Z tego artykułu dowiesz się:

Zabierasz się do nauki, wykonywania zadań i obowiązków albo do pracy, a twoje myśli automatycznie wędrują w zupełnie inne miejsce? Jeśli taka sytuacja brzmi znajomo, najwyższa pora zacząć ćwiczyć skupienie. Jak się skoncentrować? Jak zwiększyć koncentrację? Oto kilka prostych trików, które poprawią twoją koncentrację!

Koncentracja – jak ją poprawić?

Jeśli miewasz trudności ze skupieniem uwagi i nierozpraszaniem się w trakcie wykonywania pracy, warto dokładniej przyjrzeć się temu problemowi. Istnieje kilka sposobów, które pomogą ci z nim walczyć w domowym zaciszu. Wbrew pozorom koncentrację można ćwiczyć. Tak! Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje ci się to trudne do wykonania. Koncentrację poprawiają nie tylko ćwiczenia, ale też odpowiednie warunki pracy – i te wewnętrzne, jak dobre samopoczucie, i te zewnętrzne, jak porządek w pomieszczeniu. Jak się skoncentrować na nauce, gdy na ekranie telefonu co chwile pojawiają się nowe powiadomienia, powieki same zamykają się po nieprzespanej nocy, a przy krawędzi biurka tylko piętrzą się kolejne zeszyty z zadaniami?

Przeczytaj również: Sześć zasad skutecznej nauki

Jak ćwiczyć koncentrację?

W zwiększeniu koncentracji pomóc mogą ćwiczenia. Bez względu na to, czy jesteś nastolatkiem czy osobą dorosłą, jeśli przydarzają ci się problemy z koncentracją, możesz zacząć wykonywać zadania, które przełożą się na poprawę tego uciążliwego stanu rzeczy. Wśród najczęściej polecanych ćwiczeń na koncentrację znajdziesz czynności, które będą wymagały od ciebie szczególnej uwagi.

Ćwiczenia na koncentrację:

 • układanie puzzli,
 • rozpoznawanie dźwięków,
 • rysowanie oburącz,
 • kolorowanie skomplikowanych wzorów,
 • granie w gry pamięciowe,
 • nauka wierszyków, rymowanek bądź tekstów piosenek na pamięć,
 • rozwiązywanie krzyżówek i sudoku,
 • czytanie - jak najwięcej czytania!

Oprócz ćwiczenia skupienia i uwagi warto także zadbać o inne elementy mogące na nie pozytywnie wpłynąć. Oto 10 sposobów na to, jak poprawić koncentrację.

Koncentracja – jak ją zwiększyć? Oto metody!

 1. Zablokuj rozpraszacze. Tak, wszystkie. Wyłącz albo wycisz telefon i ogranicz ilość pojawiających się na ekranie powiadomień. Jeśli to nie pomaga, sięgnij po aplikacje, które zrobią to za ciebie.
 2. Jedną z odpowiedzi na pytanie o to, jak zwiększyć koncentrację, bez wątpienia będzie dobry sen. Zadbaj o to, by wysypiać się porządnie.
 3. Na skupienie wpływa także to, co spożywasz w ciągu dnia. Co jeść, by podnieść koncentrację? Na pewno lekkie, pełnowartościowe posiłki. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych składników i sięgaj częściej po warzywa.
 4. Co jeszcze pomaga na koncentrację? Odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij wodę, energetyki i colę zamień na zieloną herbatę i yerbę.
 5. Jak zwiększyć koncentrację? Zadbaj o komfortowe warunki pracy. Posprzątaj bałagan w pomieszczeniu, w którym się uczysz – może być rozpraszający. Podobnie działać może niewygodne krzesło…
 6. Rób listę zadań do wykonania i się jej trzymaj. Dodatkowo zadania wykonuj pojedynczo – nie wszystko na raz!
 7. Nie zapomnij o odpoczynku i przerwach. Możesz poświęcić je na wyciszenie, medytację albo odrobinę ruchu. Spacer, gimnastyka – oto co pomaga na koncentrację.
 8. Stwórz swoje schematy i się ich trzymaj. Rutyna pomoże ci w skupieniu się na ważnych rzeczach.
 9. Wykonuj ćwiczenia na koncentrację. Mogą polegać na rozwiązywaniu łamigłówek logicznych, układaniu puzzli, „przechodzeniu” labiryntów.
 10. W trakcie pracy czy uczenia się stosuj technikę pomodoro – czyli obowiązki wykonuj w blokach czasowych po 20-25 minut, przeplatanych 5-minutowymi przerwami i dłuższym odpoczynkiem po czterech takich sesjach.

Przeczytaj również:

Uczniowie szukają wsparcia psychicznego w mediach społecznościowych. Rozmowa z Magdaleną Chorzewską - psycholog z TikToka

Umiejętności przyszłości, czyli co pomoże ci zdobyć wymarzoną pracę