest idealnym dodatkiem do sałatek, kanapek czy sushi.

Czy najdziwniejsze warzywa świata można znaleźć również w Polsce? Jak najbardziej, a przykładem może być choćby patison o bardzo nietypowym kształcie, kolorowa marchew czy zapomniany wężymord. Ostatnie z nich wygląda niepozornie, jednak kryje w sobie całe bogactwo składników odżywczych. 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z biologii znajdziesz tutaj:

Biologia. Klasa 7. Zeszyt ćwiczeń - rozwiązania i odpowiedzi

Puls życia. Klasa 5. Podręcznik. Biologia – rozwiązania i odpowiedzi

Biologia. Puls życia. Klasa 8. Podręcznik - rozwiązania i odpowiedzi