Spis treści:

Czym charakteryzuje się Księżyc Żniwiarzy?

Księżyc Żniwiarzy lub Pełnia Żniwiarzy to po prostu tradycyjna, indiańska nazwa pełni występującej co roku we wrześniu. Czasami nazywa się ją także Kukurydzianą Pełnią lub Kukurydzianym Księżycem. Obie nazwy, jak łatwo się domyślić, są związane z okresem, w którym rozpoczynają żniwa kukurydziane w niektórych częściach Ameryki Północnej. Inne określenia, które można usłyszeć w kontekście wrześniowego Księżyca i jego pełni to Księżyc: godowy, jesienny, spadających liści, brązowych liści czy żółtych liści.

Poza nazwą Księżyc Żniwiarzy nie różni się niczym od innych pełni występujących w ciągu roku.

Przeczytaj również: Jak pełnia Księżyca wpływa na człowieka i czego podczas niej unikać?

Skąd wzięły się nazwy pełni Księżyca?

Nazwy dla każdej z dwunastu występujących w roku pełni wymyślili członkowie indiańskich plemion — Algonkinów, Odżibwejów, Dakotów oraz Lakotów. Wiązały się one z rocznym cyklem przyrody, w którym każdy miesiąc przynosił konkretne plony rolne, momenty szczególnej aktywności zwierząt lub obfitość danych zjawisk pogodowych. To ułatwiało Indianom kontrolowanie upływu czasu i pozwalało wpisywać się ze swoją działalnością w kalendarz natury.

Jak nazywają się inne pełnie Księżyca?

Pełnia Księżyca następuje co 29,5 dnia, zatem pojawia się ona na niebie zazwyczaj raz w miesiącu. Indianie nadali każdej z występujących w roku pełni nazwy, zgodnie z miesiącami, w których one następują. 

 • Styczeń — Wilczy Księżyc. Nazwa pochodzi od często słyszanego w tym okresie wycia wilków. 
 • Luty — Śnieżny Księżyc. Oczywiście od szczególnie obfitych w tym miesiącu opadów śniegu.
 • Marzec – Robaczy Księżyc. Zawdzięcza nazwę dżdżownicom, wychodzącym w tym okresie z ocieplającej się wiosennej gleby, w której spędziły zimę. Według innych przekazów nazwa może pochodzić także od innych robaków, które stają się w tym czasie aktywne i wychodzą ze swoich kryjówek.
 • Kwiecień — Różowy Księżyc. Taką barwę mają w tym miesiącu tzw. różowe mchy, czyli miejsca porośnięte wiosennymi kwiatami – floksami skrzydlatymi i dzikimi.
 • Maj – Kwiatowy Księżyc. Nazwa pochodzi oczywiście od obfitego w tym miesiącu kwitnienia wielu kwiatów. 
 • Czerwiec – Truskawkowy Księżyc. Od okresu zbioru truskawek, które w tym miesiącu są najdojrzalsze.
 • Lipiec — Koźli Księżyc. Od poroży kozłów i jeleni, które w tym czasie osiągają najdojrzalszą postać.
 • Sierpień — Księżyc Jesiotrów. W tym miesiącu w Wielkich Jeziorach i Champlain najłatwiej złowić jesiotra, ponieważ kilka miesięcy wcześniej następuje okres tarła tych ryb i dlatego jest ich w sierpniu najwięcej.
 • Wrzesień — Księżyc Żniwiarzy lub Kukurydziany Księżyc. Jak obie nazwy wskazują, jest to w niektórych częściach Ameryki Północnej okres żniw kukurydzianych.
 • Październik — Księżyc Myśliwych, czasem Księżyc Żniwiarzy. Nazwy pochodzą od okresu żniw oraz czasu, w którym odbywają się polowania na zwierzynę.
 • Listopad – Bobrzy Księżyc. W tym okresie bobry kończą swoje przygotowania do zimy i chowają się do swoich żeremi, by zapaść w zimowy sen.
 • Grudzień — Zimny Księżyc. Nazwa odnosi się oczywiście do tężenia zimowych mrozów.

Podane nazwy pełni są tymi, których używa się najczęściej, jednak każda z nich ma również po kilka alternatywnych, które także odnoszą się do innych przyrodniczych zjawisk związanych z cyklem natury.

Przeczytaj również: Na czym polega retrogradacja planety?

Kiedy będzie można zobaczyć Księżyc Żniwiarzy?

Wrześniowa pełnia Księżyca nastąpi 10 września o godz. 11:58. Najlepiej będzie ją oglądać po zmroku w zacienionym i wolnym od zanieczyszczeń powietrza miejscu. Oczywiście, o ile dopisze odpowiednia pogoda, a Księżyc nie będzie schowany za chmurami. Tej nocy będzie można załapać się jednak również na obserwacje innego zjawiska astronomicznego.

Jakie jeszcze zjawisko astronomiczne obejrzymy we wrześniu 2022?

11 września około godz. 2 Księżyc będzie górował na niebie równocześnie z Jowiszem, a zatem możliwe będzie obserwowanie obu ciał niebieskich jednocześnie, ponieważ będą one wtedy najjaśniejszymi obiektami na niebie. Gazowy Olbrzym znajdzie się wówczas bliżej naszej planety niż zwykle, ponieważ już 15 dni później zbliży się do niej na 591,3 mln km. Ostatnio tak blisko Ziemi największa planeta Układu Słonecznego była w 1963 roku! Warunki do obserwacji Jowisza 26 września będą więc jeszcze doskonalsze — planeta obserwowana z Ziemi będzie wyglądała na wyjątkowo dużą i jasną. By zobaczyć ją i jej księżyce, będziemy potrzebowali wtedy jedynie lornetki.  

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie