Spis treści:

Jezioro Bielawskie – charakterystyka 

Jezioro Bielawskie ma powierzchnię 0,23 km2 i średnią głębokość przekraczającą 6 m. Powstało stosunkowo niedawno, bo w latach siedemdziesiątych minionego stulecie. Było potrzebne bielawskim zakładom włókienniczym, dlatego wykonano zaporę ziemną na dopływie rzeki Brzęczek. 

Pod koniec XX w. zyskało nową funkcję, czyli sportowo-rekreacyjną. Oficjalna nazwa – Jezioro Bielawskie – pojawiła się dopiero w XXI wieku. Wcześniej ten akwen był znany, jako Zbiornik Sudety. Choć to nie jedyne określenie, które przylgnęło do tego miejsca. 

Przeczytaj również: Zamek Krzyżotopór w teledysku zespołu Enhypen. Utwór ma miliony wyświetleń

Jezioro Bielawskie – „polskie Como”

Sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się ok. 60 km od Wrocławia, jest porównywany do trzeciego pod względem wielkości jeziora Włoch – Lago di Como

Jezioro Como jest otoczone górami z najwyższym szczytem Monte Legnon, który dominuje nad miastem Colico. Polski odpowiednik jest usytuowany u podnóża Gór Sowich, uznawanych za najbardziej tajemnicze pasmo górskie w naszym kraju. Piękne widoki są gwarantowane. W pobliżu dolnośląskiego akwenu można spotkać łabędzie, kaczki, a czasem nawet siewkę (sieweczkę) rzeczną. 

Projekt bez nazwy - 2023-05-24T151914.760
Widziałeś Lago di Como na żywo?/123RF/PICSEL

Po włoskim akwenie kursują promy. Turyści wykorzystują okres od czerwca do sierpnia na uprawianie sportów wodnych – windsurfingu i kitesurfingu. Jezioro Bielawskie też jest świetnym miejscem dla miłośników windsurfingu. Podobnie jak dla fanów żeglarstwa. Można korzystać z własnego sprzętu lub wypożyczalni.

W okresie wakacyjnym warto spróbować czegoś nowego – rowerowych katamaranów, czyli dwukadłubowych pojazdów wodnych, którymi steruje się przy pomocy kierownicy. Dostępne są też zwykłe rowery wodne i kajaki, dzięki którym można pływać po Jeziorze Bielawskim. 

Projekt bez nazwy - 2023-05-24T151501.988
Jezioro Bielawskie przyciąga miłośników sportów wodnych... /123RF/PICSEL

Jezioro Como jest znane ze swoich tras rowerowych. Wiele z nich jest uznawanych za trudne, wymagające dużej sprawności fizycznej. Podobne opinie można przeczytać o tych w okolicach Jeziora Bielawskiego. 

Na Lago di Como znajduje się zaledwie jedna wyspa – Isola Comacina. Dziś jest zalesiona, ale jeszcze w XII w. istniała tam osada. Zachowały się nawet ruiny po dawnych budowlach sakralnych i świeckich. Na Jeziorze Bielawskim również znajduje się wyspa, do której łatwo dotrzeć. 

Bielawa_zbiornik_Sudety
Jezioro Bielawskie/fot. autor: Wikipedysta:WiWok, licencja: CC BY-SA 3.0

Podobieństwa polskiego i włoskiego akwenu można szukać w nazwach. Lago di Como to jezioro przy mieście Como. Również Jezioro Bielawskie wprost nawiązuje do Bielawy – miasta w powiecie dzierżoniowskim, na Dolnym Śląsku. 

Co ciekawe włoskie miasto Como słynie z produkcji jedwabiu, a Jezioro Bielawskie pełniło początkowo funkcję zbiornika wody dla lokalnych zakładów włókienniczych. 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Warto je zobaczyć

Bielawa atrakcje turystyczne

Na bielawskim akwenie odbywają się zawody kajakarskie. To tylko jedna z atrakcji turystycznych, które czekają na odwiedzających to miejsce w sezonie letnim. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Camping Sudety to nie tylko plaża, na której można rozłożyć koc i molo prowadzące na wyspę, na której znajdują się np. wiaty turystyczne, stanowiska grillowe. To też pole namiotowe nazwane „Biwak Sudety”, gdzie nie trzeba podejmować wyboru między sportami wodnymi a górskimi krajobrazami. Obie atrakcje są na wyciągnięcie dłoni, choć nie wynika to tylko z położenia geograficznego, ale także z działalności człowieka.

Odkryty basen, który się tam znajduje, to dobre miejsce do aktywnego spędzenia wolnego czasu przez dzieci i dorosłych. Są też inne możliwości. Formą wypoczynku na łonie natury jest wycieczka do Bielawskiego Parku Miejskiego, którego historia sięga XIX wieku. 

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z geografii znajdziesz tutaj:

Geografia. Klasa 1. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi

Geografia. Klasa 2. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi

Geografia. Klasa 3. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi