Spis treści:

Kometa C/2022 E3 – najważniejsze informacje 

Długookresowa kometa zbliża się do Ziemi. Będzie widoczna na niebie w styczniu i lutym 2023 roku. Co warto o niej wiedzieć? Została odkryta 2 marca 2022 r. przez astronomów Bryce'a Bolina i Franka Masciego za pomocą sondy Zwicky Transient Facility (ZTF). Później sfotografowali ją eksperci z NASA, dzięki temu wiemy, jak wygląda kometa C/2022 E3. Jest zbudowana z lodu i kosmicznego pyłu. Ma około 1 km średnicy, ale jej wygląd jest wyjątkowy ze względu na niezwykłe barwy. Kometa C/2022 E3 ma niebiesko-zielony ogon. Jak wyjaśnia @doktor_z_tiktoka – popularyzator nauki i doktor chemii – „dzieje się tak, dlatego, że gdy kometa zbliża się do Słońca, to rozgrzewa się, zaczyna rozmarzać i wydziela różne związki chemiczne. Te związki są bombardowane promieniowaniem ultrafioletowym ze Słońca, co powoduje, że świecą. Za kolor niebieski odpowiadają świecące cząsteczki tlenku węgla, czyli czadu, a za zielony związki azotu i węgla”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Konrad Skotnicki (@doktor_z_tiktoka)

Jak często można zobaczyć kometę gołym okiem? Pasjonaci astronomii mieli taką okazję w 2020 roku. To dzięki C/2020 F3, czyli innej komecie długookresowej, odkrytej za pomocą teleskopu kosmicznego NASA – NEOWISE. Natomiast kometę C/2022 E3 ostatni raz można było obserwować z Ziemi ok. 50 tys. lat temu, więc mogli ją oglądać neandertalczycy – przedstawiciele rodziny człowiekowatych (hominidów), żyjący w plejstocenie. 

Przeczytaj również: Kalendarz astronomiczny na 2023 rok. Najciekawsze zjawiska na niebie

Obserwacja komety C/2022 E3

Kiedy będzie można zobaczyć kometę C/2022 E3? Z komunikatu NASA wynika, że w punkcie najbliższym Słońcu (peryhelium) znajdzie się 12 stycznia, a przelot w odległości ok. 42 mln km, czyli najbliżej Ziemi, jest przewidywany na 1 lutego 2023 roku. Zacznie blednąć w drugim tygodniu lutego. Do kwietnia będzie już tak blisko Słońca, że nawet przy użyciu teleskopu trudno będzie ją odnaleźć na niebie. Możliwie, że nie pojawi się za kolejne kilka tysięcy lat. 

Według ekspertów z NASA jest duże prawdopodobieństwo, że C/2022 E3 będzie widoczna gołym okiem już w połowie lub pod koniec stycznia. Jak obserwować kometę? Jeżeli wybierzemy obserwację nieba tzw. nieuzbrojonym okiem, to należy zadbać, aby oczy miały czas na przystosowanie się do ciemności. Choć całkowity rozmiar komety na niebie ułatwia nam zadanie, bo jest większy niż pięć tarcz Księżyca w pełni. W śledzeniu pozycji komety na niebie mogą pomóc mapa z trajektorią (torem ruchu) obiektu, specjalistyczne aplikacje (np. SkyView) oraz lornetka. 

Gdzie obserwować kometę C/2022 E3? Należy znaleźć ciemne miejsce, w rejonach wolnych od tzw. zanieczyszczeń świetlnych, gdy niebo nie jest zachmurzone. 

Komety – to warto o nich wiedzieć  

Słowo kometa pochodzi z języka greckiego. Kométes astér można przetłumaczyć na język polski jako gwiazda długowłosa, gwiazda ogoniasta, a nawet gwiazda brodata. Z czasem upowszechniła się krótsza, jednoczłonowa nazwa – kométes (kometa). 

Zastanawiasz się, co to jest kometa? To niewielka bryła o porowatej strukturze, złożona z lodu, tlenku, dwutlenku węgla, metanu, amoniaku oraz cząstek krzemianów i metali. Gdy zbliża się do gwiazdy, emituje ze swojej powierzchni gaz i pył. Wokół jądra komety tworzy się obłok nazywany głową komety lub komą. Pod wpływem promieniowania oraz wiatru słonecznego czasem powstaje ciągnący się za kometą warkocz, stąd popularna nazwa „gwiazda z warkoczem”.

Oprac. Monika Wąs

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z chemii znajdziesz tutaj:

Chemia. Klasa 1. Podręcznik. Zakres podstawowy - rozwiązania i odpowiedzi

Chemia. Klasa 2. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi

Chemia. Klasa 3. Podręcznik. Zakres podstawowy – rozwiązania i odpowiedzi