Spis treści:

Co to jest nów Księżyca?

Nów jest jedną z czterech faz Księżyca. Srebrny Glob znajduje się wówczas między Słońcem a Ziemią i wszystkie trzy ciała niebieskie ułożone są w jednej linii. Gdy znajdujemy się na naszej planecie, Księżyc nie jest dla nas widoczny gołym okiem, ponieważ jego tarcza, która jest zwrócona ku Ziemi, znajduje się wówczas w całkowitym cieniu. 

Pozostałe fazy Księżyca

Fazą Księżyca przeciwną do nowiu jest pełnia, podczas której widzimy całą tarczę Księżyca. Wówczas układ tych trzech ciał niebieskich jest inny niż w przypadku nowiu – Ziemia znajduje się między Słońcem i Księżycem. Gdy jesteśmy na naszej planecie, widzimy tę część Srebrnego Globu, od której odbija się blask promieni słonecznych.  

Lunacja, czyli okres między kolejnymi nowiami, wynosi 29,5 dnia. Tyle samo wynosi odstęp pomiędzy kolejnymi pełniami. Oba zjawiska oddzielają od siebie średnio dwa tygodnie, podczas których występują pierwsza i ostatnia kwadra. Są to momenty, w których, gdy obserwujemy niebo z północnej półkuli Ziemi, widać tylko zachodnią (w przypadku pierwszej kwadry) lub wschodnią (w przypadku ostatniej kwadry) połowę tarczy Księżyca.


Przeczytaj również: Kawah Ijen. Siarkowy potwór i mieniące się kolorami jezioro

Skąd pochodzi nazwa nów?

„Nów” w wielu językach tłumaczy się go po prostu jako nowy Księżyc (np. z angielskiego „new moon”). Kiedyś w ten sposób nazywano nie moment, w którym Srebrny Glob jest całkowicie niewidoczny, a ten, w którym po raz pierwszy po faktycznym nowiu zaczyna pokazywać się jego sierp. Od nowiu Księżyca „przybywa” aż do pełni, zatem po całkowitym „braku” naturalnego satelity na niebie (tj. po nowiu w dzisiejszym znaczeniu), zaczyna się on ponownie ukazywać, co kiedyś mogło być interpretowane po prostu jako pojawienie się zupełnie nowego Księżyca.

Nów Księżyca 2023

Pierwszy nów Księżyca w roku 2023 nastąpi 21 stycznia 2023 roku o godzinie 21.55. Średnio co miesiąc będą miały miejsce następne. Wszystkich nowiów w roku będzie 12. Oto daty kolejnych:

 • 20 lutego g. 08.09,
 • 21 marca g. 18.26,
 • 20 kwietnia g. 06.15,
 • 19 maja g. 17.55,
 • 18 czerwca g. 06.39,
 • 17 lipca g. 20.33,
 • 16 sierpnia g. 11.38,
 • 15 września g. 03.40,
 • 14 października g. 19.55,
 • 13 listopada g. 10.27,
 • 13 grudnia g. 00.32.

Przeczytaj również: Kalendarz astronomiczny na 2023 rok. Najciekawsze zjawiska na niebie

Nów Księżyca – wpływ na człowieka

Nie wszyscy naukowcy są zgodni co do wpływu na człowieka faz Księżyca, a wiele przeprowadzonych w tej dziedzinie badań nie zostało jednoznacznie potwierdzonych. Wokół tego tematu narosło też sporo mitów i nieprawdziwych przekonań.  

Niektóre naukowe obserwacje wykazały jednak, że w odróżnieniu od pełni, nów pozytywnie wpływa na ludzki organizm i samopoczucie człowieka. Dzieje się tak dlatego, że trakcie pełni zmienia się poziom hormonów we krwi, co może powodować m.in. bezsenność, zwiększenie się apetytu, nerwowość i pogorszenie stanu psychicznego. W momencie nowiu jest natomiast zupełnie odwrotnie – poziom hormonów się normuje, a więc człowiek ma więcej energii do działania, lepiej śpi, osiąga wewnętrzną harmonię i polepsza się jego samopoczucie psychiczne. 

Co robić podczas nowiu Księżyca?

Jeśli wierzyć w prawdziwość części badań dotyczących wpływu faz Księżyca na człowieka, to przez zmiany hormonalne w organizmie w czasie pełni, można odczuwać większy ból podczas zabiegów kosmetycznych czy operacji, a rany mogą się gorzej goić. Może też dochodzić do większych krwotoków. Według niektórych nie jest to też dobry czas na podejmowanie istotnych decyzji, ponieważ pojawiają się problemy z koncentracją i ogólna nerwowość.

W przypadku nowiu jest inaczej – organizm i psychika są w lepszym stanie, zatem zdaniem niektórych, to idealny moment na wszelkiego rodzaju zabiegi, operacje, wizyty u dentysty czy sesje tatuażu. Warto wówczas zająć się też poważnymi sprawami, które wymagają dużego skupienia, ponieważ nasz mózg pracuje wtedy na najwyższych obrotach.

Przeczytaj również: Najważniejsze misje i odkrycia 2023 roku. Co nauka zmieni w tym roku?

Czego nie robić podczas nowiu Księżyca?

Jeśli nów ma pozytywny wpływ na człowieka i dzięki niemu mamy więcej energii oraz chęci do działania, to powinniśmy z tego korzystać. Nie jest to więc odpowiedni czas na leniuchowanie, odpuszczenie diety, zaprzestanie uprawiania sportu czy ogólnego rozwoju, a raczej na powrót do tych wszystkich aktywności lub wprowadzenie ich do życia.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

Szybki QUIZ o książkach. Czytasz, czy tylko mówisz, że czytasz?

Ekstremalnie trudny QUIZ. Tylko mistrzowie zbiorą komplet punktów

QUIZ ortograficzny z nazwami roślin. Wiesz, jak się to pisze?

Fazy Księżyca 2023. Kiedy pełnia, a kiedy nów? Kalendarz księżycowy