Z powodu reformy oświatowej w tym roku odbył się ostatni egzamin gimnazjalny, a już dziś uczniowie rozpoczęli pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty. Jest to obowiązkowy test kończący szkołę podstawową składającą się z ośmiu klas. 

Co ważne, nie ma przewidzianego minimalnego progu, który trzeba osiągnąć, więc każdy zda egzamin, jeśli się na nim pojawi. Wynik będzie się jednak liczył przy rekrutacji do szkół średnich.

Harmonogram:

15 kwietnia o godz. 9 uczniowie podeszli do egzaminu z języka polskiego trwającego 120 minut.

16 kwietnia zmierzą się z matematyką, na którą będą mieli przeznaczone 100 minut.

17 kwietnia odbędzie się egzamin z języka obcego nowożytnego i potrwa on 90 minut. Uczeń musi wybrać język, którego uczy się w szkole.

Jeśli uczeń nie podejdzie do egzaminu w dniach 15-17 kwietnia, będzie mógł napisać go w terminie dodatkowym – 3, 4 i 5 czerwca o godzinie 11.

Uczniowie poznają oficjalne wyniki 14 czerwca, zaświadczenia odbiorą 21 czerwca.

Okres przejściowy

Reforma wdrażana jest od roku szkolnego 2017/2018 i ma potrwać do roku 2020-2021. Do tego czasu będzie trwał okres przejściowy, w którym uczniowie mają obowiązek przystąpić do egzaminu z 3 wymienionych wyżej przedmiotów. Od 2022 roku dojdzie do nich 4 wybrany przez uczniów przedmiot spośród: chemii, biologii, geografii, fizyki i historii.

Egzamin zawiera zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte, a strona CKE udostępniła przykładowe arkusze z wymaganego zakresu umiejętności. 

W cieniu strajku 

Jak już wiadomo, egzamin ósmoklasisty odbył się bez zakłóceń we wszystkich szkołach, mimo trwającego od ośmiu dni strajku nauczycieli. Uczniowie cieszą się, że mogą podejść do niego w terminie i złożyć aplikacje do szkół średnich w odpowiednim czasie.

Już o godzinie 13 na Interii pojawią się arkusze z dzisiejszego testu z języka polskiego w raporcie specjalnym – RAPORT EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019.