Spis treści:

W jakim wieku można pójść do pracy legalnie?

Kwestią, która interesuje wiele osób, jest to, w jakim wieku można pójść do pracy legalnie. Okazuje się, że nie trzeba czekać do 18. roku życia, by rozpocząć zarabianie. Swoją pierwszą umowę o dzieło lub umowę-zlecenie może podpisać już nastolatek, który ukończył 13 lat. Jego praca może być związana z branżą artystyczną, sportową, reklamową czy kulturalną. Dzieci, które nie ukończyły 13 lat, powinny być reprezentowane przez opiekuna prawnego.

Nastolatki, które ukończyły 15. rok życia, teoretycznie mogą podjąć już pracę na etacie. Niezbędne do przeprowadzenia całej procedury jest jednak ukończenie szkoły podstawowej oraz otrzymanie zezwolenia od lekarza.

Przeczytaj również: Jak się skoncentrować? 10 trików, które pomogą się skupić i nie być zmęczonym

Praca dla nieletnich – ile godzin?

Czy istnieją jakieś dodatkowe regulacje w sprawie pracy dla nieletnich? Ile godzin mogą pracować osoby poniżej 18. roku życia? Logiczne wydaje się, że nastolatki nie powinny pracować ponad miarę. Okazuje się, że nie mogą podejmować też pracy w standardowym wymiarze 8 godzin dziennie.

Jeśli nieletni ma ukończone 15 lat i chce podjąć pracę, to wymiar jego czasu pracy może wynieść maksymalnie 6 godzin dziennie. W przypadku, gdy dzień pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny na dobę, wtedy młodociany pracownik ma prawo do 30-minutowej przerwy, która jest wliczona do czasu pracy.

Co ważne, nastoletni pracownicy nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Pora nocna dla nastolatków powyżej 15. roku życia to standardowo 22:00-6:00, przy małoletnich poniżej 15. roku życia przypada ona między 20:00 a 6:00. W każdym tygodniu nieletni pracownik powinien mieć przynajmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, a przerwa obejmująca porę nocną musi trwać nie mniej niż 14 godzin.

Przeczytaj również: Światowy ranking zatrudnienia absolwentów 2022. Czy polskie uczelnie znalazły się na liście?

Praca dla nieletniej osoby – co może robić nieletni?

Jaka praca dla nieletniej osoby jest zgodna z przepisami? Co może robić nieletni? Jeśli nastolatek ma ukończone 13 lat, ale nie ma jeszcze 15 lat, to zajęcia, których może się podjąć, są ograniczone do kilku dziedzin, czyli artystycznej, sportowej, reklamowej i kulturalnej. W ramach tych obszarów 13-latkowie mogą na przykład roznosić ulotki oraz brać udział w wydarzeniach artystycznych (np. rozdawać opaski na festiwal). Popularne jest także zarobkowanie w najbliższej okolicy, na przykład poprzez wyprowadzenie psów sąsiadów, koszenie trawników czy mycie samochodów.

Uzdolniony nastolatek, który ma wyjątkowe pasje, również może na tym zarabiać. Na przykład młodociany z talentem muzycznym może udzielać lekcji gry na instrumencie. Jeśli nastolatek potrafi obsługiwać programy graficzne, to również otwierają się przed nim możliwości zarobkowania. Wszelkie pasje, hobby i zainteresowania stanowią przepustkę do zarabiania własnych pieniędzy przez nastolatka.

Przeczytaj również: Po co płacić składki? Warto o tym wiedzieć

Jak można zarabiać, nie mając 16 lat?

Gdy masz już więcej niż 13 lat, ale wciąż nie 16, to pojawia się więcej opcji legalnego zarobkowania. Jak można zarabiać, nie mając 16 lat? Mając skończone 15 lat, można już pracować na etacie. Warunkiem jest jednak wspomniane wcześniej ukończenie szkoły podstawowej oraz zaświadczenie lekarskie.

Jeśli ktoś nie ukończył jeszcze szkoły podstawowej i nie ma 15 lat, może być zatrudniony w celu przygotowania do danego zawodu. Natomiast w przypadku ukończenia szkoły podstawowej można zacząć pracę nawet przed 15. rokiem życia pod warunkiem, że jest to rok kalendarzowy, w którym kończy się 15 lat.

Wśród zajęć, które może wykonywać 15-latek, warto wspomnieć o możliwości odpłatnego udzielania korepetycji czy pracy w gastronomii jako kelner. Możliwe jest również sezonowe pomaganie na wsi, na przykład przy zbiorze owoców oraz warzyw w porze letniej i jesiennej. Wielu nastolatków podejmuje się też pracy w sklepie. Małoletni mogą pracować również przez internet, na przykład wypełniając ankiety.

Przeczytaj również: Błędy w dokumentach. Na czym polegają?

Wynagrodzenie dla nastolatka

Prawo pracy nie definiuje odrębnych zasad w zakresie wynagradzania młodocianych pracowników. Obowiązują więc takie same reguły określania wynagrodzeń jak w przypadku pracowników dorosłych. W szacowaniu należnej wypłaty warto wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, ilość i jakość świadczonej pracy oraz kwalifikacje młodocianego pracownika.

Istotne są także przepisy odnoszące się do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2022 roku wynosi ono 3010 zł brutto i jest to kwota obejmująca pracę na cały etat. W kolei w przypadku umów cywilnoprawnych minimalna stawka godzinowa w 2022 roku wynosi 19,70 zł za każdą godzinę świadczonych usług lub wykonanego zlecenia.

 

Przeczytaj również:

„Amerykańscy eksperci potwierdzili, że jedzenie jajek wydłuża życie”, czyli jak nami manipulują

Baba od polskiego: Tylko niektórzy uczniowie mają dostęp do dobrego nauczania

Najmłodszy nauczyciel w Polsce: Uczniowie znają swoje prawa i głośno o nich mówią. Patrzę na to z dumą