W tym artykule przeczytasz o:

Którym nauczycielom dawać prezent na zakończenie roku?

Wybór prezentu dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego może przyprawić o ból głowy. Wielu uczniów i ich rodziców zastanawia się nie tylko nad tym, co wypada i co warto podarować belfrowi, ale również nad tym, czy każdy uczeń powinien dawać indywidualnie prezent nauczycielowi, czy lepiej zrobić to klasowo. Niektórych zastanawia również, czy trzeba kupować prezenty dla wszystkich uczących w danej klasie nauczycieli, czy tylko dla wychowawcy.

Zasada jest prosta – w podarunkach dla nauczycieli warto zachować umiar. Choć oczywiście dawanie prezentów nie jest obowiązkowe, to zgodnie z wieloletnim zwyczajem, wychowawcy wypada dać coś w podzięce za opiekę nad uczniem. Wcale jednak nie musi, a nawet nie powinien, być bardzo drogi podarunek. Innych nauczycieli, jeśli ma się taką chęć i możliwość, można obdarować drobnymi, symbolicznymi upominkami. Na prezenty warto natomiast złożyć się całą klasą. Jednak jeśli ktoś chce szczególnie docenić swojego ulubionego pedagoga, może w dowód wdzięczności dać mu coś również indywidualnie.

— W naszej szkole panuje niepisana zasada, że na zakończenie roku uczniowie danej klasy dają wspólny prezent swojemu wychowawcy — tłumaczy pan Jan, historyk z krakowskiego liceum — Reszcie uczących ich nauczycieli, całą klasą wręczają po róży lub drobnym upominku. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale myślę, że to rozsądne podejście. No i jest to szczególnie miły gest w stosunku do tych nauczycieli, którzy nie mają w danym roku wychowawstwa.

Przeczytaj również: Kiedy dziecko może nie zdać do następnej klasy?

Kwiaty jako prezent na koniec roku

Najbardziej tradycyjnym i najpopularniejszym prezentem na każdą okazję są kwiaty. W przypadku podarunku dla nauczyciela na zakończenie roku również mogą się one sprawdzić. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich ilością.

– Niekiedy dostawałam od uczniów tyle bukietów, że nie mogłam się z nimi zabrać do domu – mówi pani Danuta, nauczycielka matematyki ze szkoły podstawowej w Rzeszowie – Z jednej strony to bardzo miłe, że uczniowie darzą mnie sympatią i doceniają moją pracę, ale z drugiej myślę, że trochę tego za dużo, szczególnie że kwiaty szybko więdną. Wystarczyłby jeden bukiet od całej klasy, a jeśli jakiś uczeń bardzo chce podziękować mi kwiatami indywidualnie, to lepszym i mniej kosztownym prezentem będzie jeden kwiat zamiast całego bukietu. Nie chodzi przecież o ilość czy o cenę, a o miły gest.

Czy alkohol to dobry prezent dla nauczyciela?

Często kupowanym dla dorosłych członków rodziny czy znajomych podarunkiem z okazji urodzin lub imienin jest dobry alkohol. Czy sprawdza się to także również w przypadku prezentu dla nauczyciela? I czy w ogóle wypada dawać alkohol pedagogowi?

– Kiedyś dostałem od uczniów na zakończenie roku prezent w postaci butelki whisky – wspomina pan Jan – Od wielu lat nie piję alkoholu z powodów zdrowotnych, ale nawet gdybym pił, to uważam, że jest to nie na miejscu, by uczeń, szczególnie niepełnoletni, wręczał nauczycielowi alkohol. Zresztą, zawsze będzie to ryzykowny prezent, gdy kogoś dobrze nie znamy, bo nie wiemy, jaki ma ta osoba do alkoholu stosunek...

Przeczytaj również: Gdzie warto się uczyć? Nowy ranking liceów i techników portalu WaszaEdukacja.pl

Kawa i słodkości jako prezent na zakończenie roku

W wachlarzu prezentów, które można podarować nauczycielowi, znajduje się też kawa i herbata, bo przecież większość belfrów na co dzień widujemy w szkole właśnie z kubkiem wypełnionym którymś z tych gorących napojów. Innym tego typu podarunkiem mogą być bombonierki, zestawy pralin czy innego rodzaju słodkości, które lubi niemal każdy. Oba prezenty możemy kupić już nawet za paręnaście złotych, zatem na pewno za bardzo nie nadwyrężą one budżetu ucznia czy rodzica, a dodatkowo na pewno się nie zmarnują. Czy nauczyciele lubią dostawać takie prezenty?

– Często dostawałam od uczniów na zakończenie roku niecodzienne rodzaje kaw lub herbat. Bardzo podobały mi się takie prezenty, bo wiedziałam, że na pewno je wykorzystam, a dodatkowo mogłam poznać nowe smaki. Słodkości to też fajny prezent, bo bardzo je lubię, a nawet wówczas, gdy byłam na diecie, to mogłam nimi poczęstować gości lub dać je komuś przy jakiejś okazji – twierdzi pani Anna, nauczycielka języka polskiego z warszawskiego technikum.

Czy bon prezentowy to dobry prezent dla nauczyciela?

Zazwyczaj, gdy nie wiem, co komuś podarować, decydujemy się na kupno bonu prezentowego na artykuły z konkretnego sklepu lub na usługi jakiejś firmy. Wówczas mamy pewność, że nie kupimy czegoś, co mogłoby obdarowanej przez nas osobie nie przypaść do gustu lub być dla niej nieprzydatne. Czy sprawdza się to w przypadku nauczycieli? I jaki bon prezentowy wypada dać nauczycielowi?

— W pierwszym roku wychowawstwa mojej obecnej klasy, rodzice uczniów na zakończenie roku dali mi bon podarunkowy do SPA o wartości niemal 500 zł! Postawili mnie wówczas w bardzo niezręcznej sytuacji, dlatego wyjaśniłam im, że nie mogę przyjąć tak drogiego prezentu — mówi pani Danuta — Zrozumieli, a w następnych latach też dostawałam bony, ale na szczęście już o rozsądnej wartości i nie do SPA, a do księgarni czy do sklepów z wyposażeniem wnętrz. Takie prezenty są w porządku, bo zawsze coś ciekawego czy przydatnego mogłam tam sobie wybrać.

Przeczytaj również: Twoje dziecko ma trudności z nauką, pisaniem na czas lub egzaminami? To może być przyczyna

Jakie prezenty na zakończenie roku najbardziej lubią dostawać nauczyciele?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie prezenty najbardziej lubią dostawać nauczyciele na zakończenie roku szkolnego, ponieważ każdy z nich lubi co innego i z czego innego będzie się cieszył. Pewne jest jednak to, że co do jednego typu podarunków nauczyciele są zgodni – najbardziej cieszą ich spersonalizowane i własnoręcznie zrobione przez uczniów upominki, o których można powiedzieć, że są dane od serca.

— Mnie najbardziej zawsze rozczulały laurki od maluchów — wyjaśnia pani Danuta — Nie kosztują żadnych pieniędzy, a wzruszają do łez. Nigdy nie zapomnę, gdy bardzo nieśmiała uczennica, która prawie nie odzywała się na lekcjach, na koniec roku wręczyła mi własnoręcznie zrobioną kartkę z podziękowaniami za wspólnie spędzony rok.

Prócz laurek od młodszych dzieci mogą sprawdzić się również klasowe zdjęcia lub różnego typu plakaty wykonane przez starszych uczniów:

— Nie mogłam powstrzymać łez, gdy moja wychowawcza klasa, która już odchodziła ze szkoły, podarowała mi duży plakat z różnymi zdjęciami z naszych szkolnych uroczystości i wycieczek, na których byłam zarówno ja, jak i wszyscy uczniowie z klasy. Przy zdjęciu każdej osoby dokleili chmurkę z opisem jakiejś zabawnej czy pamiętnej sytuacji ze szkolnych lat, związanej z tym uczniem lub uczennicą — tłumaczy pani Anna — To było piękne, bo zrobione od serca i dziś, gdy oni już dawno są dorośli, mają swoje życia i swoje rodziny, ja nadal mogę przypomnieć sobie spędzone z nimi chwile, patrząc właśnie na ten plakat.

Dobrym pomysłem jest także ręcznie zrobiony prezent, który będzie związany z zainteresowaniami nauczyciela lub przedmiotem, którego uczy:

— Moja klasa dała mi kiedyś świetny prezent. Zrobiony odręcznie i bardzo spersonalizowany. Jestem historykiem i na jednej z wycieczek szkolnych oprowadzałem ich po moim ulubionym zamku — wspomina pan Jan — Jedna z uczennic, która wybierała się na studia architektoniczne, narysowała mi go na koszulce, a reszta uczniów złożyła na niej swoje kolorowe podpisy. T-shirt bardzo mi się podoba i noszę go do dziś, a tę klasę zapamiętam już chyba na zawsze.

oprac. Joanna Cwynar

 

Przeczytaj również:

Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi

Nomofobia i phubbing. To coraz powszechniejsze wśród nastolatków zjawiska

Czy znalazł się bat na szkolnych dręczycieli? Nowa ustawa daje dyrektorom możliwości