Z tego artykułu dowiesz się:

Ostatni rok był wyjątkowy – lekcje w szkołach i zajęcia na uczelniach odbywały się zdalnie, do egzaminów i zaliczeń studenci oraz uczniowie podchodzili w formie online. To z kolei spowodowało wzrost zapotrzebowania na dodatkowe lekcje. Korepetytorzy mają pełne ręce roboty, a ich stawki regularnie rosną. 

Wzrosły wydatki na prywatną edukację

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w ostatniej dekadzie znacząco wzrosły wydatki na prywatną edukację. Podczas badań wzięto pod uwagę zarówno pełne (tj. szkoła prywatna), jak i częściowe nauczanie prywatne (np. korepetycje). W 2010 roku średnie wydatki na prywatną nauczanie wynosiły 16 zł/miesiąc, a dziś jest to już 41 zł. Kwoty te są dość niskie, ponieważ część uczniów nie korzystała i nie korzysta z edukacji prywatnej w ogóle, jednak PIE wziął również pod uwagę jedynie takie gospodarstwa domowe, w których korzysta się z edukacji prywatniej w jakiejkolwiek formie, a tam wyniki były już dużo większe — w 2010 roku średnie wydatki z tego tytułu wynosiły 104 zł miesięcznie, a dekadę później już 615 zł. Z raportu można dowiedzieć się również, że w ostatnich latach dużo, szczególne zamożniejszych rodzin, postawiło na pełną edukację prywatną, a gospodarstwa domowe z niższym dochodem coraz częściej korzystają z korepetycji. 

Czytaj również: Obniżony nastrój, depresja, przemoc domowa... Nauka online nie służy dzieciom

Korepetycje ważniejsze niż kiedykolwiek

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podczas okresu nauki zdalnej korepetycje stały się ważniejsze i potrzebniejsze niż kiedykolwiek. Wynika to głównie z samego charakteru zajęć „na odległość”, który wiąże się z wieloma problemami. Wśród nich najpowszechniejsze to trudność ze skupieniem, notoryczne ściąganie przez uczniów, brak uczestnictwa w zajęciach lub niemożność przekazania pełnej wiedzy przez nauczyciela czy wykładowcę. Sytuacja ta doprowadziła do momentu, w którym większość uczniów zmuszona była do samodzielnego opracowywania materiału i mierzenia się z niezrozumiałymi tematami. Pomagali im w tym nie tylko rodzice czy opiekunowie, ale przede wszystkim korepetytorzy.

163556541_m
Po długim okresie zdalnej nauki coraz więcej uczniów potrzebuje pomocy korepetytorów, by móc nadrobić zaległości /123RF/PICSEL


Stacjonarnie czy online?

Epidemia miała wpływ nie tylko na sposób nauczania, ale także formę korepetycji. Jak wskazuje forbes.pl, w odpowiedzi na potrzeby pandemiczne pojawiło się o wiele więcej korepetycji online, które szybko zadomowiły się na edukacyjnym podwórku. Ich największą zaletą okazała się możliwość prowadzenia zajęć dodatkowych nawet w czasie kwarantanny czy choroby. Przez wiele lat stacjonarna nauka (także ta dodatkowa) wydawała się najlepszym wyborem — przemawiały za nią między innymi możliwości obserwacji ucznia i jego mowy ciała, zdolność do szybkiego wytłumaczenia omawianego zagadnienia, a także zwyczajny kontakt międzyludzki. „Korki” online ukazały swoje zalety dopiero niedawno – można z nich korzystać w każdych warunkach, eliminują one stres, a także nie ma potrzeby marnowania cennego czasu na dojazd. Warto dodać, że stawki obu form korepetycji są podobne.

Czytaj również: Historia i teraźniejszość — mamy projekt podstawy programowej

Ile trzeba zapłacić za korepetycje?

Jeżeli zastanawiacie się, gdzie najlepiej szukać korepetytora online, warto zwrócić uwagę na kryterium, jakim jest miasto, z którego on pochodzi. Dlaczego? Bo stawki — w zależności od miejsca — mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt złotych. Najdroższych korepetycji spodziewać się możemy w Warszawie, niższych cen natomiast w mniejszych miastach i miejscowościach. Nie bez znaczenia pozostaje także sam przedmiot – najwięcej będziemy musieli zapłacić za matematykę, natomiast najmniej za WOS czy malarstwo. To właśnie przedmioty ścisłe przodują w rankingach najdroższych i najbardziej obleganych „korków”, z czego języki obce stają się coraz bardziej popularną opcją.

Średnia cena za 60 minut korepetycji z najczęściej wybieranych przedmiotów to: od 45 zł - 84,19 zł za korepetycje z matematyki, 37 zł – 57 zł za korepetycje z języka polskiego, 40,47 zł - 55 zł za korepetycje z języka angielskiego, 43,10 zł - 60 zł za korepetycje z biologii, 39 zł - 71,84 zł za korepetycje z języka włoskiego, 40,30 zł - 52,20 zł za korepetycje z chemii oraz fizyki i 38,15 zł - 55,00 zł za korepetycje z języka niemieckiego. 

Mimo że ceny korepetycji stale rosną, to zainteresowanie nimi nie słabnie. Pandemia, zajęcia zdalne czy przygotowanie do ważnych egzaminów to w tej chwili powody, dla których regularne „korki” pozostaną z uczniami jeszcze przez bardzo długi czas.

Przeczytaj również:

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Szybkie i skuteczne metody, które uczeń z łatwością opanuje

Edukacja seksualna typu B. To jej obawia się minister Czarnek

Lekcje zaczynają się za wcześnie

Ucz się z naszą aplikacją Omnibus!

2021-12-06 15_17_44-Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl