Znajdź swój gatunek

Pewnie masz już swój ulubiony gatunek literacki, a jeśli nie, to pewnie wiesz co cię kręci. Fantastyka jest jednym najbardziej popularnych gatunków wśród młodych czytelników. Pozwala ci zagłębić się w świecie elfów czy magów oraz zafascynować się uniwersum wymyślonym specjalnie na potrzeby książki. Powieści science fiction ukazują konflikty międzygalaktycznych cywilizacji i ich walczące ze sobą potężne, kosmiczne floty. Zwracają też uwagę na zagrożenia wynikające z drastycznego postępu technologii. W powieściach kryminalnych i sensacyjnych możesz śledzić emocjonujące śledztwa mistrzów dedukcji i wraz z nimi rozwiązywać zagadkę. Kryminały obfitują w pościgi, intrygi i romanse. Pełne są nieszablonowych bandytów i skorumpowanych stróżów prawa.  Dla odmiany literatura obyczajowa zazwyczaj przedstawia problemy bliskie zwykłemu człowiekowi. Omawia kwestie bezpośrednio dotyczące naszej egzystencji i konfliktów, jakie nas rozdzierają jako jednostki lub jako społeczności.

Najciekawsze powieści z gatunku fantastyki

Polska fantastyką stoi. Z najważniejszych polskich pisarzy tego gatunku trzeba wspomnieć Andrzeja Sapkowskiego i Stanisława Lema. Arcyciekawe przygody wiedźmina Geralta, obfitujące w zabawne dialogi i przeróżne postaci, są rewelacyjną rozrywką. Sapkowski pokazuje świat fantastyczny z elementami rzeczywistości, wykorzystując fantasy jako sposób do przekazania głębszych idei. Lem natomiast podejmuje temat wpływu rozwoju technologii na życie człowieka, problematykę kontaktu z obcą cywilizacją oraz przedstawia wizję utopijnego społeczeństwa. Jego „Dzienniki gwiazdowe” skupiają wiele popularnych problemów nurtujących pisarzy science fiction. Są one również napisane przystępnie, ciekawie i zrozumiale nawet dla tych, którzy nie rozumieją fizyki czy astronomii. Z tego powodu są najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z literaturą Stanisława Lema.

Najlepsze książki kryminalne i sensacyjne

Rekordy popularności bije amerykański pisarz Dan Brown. W swoich najbardziej popularnych powieściach przedstawia alternatywne wersje historii, opierając je na sławnych dziełach sztuki i ukrytych w nich poszlakach. W powieści „Kod Leonarda da Vinci” główny bohater prowadzi śledztwo, dotyczące zabójstwa kustosza w paryskim Luwrze, a w „Aniołach i demonach” szuka powiązań Watykanu z tajemniczym stowarzyszeniem Illuminatów. Dla angażujących i pełnych zwrotów akcji historii warto również sięgnąć po książki Remigiusza Mroza czy genialnego Norwega Jo Nesbø. Ich powieści nastawione są przede wszystkim na wciągającą akcję i angażujące intrygi. Przygotuj się jednak na to, że nieraz zarwiesz nockę czy dwie, tylko po to, żeby dowiedzieć się co będzie dalej.

Powieści obyczajowe, po które warto sięgnąć

Japończyk Haruki Murakami jest jednym z najczęściej czytanych pisarzy na świecie. Jego powieści są w stanie trafić do każdego czytelnika, ponieważ odwołuje się w nich do tematów uniwersalnych. Co roku jest faworytem do literackiego Nobla, a czytany jest przez wszystkich, od mechaników po profesorów uniwersyteckich. Jednak dużą część swojej literatury Murakami kieruje właśnie do ciebie – młodego ucznia lub studenta. Szczególnie warto sięgnąć po „Norwegian Wood” i „Przygodę z owcą”. Dodatkowo jednym z najbardziej angażujących pisarzy obyczajowych jest Marek Hłasko. W opowiadaniach ze zbioru „Pierwszy krok w chmurach” porusza on problemy codziennej, polskiej rzeczywistości. Jednak mimo poważnej tematyki przede wszystkim potrafi rozbawić błyskotliwymi dialogami.

Na początku twojej przygody z literaturą popularną, warto zastanowić się nad idealnym dla ciebie gatunkiem i pisarzem. Odpowiednie książki pomogą ci rozwinąć wyobraźnię, krytyczne myślenie, a często zwrócą uwagę na problemy drążące społeczeństwo. Przygoda z literaturą jest wspaniała i może trwać długie lata. Należy pamiętać, żeby nie zrazić się do literatury już na starcie, bo nie musi ona być nudna, trudna i niezrozumiała.

Miron Kądziela