Z tego artykułu dowiesz się:

Jak powstały bitcoiny?

Historia bitcoinów jest dość krótka. Pierwsza wzmianka na ich temat pojawiła się w 2008 r. Powstał wówczas dokument Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Jego autor opisywał model alternatywnego systemu płatniczego.

Satoshi Nakimoto (to tylko pseudonim – do dziś nie wiemy, kim naprawdę był autor lub autorzy) przyświecała pewna idea – wirtualna waluta została stworzona w celu uniezależnienia ludzi od jednostek centralnych lub banków. Każdy z użytkowników miał korzystać z bitcoinów z poziomu smartfona. Wartość waluty miała być regulowana wyłącznie popytem i podażą, a nie polityką instytucji finansowych. Czy tak się rzeczywiście stało? Sprawdź, jak działają bitcoiny obecnie!

Przeczytaj również: Spektakularne i rzadkie zjawiska pogodowe

Jak działają bitcoiny?

Najprostsza odpowiedź na pytanie „co to są bitcoiny” brzmi: to rodzaj kryptowaluty. Wymaga to jednak pełniejszego wyjaśnienia. Kryptowaluta nie jest fizycznym nośnikiem, ale wirtualną wartością. Za pomocą bitcoinów, podobnie jak innych kryptowalut, możesz dokonywać płatności. Wystarczy, że druga osoba poda ci adres swojego portfela, a ty możesz zasilić go odpowiednią kwotą. Do tworzenia kryptowalut używa się zaawansowanej kryptografii.

Charakterystyczne dla bitcoinów jest to, że utworzono je wirtualnie w ograniczonej ilości. Jest ich na całym świecie tylko 21 milionów. Nie można ich podrobić ani w inny sposób zwiększyć tej liczby. To sprawiło, że bitcoiny traktuje się jako element gier transakcyjnych na giełdzie bardziej niż środek płatności. Ważnym aspektem jest także kopanie bitcoinów, czyli ich poszukiwanie. Na czym polega ta skomplikowana operacja?

Co to jest zagadka matematyczna i co ma wspólnego z bitcoinami?

W przypadku bitcoinów, z racji tego, że jest to wirtualna waluta, nie może być mowy o tradycyjnej emisji pieniędzy. A zatem – jak powstają bitcoiny?

Odpowiednikiem emisji jest kopanie bitcoinów. Zajmują się tym tzw. minerzy (górnicy). Takim górnikiem może zostać każdy, kto użyczy mocy obliczeniowej swojego komputera do poszukiwania kryptowaluty. Kopanie odbywa się na zasadzie rozwiązywania skomplikowanych operacji liczbowych. Co to jest zagadka matematyczna w kontekście bitcoinów?

Aby to zrozumieć, warto poznać podstawowe dla bitcoinów pojęcie technologii blockchain. To zaawansowana baza danych, w której informacje na temat transakcji bitcoinami są zapisywane w postaci łańcucha bloków. Gdy pojedynczy blok zapełnia się danymi, jest przyłączany do łańcucha, który w ten sposób systematycznie się wydłuża.

Zadaniem górników jest rozwiązywanie swego rodzaju zagadek matematycznych – oczywiście nie ręcznie, ale za pomocą specjalnego oprogramowania instalowanego na komputerze. Polega to na wyszukiwaniu określonej liczby w ciągu znajdującym się w bloku łańcucha. Górnik, któremu uda się odgadnąć odpowiednią wartość, otrzymuje nagrodę w postaci bitcoinów.

Kopanie bitcoinów wciąż trwa, a konkurencja jest coraz większa. Szacuje się, że ostatni bitcoin z wyemitowanych 21 milionów zostanie wykopany w 2140 r.

Przeczytaj również: Gigant z Cardiff. Jedno z największych oszustw w nauce

Jak zarabia się na bitcoinach?

Zapewne słyszałeś, że na bitcoinach można sporo zarobić i równie dużo… stracić. Transakcje na rynku bitcoinów odbywają się wirtualnie i przypominają trochę grę akcjami na giełdach papierów wartościowych. Cena bitcoinów rośnie w szybkim tempie, ale także często się waha.

Maksymalna wartość jednego bitcoina w historii wynosiła ponad 68 tysięcy dolarów. Zazwyczaj jest to jednak znacznie mniej, nawet poniżej 50% tej kwoty. Zdarzają się także spektakularne spadki, nawet o 90%.

Co możesz zrobić, gdy chcesz zacząć przygodę z zarabianiem na bitcoinach? Oto podstawowe przykłady transakcji bitcoinami:

  • kupno – jeśli kurs bitcoina jest niski, warto kupić większą ilość waluty, by później odsprzedać ją z zyskiem;
  • sprzedaż – warto spróbować sprzedać bitcoiny wówczas, gdy ich wartość jest na wysokim poziomie;
  • trzymanie waluty na swoim koncie – nie musisz sprzedawać bitcoinów. Ich wartość rośnie, możesz więc traktować je jako długofalową inwestycję.

Jak zacząć handlowanie bitcoinami? Wystarczy zarejestrować się na wybranej giełdzie i wpłacić na nie środki na zakup wirtualnej waluty. Kupować i sprzedawać bitcoiny możesz przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Warto pamiętać, że serwisy pobierają prowizje, zazwyczaj w wysokości od 0,1 do 0,5% wartości transakcji. Płacić możesz zarówno złotówkami, jak i kryptowalutami, w tym samymi bitcoinami.

 

Przeczytaj również:

Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi

Fakty i mity o piorunach. Oto co warto o nich wiedzieć!

Żelazna Kopuła. Jak działa izraelski system obrony powietrznej?