Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest patostream?

Patostream to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich słów. Pierwsza część zapożyczona jest od określenia „patological”, a więc patologiczny, druga od „stream”, rozumianego jako strumień danych multimedialnych, czyli relacja na żywo. Czym jest patostream? Mówiąc najprościej, są to patologiczne relacje w formie filmów publikowane w internecie, na w serwisach YouTube, Instagram czy Twitch. Do patotreści zalicza się też czasami zdjęcia i nagrania audio.

„Przewagą” relacji na żywo nad zdjęciami jest jednak fakt ich krótkiej żywotności. Znikają one samoistnie, więc nie ma dowodów patologicznych zachowań. Pokazywane w nich treści przeważnie łamią prawo, normy moralne i społeczne.

W Polsce patostreaming zyskał popularność w 2017 r. Większość patostreamerów podczas publikacji na żywo zbiera od widzów pieniądze, tzw. donejty. Gdy osiągnięty zostanie ustalony wcześniej próg kwoty, wykonują konkretne patologiczne zadania.

Przeczytaj również: Nomofobia i phubbing. To coraz powszechniejsze wśród nastolatków zjawiska

Przykłady patotreści

Patostream (czy też patostreaming) to publikowane na żywo relacje (streamy), zapisane fragmenty transmisji live (shoty), ale też zdjęcia i nagrania audio, które powstają po to, aby szokować. W tym celu patostreamerzy wymyślają sytuacje, w których oni sami, bądź inne osoby, łamią prawo. Do patotreści zalicza się m.in. materiały pokazujące dewiacje społeczne.

Przykłady patotreści to:

  • filmy pokazujące znęcanie się nad innymi osobami (m.in. niepełnosprawnymi, kobietami, seniorami, osobami uzależnionymi);
  • materiały pokazujące libacje alkoholowe czy osoby zmagające się z nałogiem w niekomfortowych dla nich sytuacjach;
  • nagie zdjęcia innych osób ujawniane bez ich wiedzy i zgody lub relacje z obnażania innych osób;
  • relacje z robienia tzw. pranków, a więc niewybrednych i przeważnie krzywdzących żartów;
  • relacje ze zmuszania innych osób (w tym członków rodziny patostreamerów) do czynności uwłaczających ich godności i zagrażających ich bezpieczeństwu;
  • nagrania z obrzucania innych osób wyzwiskami.

Kto ogląda patostreamy?

Głównymi widzami patrostreamów, czyli patotreści, są dzieci. Niektórzy z nich to nawet maluchy w wieku wczesnoszkolnym! Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę największą grupę odbiorców patostreamu stanowią jednak nastolatkowie. Wyniki badań Fundacji pokazują, że aż 84% nastolatków w wieku 13–15 lat wie, co to jest patostream, a 37% z nich je ogląda.

Co gorsza, aż 43% z dzieci biorących udział w badaniu ma dostęp do tego typu filmów co najmniej raz w tygodniu. Dlaczego? Co tak fascynuje młodych ludzi w patostreamingu? Są to przeważnie tzw. zakazane treści, na których oglądanie nie zgodziliby się świadomi i obecni w życiu dziecka rodzice. Zwłaszcza dla nastolatków ważne jest przeciwstawianie się dorosłym, znajdowanie niedostępnych dla nich miejsc w sieci i przełamywanie tematów tabu. Powodem sięgania po patotreści w aż 75% przypadków jest nuda.

Przeczytaj również: Uruchomiono program dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii

Dlaczego patostreamy są niebezpieczne?

Patostreamerzy, przez publikację relacji na żywo i zbieranie dotacji, dają dzieciom wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w ich działaniach. Młodzi widzowie zyskują dzięki nim poczucie przynależności do grupy. Jest to kuszące zwłaszcza dla tych nastolatków, którzy w realnym świecie mają problemy z budowaniem relacji.

Z czasem patostreamerzy stają się ich autorytetami. Taka sytuacja rodzi wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim tworzy zafałszowany obraz seksualności i relacji międzyludzkich.

Oglądając regularnie tego typu materiały, dziecko zatraca granicę między dobrem a złem i przestaje zwracać uwagę na normy społeczne. Patostreaming prowadzi więc do demoralizacji. Udowodniono, że taka aktywność może powodować też zmiany w dojrzewającym mózgu młodego człowieka! Rzecznik Praw Obywatela ostrzega, że nawet pośredni kontakt z zachowaniami agresywnymi z patostreamów może prowadzić do wzmacniania chęci bezpośredniego wyrażania agresji i usypia wrażliwość na krzywdę ofiar.

Jak chronić dzieci przed patostreamami?

Publikacja patotreści nie jest w Polsce zakazana. Dzieci i młodzież mogą więc bez problemu znaleźć tego typu materiały w internecie. Aby chronić je przed patostreamerami, ważna jest prewencja:

  • rozmowy na temat szkodliwości patotreści;
  • wskazanie potencjalnych zagrożeń;
  • skupienie uwagi na dziecku i jego zainteresowaniach.

Rolą rodziców jest także sprawowanie kontroli nad treściami, które oglądają dzieci.

 

Przeczytaj również: 

Historia tablicy Mendelejewa. Jak powstał układ okresowy pierwiastków?

Eksperyment Calhouna. Czy tak wyglądałaby także utopia ludzi?

Czego uczono w PRL? Tych przedmiotów już nie ma albo zmieniły nazwy