Spis treści:

Dlaczego składa się życzenia na Boże Narodzenie?

Życzenia mają ukrytą moc, zwłaszcza te, które są składane szczerze i płyną z głębi serca. To, co zostało wypowiedziane szczerze, ma szansę się spełnić – w tym tkwi siła słów tworzących życzenia.

Dlaczego składa się życzenia na Boże Narodzenie? Podobnie jak w przypadku życzeń z okazji innych świąt, urodzin czy imienin składający życzenia chce wyrazić życzliwość w stosunku do osoby, której życzy np. zdrowia, szczęścia czy wszelkiego dostatku.

Czas świąteczny to doskonała okazja do tego, aby pogodzić się z osobami, z którymi pokłóciliśmy się w ciągu ostatniego roku. Jeśli nie wiesz, jak zrobić pierwszy krok, życzenia świąteczne mogą okazać się doskonałym sposobem pojednania.

Przeczytaj również: Ostatni w tym roku deszcz meteorów. Nie można go przegapić

Kiedy składa się życzenia na Boże Narodzenie?

Co do zasady, życzenia na Boże Narodzenie składa się podczas wigilijnej wieczerzy, łamiąc się przy tym opłatkiem, albo w któryś ze świątecznych dni. Jeśli jednak widzisz się z konkretną osobą np. tydzień przed świętami i wiesz, że już do tego czasu się nie spotkacie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście złożyli sobie życzenia wcześniej.

Co powinno znaleźć się w życzeniach na Boże Narodzenie?

Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia możesz złożyć w różnej formie. Najlepiej jest składać je osobiście, jednak nie zawsze będziesz mieć taką możliwość, zwłaszcza jeśli ktoś z twojej rodziny lub znajomych mieszka daleko i nie spotkacie się w trakcie świąt.

W takim przypadku możesz złożyć życzenia telefonicznie lub za pośrednictwem rozmowy wideo. Jeśli prowadzenie rozmów telefonicznych nie jest twoją mocną stroną, życzenia możesz wysłać w formie kartki świątecznej lub w postaci SMS-a. Ta druga metoda ta staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza wśród młodych osób.

Co powinno znaleźć się w życzeniach na Boże Narodzenie? Życzymy sobie tego, co dobre, a nie tego, co złe. W życzeniach na Boże Narodzenie powinno się znaleźć wszystko to, co byś chciał, żeby spotkało osobę, której życzenia składasz. Najczęściej wśród życzeń bożonarodzeniowych znajdują się takie, które dotyczą radosnego okresu świątecznego spędzonego w gronie najbliższych. Wśród osób wierzących składa się życzenia Bożego błogosławieństwa, wielu łask Bożych czy opieki Dzieciątka.

Przeczytaj również: Lodospady w Polsce. Cuda natury, które warto zobaczyć zimą

Życzenia na Boże Narodzenie 2022

Jakie życzenia na Boże Narodzenie w 2022 roku można dołączyć do prezentów świątecznych? Charakter życzeń powinien być dostosowany do relacji, jaka łączy cię z osobą, której te życzenia będziesz składać. Jeśli życzenia mają być skierowane do osoby, którą ledwo znacz lub z którą łączą cię stosunki formalne, lepiej zachować stonowaną formę przekazu. W takiej sytuacji unikaj zabawnych wierszyków i życzeń, które mogłyby zostać uznane za kontrowersyjne.

Co innego, gdy adresatem życzeń jest być ktoś z twojej rodziny lub dobrych znajomych, o kim wiesz, że zabawne życzenia świąteczne go nie urażą. Wówczas możesz wyjść poza konwencjonalny tekst życzeń i do prezentu dołączyć zabawny wierszyk, np. o wesołym świątecznym karpiku.

Życzenia bożonarodzeniowe mogą więc mieć charakter:

  • tradycyjny;
  • religijny;
  • zabawny.

Przydatne będą oryginalne życzenia na Boże Narodzenie. Ich przykłady możesz wykorzystać, aby złożyć życzenia rodzicom, rodzeństwu oraz bliższym i dalszym znajomym!

Oryginalne życzenia na Boże Narodzenie – przykłady

Nie masz pomysłu na świąteczną rymowankę? Oto oryginalne życzenia na Boże Narodzenie, które możesz umieścić np. na kartkach świątecznych:

„Aby Chrystus, który dziś w żłobie się narodził,
przyniósł ukojenie wszelkich trosk,
niech miłość Dzieciątka zagości w sercu,
i niech nadzieja towarzyszy Ci każdego dnia”

„Niech Święta Bożego Narodzenia
przyniosą Ci radość, pokój i wzajemną życzliwość.
Niechaj staną się źródłem wzmacniania ducha,
który pomoże spełnić Twoje najskrytsze marzenia!”

„Niech te święta będą dla Was
radosną uroczystością.
Zapowiedzią szczególnie głębokiego
miłosierdzia Bożego.
Niech Bóg, którego macie w sercu,
prowadzi Was przez cienie i blaski.
Spokojnych świąt w ciepłym, rodzinnym gronie życzy...”

„Pierwsza gwiazdka na niebie
uśmiech do Ciebie już śle.
Tęsknię bardzo do Ciebie
i mocno kocham Cię.
Życzenia najlepsze składam:
wszelkiej pomyślności, prezentów bez liku,
dobrego nastroju, pieniędzy w portfeliku,
zdrowia, szczęścia, radości,
i karpia bez ości!”

„Od święta i na co dzień:
niech radość w sercu Twoim gości,
niech nie zabraknie w nim miłości,
by życie było wesołe,
by precz odeszły niedole,
niech kłopotów będzie mało
i by pieniędzy nie brakowało!”

Pamiętaj, że świąteczny czas Bożego Narodzenia i związana z nim tradycja składania życzeń to doskonała okazja, aby nawiązać kontakt z osobą, z którą od dłuższego czasu nie rozmawiasz. Może to właśnie dzięki życzeniom świątecznym wasza relacja znów się odrodzi?

 

Rozwiąż nasze quizy:

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka

Prawda czy fałsz. Ten geograficzny quiz to pestka nawet dla dzieci

QUIZ: Czy na pewno wiesz, co te słowa znaczą? 7/10 punktów to sukces